Ukrayna'nın üyelik başvurusu için flaş açıklama: Bir gecede AB'ye katılamaz

Ukrayna'nın üyelik başvurusu için flaş açıklama: Bir gecede AB'ye katılamaz

Rusya'nın işgal operasyonu başlattığı Ukrayna'nın AB'ye üyelik başvurusu hakkında konuşan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Borrell, "Hiçbir ülke bir gecede AB'ye katılamaz. Uygulanması gereken prosedürler var" ifadelerini kaydetti.

Antalya NEST Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilen panele, Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Slovakya Dışişleri ve Avrupa İşleri Bakanı Ivan Korcok, Letonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Artiz Pabriks ve eski İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzales konuşmacı olarak katıldı.

'NATO'DAN BAĞIMSIZ HAREKET EDEBİLMELİYİZ'

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, burada yaptığı konuşmada, AB ve NATO'nun varlığının birbirini tamamladığını belirterek, bununla beraber AB'nin karşılaştığı zorluklarla kendi kendine mücadele edebilme kapasitesi olması gerektiğini söyledi.

"NATO'dan bağımsız olarak tek başımıza da hareket edebilmeliyiz." diyen Borrell, AB'nin savunma konusunda hala ABD'ye çok bağımlı olduğuna dikkati çekti.

Borrell, Almanya'nın kendi savunma kapasitesini artırma kararının "güzel bir değişim ve Almanya'nın dış politikası için olumlu bir adım" olduğunu ifade etti.

'AB'NİN SAVUNMA GÜCÜ, RUSYA'NIN 3 KATI'

AB'nin askeri kapasitesinin büyüklüğüne dikkati çeken Borrell, savunmaya daha çok para harcamak yerine etkili adımlar atılması gerektiğini belirtti.

Borrell, AB ülkelerinin savunma gücünün Rusya'nın 3 katı, Çin'in ise 2 katı olduğunu vurgulayarak, bununla birlikte AB üyesi ülkeleri orduları arasında bir koordinasyon olması gerektiğini dile getirdi.

Avrupa için özerkliğin "bağımlılıklardan kurtulmak" anlamına geldiğini belirten Borrell, Rus doğal gazına olan bağımlılığı örnek verdi.

Borrell, AB'nin parasetamol ve araba çiplerinde dahi dışa bağımlı olduğuna işaret ederek, "Bizim kendi kapasitemizi yeniden inşa etmemiz ve bu bağımlılıklardan kurtulmamız lazım." diye konuştu.

'BİR GECEDE AB'YE KATILAMAZ'

Borrell, Ukrayna'nın AB'ye üyelik başvurusuna ilişkin, "Hiçbir ülke bir gecede AB'ye katılamaz. Uygulanması gereken prosedürler var. Bunların takip edilmesi gerekiyor. Biliyorsunuz, Ukrayna'nın başvuru süreci çoktan başladı. Ve bu süreç AB üyeliği için ilgili prosedüre uygun olarak en hızlı şekilde yürütülecek." ifadesini kullandı.

TÜRKİYE-AB İLİŞKİLERİ

Borrell, Türkiye-AB ilişkilerine yönelik bir soruya ise şu karşılığı verdi:

"Şu an için durum çok daha iyi. Ama son iki yıldır Türkiye ile olan ilişkilerimizde birtakım zorluklarla karşılaşmıştık. Zira bunlar herkes tarafından da gayet iyi biliniyor. Birtakım üye devletlerle zorluklar yaşadık. Bazı anlarda gerginlik yüksekti. Şimdi durum daha da iyileşiyor. Umarım daha da iyileşmeye devam eder."

AB'nin Türkiye'ye bakış açısında bir değişiklik olmadığının altını çizen Borrell, bununla birlikte birlik içinde farklı ülkeler ve farklı yaklaşımlar olduğuna dikkati çekti.

'TÜRKİYE, ÖNEMLİ BİR ÜLKE'

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, şunları kaydetti:

"Türkiye bu bölgede jeopolitik bir oyuncu. Oyun oynadığı (etkili olduğu) bölgenin sınırları da giderek artıyor. (Türkiye) Avrupa'da da Libya'da da Somali'de de bir oyuncu. Türkiye önemli bir ülke. Yani ortaklık geliştirmek istiyorsak Türkiye kesinlikle bu noktada bizim ortağımız, üyemiz olmak için bir aday ülke. Fakat birtakım sorunlarımız ve engellerimiz var. Birtakım sorunların çözülmesi gerekiyor. İşte bunlar çözülürse Türkiye çok önemli bir rol oynayabilir. Özellikle bu Ukrayna savaşında Türkiye çok daha nüfuzlu bir ülke olabilir."

AB'nin Türkiye ile ilişkilerini ve bağlarını daha geliştirmesi gerektiğinin altını çizen Borrell, "İşte ben zaten bu vesileyle buradayım. AB, Türkiye'nin Rusya ve Ukrayna arasında bir köprü olabileceğini düşünüyor ki zaten bu rolünü oynadı, oynamaya da devam edebilir. Türkiye'nin stratejik önemi bu savaş öncesindeki dönemden çok daha önemli. Türkiye tekrar bu rolü üstlenmeli." değerlendirmesinde bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN