Bekara ev kiralamayan ev sahibi şimdi yandı: Mahkeme acımadı! Benzer davalara emsal teşkil edecek

Bekara ev kiralamayan ev sahibi şimdi yandı: Mahkeme acımadı! Benzer davalara emsal teşkil edecek

Son dönemde fahiş oranda artan konut fiyatları, kiracıları zor duruma düşürdü. Barınma krizi ayyuka çıkmışken ev sahiplerinin özellikle bekarlara ev vermemesi tartışma konusu oldu. Konuyla ilgili bir mahkemenin kiracı lehine verdiği karar, benzer davalara örnek olacak. İşte detaylar...

Ev kiralarken ev sahibinin evi kiralayacağı kişiye bekar mısın, memur musun, gelirin ne gibi sorular sorarak zorluk çıkarması üzerine Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) harekete geçti.

BEKARA EV VERMEYEN EV SAHİBİNE AYRIMCILIK YASAĞINI İHLAL CEZASI

TİHEK, bekara ev kiralamak istemeyen ev sahibine, ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 5 bin 958 TL idari para cezası verdi.

TİHEK'in kararına göre, Ankara'da yaşayan B.C.H., bir internet sitesinde gördüğü kiralık ev ilanı için emlakçıyla iletişime geçti ve ön koşullarda anlaştı. Ancak sonrasında ev sahibinin bekara evini kiralamak istemediği yanıtını aldı.

"BEKAR OLMASIN" DİYEN EV SAHİBİNİN BAŞI YANDI

Ayrımcılık yapıldığı iddiasıyla TİHEK'e başvuran B.C.H., emlakçıyla yaptığı görüşmenin ekran görüntüsünü delil olarak sundu. Görüntüdeki yazışmalarda emlakçının, " 'Bekar olmasın' dedi, konuşuyoruz ev sahibi ile..." mesajını attığı görüldü.

İddialara karşı yazılı görüşü talep edilen emlakçı, sadece ev sahibi ve kiracı adayını bir araya getirdiklerini, bunun dışında ev sahibi adına herhangi bir karar veremeyeceklerini belirterek, bu konuda herhangi bir sorumluluklarının olmadığını savundu.

5 BİN 985 TL PARA CEZASINA MAHKUM EDİLDİ

Ev sahibi A.A.Ş. ise evin kiralanması için emlakçıyla herhangi bir sözleşme imzalamadığını iddia etti. Başvuruyu karara bağlayan TİHEK, ev sahibine ayrımcılık yasağını ihlal ettiği gerekçesiyle 5 bin 958 TL idari para cezası verdi.

TİHEK'in kararında, herkesin kanunlar önünde eşit olduğu ve Anayasa'nın 10. maddesinde, "Herkes, dil, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, din, mezhep ve benzeri sebeplerle ayırım gözetilmeksizin kanun önünde eşittir" hükmünün yer aldığı anlatıldı.

6701 sayılı Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu Kanunu'nda da "Taşınır ve taşınmazların kiralanması, kira akdinin şartlarının belirlenmesi, yenilenmesi ya da sona erdirilmesi, satışı ve devri süreçlerinin hiçbirinde medeni hal temelinde ayrımcılık yapılamayacağının" düzenlendiğine işaret edildi.

Kararda, "Ev sahibi tarafından başvuranın medeni halinden dolayı 6701 sayılı Kanun kapsamında kamuya açık sunulan bir hizmetten karşılaştırılabilir durumdakilere kıyasla eşit bir şekilde yararlanmasının engellenerek ayrımcılık yasağına aykırı bir muamelede bulunulduğu kanaatine varılmıştır" ifadesi kullanıldı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN