İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya'daki kiracılar dikkat: Yeni kiralama modeli başlıyor! Yetkili isim, 'obez' sistemi anlattı

Yüksek enflasyon nedeniyle dengelerin altüst olduğu gayrimenkul sektöründe, özellikle kiracılar fahiş kira ücretleri karşısında zor günler geçiriyor. Büyükşehirlerde artan konut arzı barınma krizine dönüştü. Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası, büyük kentlerde yeni kiralama döneminin kaçınılmaz olduğunu açıkladı. İşte detaylar...

'Obez' büyüyen metropol kentlerde konut arzı sıkıntısı yaşandığına dikkat çeken Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, "Metropol kentlerde daha küçük daireler üretildiğini görüyoruz. Bu da konutta dönüşüme sebep oluyor. Bu illere baktığımızdaysa 3+1 ya da 4+1, 150 veya 160 metrekare dairelerin çok fazla üretilmediğini, Japon tipi 1+1 evlerin tercih edildiğini görüyoruz" dedi.

harita-ve-kadastro-muhendisleri-odasi-antalya-sube-baskani-okan-hancer.jpg
Okan Hançer

"JAPON MODELİNE DÖNÜŞEBİLİR"

Okan Hançer; İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi büyük metropol şehirlerde son yıllarda hem yurt içi hem yurt dışından yoğun talep nedeniyle 'obez' büyümeyle karşı karşıya kalındığını anlattı.

Kontrolsüz obez büyümenin kentlerde altyapı, trafik, çevre gibi birçok sorunu da beraberinde getirdiğini belirten Hançer, metropol kentlerde konut arzı sıkıntısı yaşandığına dikkati çekti. Konut arzı sıkıntısı nedeniyle büyük metrekareli 4+1 ya da 3+1 ev modellerinin konut talebini karşılayamadığını belirten Hançer, Japonya'da uygulanan, daha fazla konut inşa edilebilen 1+1 tipi ev modellerine dönüşebileceğini vurguladı.

Metropol şehirlerde yoğun talep nedeniyle altyapının yanı sıra, barınma sorunlarıyla çok sık karşılaştıklarını anlatan Okan Hançer, şunları söyledi:

"Barınma sorunu bazı inşaat maliyetlerindeki artış, konut üretimindeki arz- talep dengesi ve arsa maliyetlerindeki artışla birlikte vatandaşın konuta erişiminde finansal anlamda ciddi sıkıntılar ortaya çıkardı. Barınma krizi dediğimiz konuta erişim anlamında ciddi problemler görüyoruz."

istanbul-ankara-izmir-antalya-kira-fiyatlari-ne-kadar.jpg

Finansal anlamda konuta erişim problemleri ortaya çıktıkça konut üreticilerinin daha küçük daireler yaptığını belirten Okan Hançer, "Metropol şehirlerde daha küçük daireler üretildiğini görüyoruz. Bu da konutta dönüşüme sebep oluyor. Bu illere baktığımızdaysa eskiye oranla daha çok 3+1 ya da 4+1, 150 veya 160 metrekare dairelerin çok fazla üretilmediğini görüyoruz. Japon tipi 1+1 evlerin üretildiğini, tercih edildiğini görüyoruz" diye konuştu.

"KANEPE KİRALANMASI GİBİ MODELLER ORTAYA ÇIKABİLİR"

Okan Hançer, sözlerini şöyle tamamladı:

"Eskiden 3+1, 4+1 gördüğümüz evlere ulaşmak hayal oldu. Önümüzdeki günlerde daire metrekareleri ve tercihler daha da küçülecek. Bununla ilgili tedbirler alınmazsa konuta erişim de hayal olacak. Bununla birlikte artık 1+1 evler, hatta odaların, kanepelerin kiralanması ya da satılması şeklinde modeller önümüzdeki yıllarda ortaya çıkabilir. Şimdiden öngörü olarak söyleyebiliriz. Bu durumları yaşamamak için özellikle konut finansmanında ve konuta erişimde radikal tedbirler alınması gerekiyor."

okan-hancer-kimdir.jpg

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN