Back To Top
Doğu’dan destek gelmedi en iyisi Batı

Doğu’dan destek gelmedi en iyisi Batı

 - Son Güncelleme: 22.03.2019 Cuma 03:34
Doğu’dan destek gelmedi en iyisi Batı
- A +

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ekonomik toparlanma için en iyi fırsatı Batı’nın sunduğunu sayfalarına taşıyan Financial Times gazetesi, doğudan desteğin gelmediğini anlattı. Gazetenin baş yazısında, geçen yıl ekonomik kriz döneminde Türkiye’nin yardım için yüzünü Çin, Katar ve Rusya’ya döndüğü ifade edilerek, kayda değer bir yanıt alamadığına değinildi.

Yerel seçimlerin 31 Mart gecesi sona ermesiyle birlikte Türkiye’yi yaklaşık 4 yıllık seçimsiz bir süre bekliyor. Bu süreç hem ekonomi hem de dış politika açısından oldukça önemli. İngiliz iş gazetesi Financial Times, dünkü sayısında ‘Türkiye Batı ile ilişkilerini hâlâ yeniden yoluna koyabilir’ başlıklı bir başyazı yer aldı. Yazı BBC’nin aktardığına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2003 yılında iktidara geldiği dönemde ‘istikrarlı bir sivil liderlik, Avrupa Birliği (AB) üyeliği için yeni bir girişim ve iş dünyası dostu bir yaklaşım’ benimsediği ancak son yollarda otoriterleşmeye doğru evirildiği belirtildi. Başyazıda ‘Rusya’dan askeri ekipman almayı tercih etmesi kaygıları daha da artırdı. Yine de Erdoğan’ın gidişatı değiştirmek ve Türkiye için olduğu kadar Amerika ve Avrupa için de değerli olan ilişkileri yeniden düzene koymak için önünde gerçek bir fırsat var’ denildi ve şu ifadelere yer verildi: “Erdoğan’ın kuruntularına rağmen ekonomik toparlanma için hâlâ en iyi fırsatı Batı sunuyor. Geçen yılki ekonomik kriz döneminde Türkiye, yardım için yüzünü Çin, Katar ve Rusya’ya döndü ancak kayda değer bir yanıt alamadı. AB, Türkiye’nin en büyük ticaret ortağı ve Türk tahvil ve hisse piyasasına para koyan portföy yöneticileri Londra, Frankfurt ve New York gibi şehirlerde bulunuyor. Erdoğan’ın güvensizlikleri, ekonomik gerçekleri değiştiremez. 31 Mart’tan sonra Erdoğan’ın önünde seçimsiz geçecek dört yıl gibi bir süre var. Bu zaman hem ekonomik hem de dış politikada ilişkileri yeniden yoluna koyma fırsatı sunuyor.”

İLİŞKİLER YENİDEN İNŞA EDİLEBİLİR

Başyazıda, Türkiye’nin Batı ile ilişkilerinde ‘ana engelin S-400 füze savunma sistemi’ olmayı sürdürdüğünün de altı çiziliyor: “Erdoğan, demokratik bir reformcuya dönüşmeyecek ancak ülkesinin Batı ile ilişkilerini onarmak için elinde bir şans var. İran, Irak ve Suriye’ye sınırı olan bir NATO üyesi olarak, Türkiye hem ABD hem de AB için stratejik açıdan hayati bir ortak. Hem Washington hem de Avrupa başkentlerinde oturanlar, Türkiye’nin demokrasiden uzaklaşmasını göz ardı etme, ticaret, mülteciler ve terörle mücadele konularına odaklanma niyetlerini gösterdi. Buradaki en önemli engel S-400’ler olmayı sürdürüyor. Erdoğan, defalarca geri adım atmayacağını söyledi ve kaygılarının Başkan Donald Trump tarafından anlaşıldığını öne sürdü. Bununla birlikte düşürülen Rus jeti ve ABD’li pastör gibi konularda geçmişte U dönüşleri yaptığı da oldu. Erdoğan’ın ilişkileri kurtarma ve yeniden inşa etmeye gücü var. Olaya dahil tüm tarafların iyiliği için bu yaklaşımı benimseme niyeti olduğunu göstermeli.”

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN