EBRD, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti ama... Dış finansman dengesizlikleri devam ediyor

EBRD, Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti ama... Dış finansman dengesizlikleri devam ediyor

EBRD, genel seçimler öncesinde yüzde 2,5 olarak açıkladığı Türkiye'nin büyüme tahmininde revizeye gitti. Banka 2023 yılı için Türkiye'nin büyüme tahmininde yüzde 3,5 oranını verdi. EBRD ekonomistleri, yayımlanan raporda büyüme beklentisine karşı kısa vadeli dış borcun 200 milyar dolardan fazla olması ve aynı zamanda cari açığın 60 milyar dolar seviyesinde görülmesi sebebiyle dış finansman dengesizliklerinin devam ettiğini vurguladı.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Bölgesel Ekonomik Görünüm Raporu'nda revizelere gitti. Raporda bankanın Türkiye dahil faaliyet gösterdiği bölgelerde bu yıl büyümenin ortalama yüzde 2,4'e düşeceği öngörüldü.

Dünya'da yer alan habere göre; bankanın Türk ekonomisi için mayısta bu yıla ilişkin açıkladığı yüzde 2,5'lik büyüme tahmini ise yüzde 3,5'e çıktı.

Yukarı yönlü şekildeki revizyonun, seçim öncesi mali canlanmanın etkisiyle yılın ilk yarısındaki güçlü büyümeyi yansıttığı söylenilen raporda, Türkiye ekonomisinin 2024 yılında yüzde 3 büyüyeceği öngörüldü.

Raporda, beklenen büyüme performansına karşı kısa vadeli dış borcun 200 milyar doları aşması ve cari açığın 60 milyar dolar seviyesinde seyretmesi nedeniyle dış finansman dengesizliklerinin devam ettiği kaydedilirken, döviz rezervlerinin arttığı ancak mütevazı kalmaya devam ettiği ifade edildi.

Ortodoks ekonomi politikalarına geri dönüşün olumlu bir sinyal olarak görüldüğü raporda, Mart 2024'teki yerel seçimlerin önemli bir etken olacağı belirtildi.

EBRD ekonomistleri Türkiye’nin son yıllarda nispeten güçlü bir büyüme performansı sergilediğini ancak yavaşlama görüldüğünü ifade ederken, raporda Türkiye ekonomisinin büyümesinin 2023'ün ilk yarısında geçen yılın aynı dönemindeki yüzde 5,6'dan yüzde 3,9'a gerilediği kaydedildi.

EBRD'nin Türkiye'deki yatırımları, büyük bölümü özel sektörde olmak üzere, 18 milyar avro seviyesinde bulunuyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN