İkinci el araç fiyatları balon gibi geri söndü! Ağır cezaların sonucu ise yüz güldürdü: 'Sıkıntılar çok büyük ölçüde sona erdi'

İkinci el araç fiyatları balon gibi geri söndü! Ağır cezaların sonucu ise yüz güldürdü: 'Sıkıntılar çok büyük ölçüde sona erdi'

2. el araç piyasasında fiyatları şişiren sahte ilanlara yönelik Ticaret Bakanlığı'nca bir takım önlemler alınarak, çıkarılan yönetmelik ile söz konusu ilanlara ağır cezalar uygulanmaya başlamıştı. Ticaret Bakanı Ömer Bolat fiyatlar ile alakalı yeni bir açıklamada bulundu. Yeni yönetmelikten olumlu sonuçlar aldıklarını söyleyen Bolat, 2. el piyasasındaki fiyatlarda yaşanan düşüşün yüzde 10 ila 15 arasında olduğu bilgisin verdi. İşte, Bakan Bolat'ın piyasaya dair yaptığı değerlendirme...

Fahiş fiyat artışları Türkiye'nin gündemini oluşturmaya devam ediyor. Ticaret Bakanlığı fahiş fiyat ve haksız ticaret uygulamalarına karşı bazı önlemler aldı. Denetlemeler ve gerekli müeyyidelerin kararlılık ile uygulanmaya devam ettiğini söyleyen Bakan Bolat, otomotiv piyasasındaki fiyatları da ele aldı. Haziran ayından sonra alınan önlemlere değinen Bolat, "Çip krizi ile başlayan süreçteki sıkıntılar çok büyük ölçüde sona erdi. Sektördeki çürük elmaları ayıklama gayreti içindeyiz" dedi.

p-h-5-1.jpg

SEKTÖRDEKİ ÇÜRÜK ELMALAR AYIKLANIYOR

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) 29. Dönem 11. Olağan Meclis Toplantısı'na katılan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, özellikle otomotiv sektöründeki fahiş fiyatlara değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Koronavirüs süreci ile maskede yaşanan fırsatçılık ile başlayan bazı ürünlerde haksız ticari uygulamalar, fahiş fiyat uygulamaları karşısında da hükümet olarak, bakanlık olarak biz yetkilerimizi kullanarak bütün gücümüzle gayret ediyoruz. Bu noktada fahiş fiyat uygulaması ve haksız ticaret uygulamalarına karşı gereğini yapıyoruz. Denetlemeler ve gerekli müeyyideleri kararlılıkla uyguluyoruz.

p-h-5-2.jpg

Otomotiv piyasasında haziran ayında göreve geldikten sonra aldığımız tedbirler ile çip krizi ile başlayan süreçteki sıkıntılar çok büyük ölçüde sona erdi. ATO’daki arkadaşlarımızdan da bu konuda büyük destek aldık. Diğer sektörlerde de, emlak piyasasında da sizlerle iş birliği yapıyoruz. Sektördeki çürük elmaları ayıklama gayreti içindeyiz. Bu konuda kanunların, yönetmeliklerin bizlere verdiği yetkileri en hızlı ve titiz bir şekilde kullanıyoruz ve bundan çekinmeyeceğiz. Amacımız ticaret düzgün ve dürüst şekilde yapılsın. Alıcının da, tüketicinin de, satıcının da kazanacağı makul fiyatlarda ve istikrarlı şekilde iç piyasa ortamını sağlamak.”

p-h-5-3.jpg

PİYASA FİYATLARI YÜZDE 10-15 DÜŞTÜ

Bakan Bolat, 2. el otomotiv piyasası ile ilgili, “İnternetin gelişmesiyle birlikte ilan sitelerinin yaygınlaşması, bazı kişilerin bu ilan sitelerinde fiyat şişirme manipülasyonları maalesef birçok sektörde can yakıyor. Bu ilanlara ilişkin yönetmelikler çıkardık ve sahte ilanlara ilişkin ağır cezai müeyyideleri uygulayacağımız yönetmelik değişiklikleri yaptık, bunların neticesini görmeye başladık. Otomotiv piyasasında ikinci elde piyasa fiyatlarında yüzde 10-15 düşüşler var. Birinci elde artık stoklar ortaya çıkartılmak zorunda kalındı, ‘araç yok’ kelimesi artık gündemden büyük ölçekte düştü. Birinci elde de sıfır otomotivde kolay kolay zam yapılamayan bir süreci yaşıyoruz. Gıda ve marketlerle ilgili de yoğun denetimlerimizi yapıyoruz. O konuda da çalışmalarımız devam ediyor. Denetimlerimiz artıyor ve artacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığımız olarak Gıda Fiyat Komitesi çalışmalarına devam ediyor” sözlerine yer verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN