İmalatta daralma sekiz aydır sürüyor

İmalatta daralma sekiz aydır sürüyor

İSO Türkiye İmalat PMI endeksi Ekim’de 46,4’e geriledi. İmalat sektöründe sert yavaşlamaya işaret eden ve sekiz aydır üst üste eşik değer 50’nin altında kalan PMI pandemiden bu yana en düşük seviyeye geriledi. İSO PMI düşerken, MÜSİAD SAMEKS ağustos ayı hariç son sekiz ayda eşik değerin üzerinde seyretti.

Ekonomik büyümenin öncü göstergesi olan imalat sanayi performansında en hızlı ve güvenilir referans kabul edilen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat PMI (Satın Alma Yöneticileri Endeksi) anketinin Ekim 2022 dönemi sonuçları açıklandı.

Eşik değer olan 50’nin üzerinde ölçülen tüm rakamların sektörde iyileşmeye işaret ettiği anket sonuçlarına göre, eylül ayında 46,9 olan manşet PMI, ekimde 46,4’e geriledi. Manşet PMI, üst üste sekizinci ay eşik değer 50’nin altında kalarak sektörün performansında sert yavaşlamaya işaret etti. Bu yavaşlama Mayıs 2020’den bu yana en belirgin düzeyde gerçekleşti.

Sektör performansında Mayıs 2020’den bu yana görülen en belirgin yavaşlama görüldü. Veriler zayıf talep ve azalmaya devam eden yeni siparişler nedeniyle faaliyet koşullarının bozulduğuna işaret ederken, yeni ihracat siparişlerinde de benzer şekilde keskin yavaşlama görüldü. Üretim alt endeksi Ekim’de 45.8’den 46.4’e yükselirken, yeni siparişler alt endeksi 43’ten 43.5’e yükseldi. Yeni ihracat siparişleri Ekim’de 46.1’den 43.7’ye yükseldi. İstihdam ise Eylül’de 49.2 değerini almasının ardından Ekim’de 47.7 ile Mayıs 2020’den bu yana en belirgin yavaşlamayı kaydetti. İSO PMI düşerken, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Müdürleri Bileşik Endeksi (SAMEKS), ağustos ayı hariç son sekiz ayda eşik değerin üzerinde seyretti.

İSO PMI ile arasındaki fark açılan MÜSİAD SAMEKS ekimde, bir önceki aya göre 0,7 puan artarak 53,6 oldu. MÜSİAD’dan derlenen verilere göre sadece ağustos ‘ta eşik değerin altına düşen SAMEKS ortalama olarak 53 puan civarında seyretti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN