İYİ Partili Erhan Usta sıfır otomobildeki vergi oyununu ifşa etti

Binek araç Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) matrahları geçtiğimiz Ağustos'ta değiştirildi. Kararla beraber yüzde 80'lik ÖTV diliminden yüzde 50'lik ÖTV dilimine geçen araçların fiyatında ortalama 50 bin lira civarında indirim oldu ancak bu indirimler sözde kaldı. İYİ Partili Erhan Usta, bazı bayilerin vatandaşa indirimli araba satmamak için plaka takılan sıfır otomobilleri ikinci elde liste fiyatının çok üstünde sattığını söyledi.

İYİ Parti Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, “Otomobillerde yapılan düzenbazlığı, soygunu anlatıyorum” diyerek otomobil satışlarında son dönemde sıklıkla başvurulan 'hülle' yöntemini ifşa etti.

“SIFIR OTOMOBİLLER İKİNCİ EL DİYE YÜKSEK FİYATTAN SATILIYOR”

Usta, bir otomobil bayisinin açık alana çekerek beklettiği otomobillerin önünde çektiği videoda piyasadaki soygunu tek tek anlattı.

Videoda görülen otomobillerin hepsinin sıfır araç olduğunu belirten Usta, “ÖTV'lerde eşik değer yükseltildi. Dolayısıyla bazı vergi oranları yüzde 45'e çekilmişti. İlk satıcılar, bayiler ÖTV düşüşünü yansıtmamak için seri halde plaka alıyorlar. Araç kullanılmıyor, plaka takılıyor. Bunlar ikinci el olarak satılıyor. Sıfır araç ikinci el olarak satılıyor. Dolayısıyla 50-60 bin lira vergi düşüşünü yansıtmıyor. Daha yüksek fiyatla piyasaya sürülüyor” diye konuştu.

“VERGİ DÜŞÜŞÜNDEN BAYİ VE FİRMALAR İSTİFADE EDİYOR”

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bu duruma sessiz kaldığını belirten Usta, “Vergiyi düşürüyorsun madem, bu vergi düşüşünden vatandaşın istifade etmesi lazım. Vatandaşın istifade etmediği, sadece yetkili bayilerin veya otomobil firmalarının istifade ettiği bir vergi düşüşü niye yapıyorsunuz kardeşim?” diye sordu.

"HÜKÜMET SOYGUNA SESSİZ KALIYOR"

Araçları gösteren Usta, “Hepsi seri haldedir plakaların. Bu araçların hiçbirisi ikinci el değil. Bu araçlar hiç kullanılmamış. Sadece plaka takılmış” diyerek şöyle devam etti:

“Yetkili bayiye sıfır araba veya plaka takılmamış bir araba için gittiğinizde sizden yüksek fiyat isteyemiyor. Çünkü liste fiyatı düşük vergiye göre oluşmuş. Oradan vermemek için ikinci elde tabi kimseye karışamazsın, istediğim fiyattan satarım diyor. Burada bir soygun var. Bu soyguna hükümet sessiz kalıyor.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN