EFT ücreti ne kadar 2021? İşte zamlı yeni EFT ücretleri

EFT ücreti ne kadar 2021? İşte zamlı yeni EFT ücretleri

Bankalar arası para transferi işlemi olan EFT ücretlerine zam yapıldı. ATM'den yapılan 1000 TL altındaki EFT işlemi ücretleri 2 TL'den 4 TL'ye yükseltildi. Yapılan yüzde 100'lük zam sadece ATM'den yapılan EFT işlemlerinde geçerli olacak. İşte, zamdan sonra bankaların yeni EFT ücretleri...

Merkez Bankası'nın yayımladığı yeni düzenleme ile ATM'lerden yapılan EFT işlemlerinden alınan ücrete zam geldi. Buna göre, işlem tutarı 1000 TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınan ücret 2 TL'den 4 TL'ye çıkarıldı.

EFT ÜCRETLERİNE ZAM

Düzenlemeye göre ayrıca, kredinin tahsisinden kapatılmasına kadar geçen süre içinde yapılacak taşınır ve taşınmazlara ilişkin rehin ve ipotek tesisleri ile ekspertiz işlemlerinden alınabilecek ücret, bankalar tarafından üçüncü kişilere ödenen tutarın yüzde 15 fazlasını geçemeyecek. Önceki düzenlemede bu ücret, bankalar tarafından üçüncü kişilere ödenen tutarla sınırlıydı.

2021 EFT ÜCRETLERİ NE KADAR?

Tebliğle ATM'lerden yapılan EFT işlemlerinden alınan ücret de artırıldı. Buna göre işlem tutarı 1000 TL'nin altındaki EFT işlemlerinin ATM'den yapılması halinde alınan ücret 2 TL'den 4 TL'ye yükseltildi.

EFT işlem tutarının 1000 TL ile 50 bin TL arasında olması halinde alınacak ücretlerden 2 TL, 5 TL ve 10 TL olarak belirtilen tutarlardan 5 TL olanı 8 TL olarak yeniden belirlendi.

EFT NE DEMEK?

'Elektronik Fon Transferi' ya da kısa adıyla 'EFT', Türkiye'de ilk olarak 1 Nisan 1992 tarihinde Merkez Bankası bünyesinde sistemin devreye girmesiyle başladı. EFT kısaca iki farklı banka arasındaki TL cinsinden ödemelerin gerçekleştirilmesi işi olarak tanımlanabilir.

Türkiye'de EFT sistemi Merkez Bankası tarafınca işletilmekte olan bir sistem olup, sistem çerçevesi TC Bankalar Kanunu tarafından düzenlenmektedir. Gün içi işlemler 08.30 - 17.30 arasında gerçekleştirilebilmekte olup, sistem ile ilgili sorumluluk Merkez Bankası aittir.

Bugün, EFT sistemi sayesinde kuruluşlar ve bireyler, bankalarının kendilerine sunduğu telefon bankacılığı ve internet bankacılığı hizmetlerini kullanarak, diğer şahıslara yönelik ödemelerini, kredi kartı borçlarını, telefon, doğalgaz, elektrik, su, yakıt, okul taksidi gibi birçok türdeki ödemelerini günü geldiğinde, anında gerçekleştirebilmekte; bu da ülke içerisindeki mali ve finansal dengelerin sağlanmasında önemli katkı sağlamaktadır.

EFT NASIL YAPILIR?

Banka şubesi sayesinde EFT işlemi gerçekleştirmek için bankaya giderek veya mobil bankacılıkta yer alan EFT işlemi bölümüne giderek, alıcıya ait olan 26 haneli IBAN ya da şube ve hesap numarası, ismi ve soy ismi, transfer edilmesi istenen para miktarını belirten EFT talimatını vermek yeterli olacaktır.

HESABA EFT YAPINCA NE ZAMAN GEÇER?

Resmi tatil günlerinde EFT işlemi yapılamaz. İnternet üzerinden veya ATM'den yaptığınız EFT işlemi, sonraki ilk iş günü gerçekleşir. Havale işlemiyse her gün her saat yapılabilir.

EFT işlemleri banka personelleri tarafından manuel olarak onaylandığı ve resmi tatil günü bankalarda çalışan olmadığı için, ilk iş gününde işleminiz sıraya girer ve onaylanırsa karşı tarafa ödemeniz gönderilir.

Telefon bankacılığı, internet, mobil şube veya ATM'lerden vereceğiniz EFT gönderme emri aynı şekilde işlem görür ve benzer şekilde sonuçlanır, birbirlerinden farklı değildir.

Fakat banka içi para transferi olan havale işlemleri tüm resmi tatil günlerinde gerçekleşir.

EFT İLE HAVALE ARASINDAKİ FARK NEDİR?

EFT işlemi, farklı bankaların arasında gerçekleşen para değişimi olarak tanımlanabilir.

Havale işlemi ise; aynı bankanın farklı şubeleri arasında veya aynı şubede değişik hesaplar arsında yapılan para transferi olarak tanımlanabilir.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN