Yunan basınından çarpıcı iddia! Yunanistan ve ABD'den Türkiye sınırında tatbikat

Yunan basınından çarpıcı iddia! Yunanistan ve ABD'den Türkiye sınırında tatbikat

Ege'deki Ankara-Atina gerginliğinin yüksek olduğu bir dönemde Yunan basını çarpıcı bir iddiada bulundu. ABD ve Yunanistan, Batı Trakya’da Türkiye sınırına 50 kilometre mesafede ortak tatbikat başlattığı iddia edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in açıklamalarının ardından Ege'deki Ankara-Atina gerginliğinin yüksek olduğu bir dönemde Yunan basınından çarpıcı bir iddia geldi. ABD ile Yunanistan'ın Batı Trakya'daki Türkiye sınırına sadece 50 kilometre uzaklıktaki İskeçe ilinin Kayalar (Petrohori) Köyü'nde ortak tatbikata başladığı belirtildi.

TATBİKATA TANKLAR VE SAVAŞ HELİKOPTERLERİ KATILIYOR

ABD ve Yunan zırhlı birliklerine ait tanklarının katılımı ile bu yıl yine “Olimpik İşbirliği 22” askeri tatbikatına yaklaşık 200 ABD askeri, 1. Tabura, 502. Piyade Alayına, 2. Tugay Muharebe Timine, 101. Hava İndirme Tümeni'ne (Saldırı helikopterleri), 1. Tabura 8. Piyade Alayı'na, 3. Zırhlı Tugayına ve V pozisyonuna yerleştirildiği belirtildi.

Tatbikata Leopard ve Abrams tanklarının yanı sıra, Skorsky, Apache, Kiowa Warriors, Chinook helikopterleri de katılıyor. Tatbikat öncesi iki ülkenin bayraklarının göndere çekildiği ve yapılan konuşmalarda ABD’li komutanın, “ABD'nin NATO topraklarını savunma taahhüdü demir gibidir. ABD, NATO Müttefiklerimizi daha iyi savunmak için duruşumuzu güçlendirmeye devam edecektir” ifadelerini kullandığı belirtildi.

GEÇEN YIL DA AYNI YERDE TATBİKAT YAPMIŞLARDI

ABD ve Yunanistan silahlı Kuvvetleri, geçtiğimiz 2021 yılında Batı Trakya'da İskeçe'de 4. Kolordu Komutanlığı'na bağlı Kayalar (Petrohori) köyünde bulunan atış talim alanında “Olimpik İşbirliği 21” askeri tatbikatını ilk olarak gerçekleştirmişti.

SINIRA 10 ZIRHLI ARAÇ

Öte yandan, Yunanistan'ın Türkiye ile sınır hattını oluşturan Dedeağaç (Evros) ilindeki Meriç bölgesine her biri 4 ton ağırlığında olan ve son dijital teknoloji ile donatılan ve otomatik silahların yerleştirildiği 10 adet zırhlı aracı konuşlandırdığı ve sınır muhafızlarının bu araçlarla bölgede devriye görevi yapacağı açıklandı.

Yunanistan'da yayın yapan www.protothema.gr haber sitesi bugün okuyucularına duyurduğu haberde 10 zırhlı aracın özellikle çelik çit yapılan 46 kilometrelik sınır bölgesinde 24 saat devriye gezeceği ayrıca suların yükselmeye başlaması ile birlikte bir ay içerisinde Meriç nehrinde görev yapacak yeni nehir botlarının da devreye gireceği belirtildi. Yapılan açıklamada çelik çit ve sınır bölgesinde elektronik ses ve ışık düzeneğinin de göçmenlere yönelik kullanılmak amacı ile önümüzdeki günlerde hizmete gireceği açıklandı.

Yunanistan halen 46 kilometre uzunluğunda olan Meriç nehri sınırındaki çelik çiti 142 kilometreye uzatma kararı almıştı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN