Hangi ülkeler yararlanacak? Kovid-19 sonrası altın 20'ler geliyor

Hangi ülkeler yararlanacak? Kovid-19 sonrası altın 20'ler geliyor

Ekonomistler pandemi sonrasında 1920'lere geri dönüleceğini ve Kovid-19 salgınının bir felaket ile bitmesi için sebep olmadığını açıkladı. Ekonomi uzmanı Holger Schmieding ve Kallum Pickering, Birinci Dünya Savaşı ve İspanyol gribi sonrasında 1920’li yıllarda yaşanan ekonomik altın çağın Kovid-19 salgını sonrasında da gerçekleşeceğini belirtti. Peki altın 20'ler olarak belirtilen ödülü hangi ülkeler alacak? İşte pandemi sonrası için umut veren araştırmanın detayları...

1920’li yıllardaki ekonomik patlamanın büyük depresyon gibi bir felaket ile son bulduğunu belirten ekonomistler Holger Schmieding ve Kallum Pickering Kovid-19 sonrası yaşanacak patlamanın felaket ile bitmesinden korkmak için bir sebep olmadığını belirtti. Birinci Dünya Savaşı ve İspanyol gribi sonrasında 1920’li yıllarda yaşanan altın 20'lerin pandemi sonrasında da ortaya çıkacağını konuşuluyor.

Berenberg ekonomistleri Holger Schmieding ve Kallum Pickering, yayımladıkları bir araştırma raporunda, Birinci Dünya Savaşı ve İspanyol gribi sonrasında 1920’li yıllarda yaşanan ekonomik hareketlilik patlamasının Kovid-19 salgını sonrasında da gerçekleşeceğini fakat etkilerini açıkladı.

Yapılan açıklamamın detayında şöyle denildi:

“Aşırılıklar ve düzeltmeler hayatın bir parçası. Bunlar yeniden yaşanacaktır” diyen Berenberg ekonomistleri, en iyi ekonomik büyümenin bile eninde sonunda bir resesyona evrilebileceğini ifade etti.

ÜLKELERİN ÇOĞU YARARLANACAK

Schmieding ve Pickering, ekonomi politikalarında çok büyük hatalar yapılmadıkça batı dünyasının büyük bir bölümünün bu sefer yaşanacak ‘Altın 20’ler’den faydalanabileceğini vurguladı.

ALTIN YILLARDAN YARARLANMAK İÇİN 5 ÖNEMLİ ZORLUKLA BAŞ ETMEK GEREKİR

Kötü ekonomik politikalar izlenmediği sürece üretkenliğin de artacağının altını çizen ekonomistler, gelişmiş ekonomilerin baş etmesi gereken 5 önemli ekonomik zorluk olduğuna değindi:

Kamu borcundaki devasa artış

Gelecek şoklara karşı mukavemet geliştirmek

Eğitim

Emeklilik ve sosyal yardım reformu

İklim değişikliği

BU GÜN DAHA AVANTAJLIYIZ

Ekonomistler bugün daha avantajlı bir konumda olduğumuzu ve ekonomik krizlerle etkin bir şekilde nasıl baş edilmesi gerektiğini bildiğimizi vurgulayarak, politikacıların alınan dersleri takip etmesi halinde hiperenflasyon ya da büyük bir durgunluğun ciddi bir risk olmadığını dile getirdi.

HANGİ ÜLKELER YARARLANACAK?

Sonuç olarak, ekonomik yıkımlardan ziyade küçük düzeltmeler yapılarak geçirilecek 2020’lerin gerçekten ‘altın’ olacağını belirten ekonomistler, bu ödülün sadece ekonomi politikalarını doğru uygulayan ülkeler tarafından paylaşılacağını söyledi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN