Araç sahipleri yakından ilgilendiriyor: Son gün 30 Kasım 2023! Aksi takdirde büyük cezası var

Araç sahipleri yakından ilgilendiriyor: Son gün 30 Kasım 2023! Aksi takdirde büyük cezası var

Yaklaşık iki yıldır yaşanan yüksek enflasyon, en çok otomotiv sektörünü vurdu. Araç ve akaryakıt fiyatları fahiş oranda artarken, vergilere de zam yapıldı. Devletin araç sahiplerinden istediği bir vergi kaleminde son gün belli oldu. İşte detaylar...

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle oluşan finansman ihtiyacı dolayısıyla yapılan ek MTV düzenlemesi, Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) taşınmıştı. AYM, ek MTV alınmasını öngören düzenlemenin iptali istemini geçen hafta oy birliğiyle reddetti. Bu kararın ardından gözler gecikme faiz oranı ve ikinci taksit dönemine çevrildi.

EK MTV SON ÖDEME TARİHİ NE ZAMAN?

Ek MTV'nin ilk taksitinin 6 Eylül'e kadar ödenmesi gerekiyordu. İlk taksit döneminde yaklaşık 13,2 milyar lira gelir elde edilmiş, hedeflenen tahsilatın yüzde 87'si karşılanmıştı.

Bu dönemi kaçıran araç sahipleri aylık yüzde 2,5 gecikme faizi ile ilk taksiti ödeyebilecek. İkinci taksitin ödeme süresi ise 30 Kasım 2023 tarihinde sona erecek.

EK MTV NASIL ÖDENİR?

Ödemeler, Gelir İdaresi Başkanlığına ait gib.gov.tr internet adresi, İnteraktif Vergi Dairesi ve GİB Mobil uygulamasından, anlaşmalı bankaların kredi veya banka kartlarıyla banka hesabından, şubelerden, mobil, telefon ve internet bankacılığı üzerinden yapılabilecek. Ayrıca, vergi dairesi veznelerine, PTT şubelerine de ödemede bulunulabilecek.

Taşıtların satış ve devir işlemleri için MTV'nin ve ek MTV'nin ödenmiş olması gerekiyor. Ek MTV ödenmediği takdirde araç muayeneleri yapılmayacağı gibi trafikten çekme, hurdaya ve yurt dışına çıkarma dolayısıyla tescil kapatma işlemleri de gerçekleştirilemeyecek.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN