2024 asgari ücret belli oldu, hayırlı olsun: SGK başuzmanı açıkladı! Yeni enflasyon verileri tüm hesapları değiştirdi

2024 asgari ücret belli oldu, hayırlı olsun: SGK başuzmanı açıkladı! Yeni enflasyon verileri tüm hesapları değiştirdi

Milyonlarca asgari ücretli, 2024 Ocak ayında maaşlarına yapılacak zam oranı için enflasyonu yakın takip ediyor. Zira, yeni asgari ücret güncel enflasyon verilerine göre netleşecek. SGK Başuzmanı İsa Karakaş, yenilenen verilere göre 2024 asgari ücreti hesapladı. Peki, 2024 asgari ücret ne kadar olur? 2024 asgari ücret ne zaman belli olacak? İşte, 2024 asgari ücret zammı son dakika haberi...

Türkiye'de özel sektörde çalışanların yaklaşık yüzde 40'ı asgari ücret alıyor. 2024 Ocak ayında asgari ücrete yapılacak zam için hazırlıklar yavaş yavaş başladı. Hükümet temsilcileri, işveren ve işçi sendikaları Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda yeni asgari ücreti belirleyerek ilan edecek.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK 2024?

Merkez Bankası'nın 2023 yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 58'den yüzde 65'e, 2024 yıl sonu için yüzde 33'ten yüzde 36'ya yükseltmesinin ardından yeni asgari ücret için de beklenti arttı. Öte yandan temmuz, ağustos ve eylül aylarını kapsayan 3 aylık dönemdeki enflasyon yüzde 29,41 olarak gerçekleşirken, 6 aylık enflasyon beklentisi ise yüzde 37 olarak açıklandı.

2023 YIL SONU ENFLASYON KAÇ OLUR?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başuzmanı İsa Karakaş, enflasyon oranları doğrultusunda asgari ücret tutarını işçi ve işveren boyutunda değerlendirdi. 2023 Ekim ayı enflasyon oranlarını ele alan İsa Karakaş, enflasyonun yüzde 29,40 olarak açıklandığını hatırlatarak, asgari ücrette kesin olarak yüzde 29,40'tan daha fazla bir artış olacağını belirtti.

Orta Vadeli Program'da (OVP) yıl sonu enflasyon oranının yüzde 65 olduğunu, Merkez Bankası'nın da beklentisini yüzde 58'den yüzde 65'e çıkardığını belirten İsa Karakaş, anket sonuçlarında da en yüksek beklentinin yüzde 68'e kadar çıktığını belirtti.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK 2024?

Geçen sene aynı dönemde enflasyon oranının yüzde 15,4 olarak açıklandığını fakat ücret zammının yüzde 54,66 oranında yapıldığını, bu doğrultuda yüzde 39,26 oranında bir refah payının eklendiğini vurgulayan İsa Karakaş, şu ifadelere yer verdi:

"6 aylık enflasyon beklentisinin yüzde 37,75 ile yüzde 40 arasında değişeceğini söyleyebiliriz. Buradan hareketle hükümetin en azından yüzde 10'luk bir refah payı ile geçinme endekslerini, çalışanların durumlarını göze alacağını hesap edersek, geçen yıla göre sadece 10 puan bile arttırırsa asgari ücret 17 bin lira civarlarına çıkabilir.

Yıl sonu itibarıyla asgari ücretin brüt 20 bin lira olabileceğini söyleyebiliriz. Bu 20 bin liradan işçi hissesi olarak yüzde 14 SGK payı, yüzde 1 işsizlik sigortası payını düştüğümüz zaman bunun 17 bin liraya tekabül edeceğini söyleyebiliriz.

İşverenler tarafından baktığımızda da 20'den fazla teşvik olduğunu görüyoruz. Yükümlülüğünü yerine getiren bütün işverenlerin SGK işveren hissesinden yüzde 5 oranında indirim yapıldığını da göz önüne aldığımız zaman işveren maliyeti 23 bin 500 lira olarak öngörülebilir."

ASGARİ ÜCRETİN İŞVERENE MALİYETİ NE KADAR?

Ancak bu 23 bin 500 TL'nin tamamının işverenin cebinden çıkmayacağını söyleyen İsa Karakaş, "2016 yılından itibaren hükümet işverenlere ayrıca asgari ücret desteği vermektedir. Asgari ücret desteğinin de Ocak 2024'ten itibaren en az bin lira olacağını da varsayarsak, asgari ücretin işveren maliyeti 22 bin 500 lira, brüt asgari ücret 20 bin lira, çalışanın cebine girecek net asgari ücretin ise en az 17 bin lira olacağını söyleyebiliriz" diye konuştu.

2024 YILI ASGARİ ÜCRET NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun toplantı tarihleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından açıklanacak. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, hükümetten 5 temsilci, işveren sendikasından 5 temsilci ve işçi sendikasından 5 temsilci olmak üzere toplam 15 kişi ile bir araya geliyor. Toplantıların aralık ayında başlaması bekleniyor.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN