Bakan Yanık'tan kiracılara müjde: Doğal gaz faturası desteğinden faydalanabilecekler

Bakan Yanık'tan kiracılara müjde: Doğal gaz faturası desteğinden faydalanabilecekler

İhtiyaç sahibi olduğu tespit edilen hanelere 950-2 bin 500 TL arasında doğal gaz faturası desteği yapacaklarını belirten Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, destek kapsamının genişletilerek kiracıların da yararlanabileceğini açıkladı.

NTV canlı yayınına katılan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, sosyal yardımların bu yıl daha kapsamlı olacağını, ödemelerin artırılacağını söyledi.

Daha önce açıklanan 'Ulusal Hane Ziyareti' programı hakkında bilgi veren Bakan Yanık, " 'Ulusal Hane Ziyareti' projesinin amacı, yardıma ihtiyacı olanları taramak ve tespit etmek. Hedefimiz 26 milyon, 26 milyon haneye ulaşmak istiyoruz. Bu kapsamda çıkan verilerle birlikte önümüzdeki yardımları daha hızlı ve etkin şekilde yapacağız" diye konuştu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'ın açıklamaları şöyle:

DOĞALGAZ DESTEK ÖDEMELERİNDEN KİMLER FAYDALANABİLİR?

* Doğalgaz Tüketim Desteği'nde de tutar artırıldı. Destek miktarı ne kadar oldu, yararlanma koşulları değişti mi?

Bir ısı haritası oluşturduk. Bu haritaya göre 950-2 bin 500 lira arasında kademe kademe ödemesi yapıyoruz. Başvurular 5 Eylül'de başladı.

Normal şartlarda ev sahibi olma gibi şartlar vardı. Bu kapsamı genişlettik, kiracılar da yararlanıyor. Kişinin, faturasını PTT'ye götürmesi yeterli. Sayısı belirledikten sonra ödemeler ekim-kasım gibi yapılacak.

ANAOKULU DESTEK ÖDEMESİ NE ZAMAN?

* Çocuklar konusunda bir destek de anaokulu için yürürlükte. Anaokulu destek ödemeleri başladı mı ve yararlanma koşulları nedir?

İlk ödemeyi bu hafta yapacağız. Sadece vatandaşlarımızın çocuklarını okula kaydettirmeli yeterli. Biz çocuklarımız için ödemeleri, Milli Eğitim Bakanlığı'na yapacağız.

ÖĞRENCİLERE ULAŞIM DESTEĞİ NE KADAR?

* Üniversite öğrencilerine yılda 2 kez ulaşım desteği. Uygulama nasıl olacak?

Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız.

Tek yön 500 liraya kadar ödeme yapacağız. Yılda iki kez olacak. Her bir öğrenciye yaklaşık 2 bin lira ödemesi olacak. Öğrencilerimize ödemeler, vakıflarımız aracılığıyla IBAN'lara.

AYLIK 1250 LİRAYA KADAR DESTEK

* Türkiye Aile Destek Programı ile ne tür yenilikler yapıldı?

Biz sosyal yardımlarının, sadece yoksullukla tanımlanmaması gerektiğinin kanaatindeyiz. Aile Destek Programı'mız bu kapsamda, sadece kanunda tanımlananlarla değil genişletilerek devam etmesini istiyoruz.

* Sadece rakamsal değişiklikler mi söz konusu, sosyal yardımlara ilişkin temel yaklaşımda da yenilik var mı?

Kapsamı nasıl genişlettik. Normal şartlarda bordrolu çalışanları desteklenmesi mümkün değildi. Emeklilerin dul ve yetimlerini bu kapsama dahil ettik. Dolayısıyla kapsam da miktarlar da oldukça genişletildi. Ayrıca fatura ödeme destekleri de sağladık.

* Türkiye Aile Destek Programı'nda ödemeler ne kadar sürecek?

Bu yardımların bir kısmı sürelidir, bir kısmı da süresizdir. Türkiye Aile Destek Programı birer yıllık dönemlerle program. Bir yılın sonunda duruma tekrar bakıp, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aylık 850 ila bin 205 lira arasında destek veriyoruz.

* Ekim ayı ödemeleri ne zaman yapılacak?

Başlıyoruz, bu hafta itibariyle hesaplara yatırılacak.

E-DEVLET SOSYAL YARDIM BAŞVURU SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN