Ukrayna'da 'paralı asker' tehlikesi

Ukrayna'da 'paralı asker' tehlikesi

Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgali devam ediyor. Ukrayna tarafında savaşmaya gelen paralı asker sayısı 20 bine yaklaşırken, Rusya'nın tarafında ise işgale destek için gelen asker sayısı 40 bini buldu. Uzmanlar, para karşılığında savaşacak olan bu askerlerin düzensiz olmasının tedirginliğe yol açtığını belirtirken, bu grupların savaştan sonra küresel bir asayiş ve terör sorununa yol açmalarının muhtemel olduğunu söylüyor.

Rusya'nın Ukrayna işgali 26. günde de devam ediyor. Sahaya giden gönüllü paralı savaşçı 60 bin civarında olduğu belirtiliyor. Ukrayna'ya destek için savaşmaya giden yabancı ülke vatandaşlarının sayısı 20 bini geçerken, Rusya ise Suriyeli ve Çeçenlerden oluşan 40 bin paralı askeri ordusuna dahil etti. Uzmanlar paralı askerlerin yasal durumlarının belirsizliğini koruduğunu ifade ederken, savaştan sonra küresel asayiş ve terör sorunu yaratabileceklerini söylüyor.

BATI GÖNÜLLÜ, RUSYA İSE YABANCI PARALI ASKER DİYOR

Batılı ülkelerde gönüllü olarak tanımlanan yabancı savaşçılar için Rusya yabancı paralı asker terimini kullanıyor. Bu kişileri savaşan olarak kabul ettiğini açıklayan Rusya, cezai kovuşturma ya da daha kötüsüyle karşı karşıya kalabilecekleri uyarısı yaptı. Almanya ve Hollanda gönüllü savaşçıları döndüklerinde yargılamayacakları sözünü verirken, İngiltere’de dönüşte dava sebebi olabileceği konusunda uyarılıyor. Kanada ise ‘bireysel karar’ diyerek kapıları açıyor. Diğer birçok ülke ise bu konuda bir yasal belirsizlik bulunduğunu belirterek vatandaşlarını gitmemeleri konusunda uyarıyor.

SAVAŞ SUÇU İŞLERLERSE GÖNDEREN ÜLKE YARGILANACAK

Yeni Şafak'ta yer alan habere göre; Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Akif Okur’a göre, gönüllü askerler Ukrayna savaşında suç işlerse bunları gönderen ülke yargılayacak çünkü kapıyı onlar açıyor. Okur, “Orada muhtemelen birtakım unsurlar var. Kendilerini resmi kimlik ve üniformalarıyla ortaya koyamıyorlar burada bulunmalarını meşrulaştırıyorlar. Böylelikle paralı savaşçılar resmi olarak bulunmayıp gönüllülük adı altında anılacaklar. Bununla amaçlanan da Rusya ile doğrudan karşı karşıya gelmekten kaçınmak ve sorumluluk almamak. Hem biz sahada yokuz diyorlar hem de savaş gücünü diri tutuyor ve Rusya’ya karşı savunma hattının kurulmasını destekliyorlar. Sahada bunu görüyoruz” dedi.

'BAŞLIBOŞLUK' OLARAK GÖRÜYORUM

Emekli Tuğg. İhsan Başbozkurt, bu gönüllülerin ileride Ukrayna’nın başına bela olabileceğin söyledi. Başbozkurt’a göre, Ukrayna’ya savaşmak için gidenler ne paralı asker ne de gönüllü savaşçı. “Başıboşluk” olarak gördüğü son yaşananlar konusunda Başbozkurt, “Savaşın en hararetli günlerinde bu gönüllü denen kişileri nasıl koordine edeceksiniz, alt yapınız hazır mı, verimli kullanabilecek misiniz? Bir organizasyonun hazır olması lazım, bir organizatörün olması lazım. Eğer yoksa başarı yerine başarısızlık getiren bir sistem ortaya çıkar” uyarısında bulundu.

İSPANYA İÇ SAVAŞINDA SAVAŞANLARA BENZETİLİYOR

Ukrayna’da savaşmak için gönüllü olanlar 2. Dünya Savaşı öncesi İspanya iç savaşında savaşan “Uluslararası Tugaylar”a benzetiliyor ve savaş sonrası bu tugayın mensuplarının Avrupa’da sol eğilimli örgütlerin temelini oluşturduğu anlatılıyor. Ukrayna’da savaşan yabancılar için ‘gönüllü’ tabirinin arkasına saklanılsa da paralı askerlerin, özel şirketlerin de sahada varlık gösterdiğini söylemenin yanlış olmayacağı belirtiliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN