Asgari ücrete yüzde 50 zam gelir mi? Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş açıkladı

Asgari ücrete yüzde 50 zam gelir mi? Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş açıkladı

2024 yılı asgari ücret zammı, Türkiye'nin gündemindeki en önemli konuların başında geliyor. Geçtiğimi yıl yüzde 50'lik zamla 4.253,40 TL'ye yükselen asgari ücretin bu yıl ne kadar zamlanacağı merak ediliyor. Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş'a göre 2024 yılı asgari ücret zam oranı yüzde 50.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 11 Aralık'ta ilk toplantısını yapacak. Komisyon, işçi sendikaları, enflasyona paralel olarak asgari ücretin 20 bin TL'ye yükseltilmesini istiyor. İşveren sendikaları ise 16 bin TL'nin üzerinde bir zam yapılmasını kabul etmiyor.

YÜZDE 50 ZAM BEKLENİYOR

Mali Müşavir Ahmet Kurtuluş, Milliyet'e yaptığı açıklamada, asgari ücrete yüzde 50 zam gelmesini beklediğini söyledi.

Kurtuluş, "Kasım ayı enflasyon rakamları açıklandı. Yıllık bazda yaklaşık yüzde 62 oranında enflasyon gerçekleşti. 65-70 aralığında bir rakamla yıl sonu enflasyonu gerçekleşecektir. Bu, ikinci altı aylık dönem için yüzde 41-42 oranında bir enflasyon farkı anlamına geliyor.

"İŞÇİ TARAFI 20 BİN TL İLE MASAYA OTURACAK"

Bu bir pazarlık masasıdır. Bu masada işveren tarafının 16 bin TL net asgari ücret teklifi ile masaya oturacağını, işçi tarafının ise 20 bin TL net asgari ücret beklentisi ile masaya oturacağı kanaatindeyiz. Burada enflasyon oranının belirleyici olacağını düşünüyoruz.

Yüzde 41-42'lik enflasyon farkına 7-8 puanlık refah payı eklenmesi ile birlikte yüzde 50 oranında zam gerçekleşeceğini, 17 bin 100 TL civarında bir asgari ücretin belirleneceğini düşünüyoruz. İlk toplantıda belirlenmez ama 2. ya da 3. toplantıda bu rakam kesinleşmiş olur. Enflasyon artı refah payı ile birlikte yüzde 50 oranında artış bekliyoruz.

'ADİL DEĞİL AMA TEK ZAM OLABİLİR'

Kurtuluş, asgari ücrete tek zam yapılmasının mümkün olabileceğini söyledi. Kurtuluş, "Hükümetin 2024 hedefleri yüzde 34 oranında enflasyon. Yüzde 34 oranında yıl sonu enflasyon tahmini göz önünde bulundurulduğunda senede tek asgari ücret belirlemek adil olmayacaktır" diyerek çalışan kesimin üzerindeki yükün artacağını ve yılbaşında çalışanın aldığı ücretle, hükümetin hedefleri gerçekleşse bile eriyerek yıl sonuna doğru azalacağını ifade etti.

'TEK ZAM HATALI BİR KARAR'

Tek haneli enflasyonlu günlere dönmeden alınacak bu kararın hatalı olduğunu değerlendiren Kurtuluş. "İşveren tarafından bakıldığında 2024 yılı bütçeleri hazırlandığı göz önünde bulundurulduğunda işverenler de önünü net bir şekilde görmek istiyor. En önemli maliyet kalemi olan işçilik giderlerinde net rakamlar belirlemek istiyorlar. Peki ‘Tek zam olursa asgari ücret daha yüksek belirlenebilir mi?’ hayır, hükümet refah payı ile birlikte 17 bin 100 TL teklifini sunar. Bu teklif işveren tarafından kabul görecektir. İşçi tarafı anlaşmayı imzalamasa dahi çoğunluk sağlandığı için asgari ücret belirlenebilir." dedi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN