Konut ilanlarında yeni düzenleme: Yetki belgesi alımında 'deneyim şartı' kalkıyor

Konut ilanlarında yeni düzenleme: Yetki belgesi alımında 'deneyim şartı' kalkıyor

İlan sitelerinde spekülatif fiyat artışlarının ve bilgi kirliliğinin önlenmesi için yeni düzenlemeler devreye giriyor. Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre, emlak siteleri üzerinden yapılan konut satışlarında aynı taşınmaz için farklı fiyatlarla birden fazla ilan girişi yapılamayacak. Düzenlemeye uymayanlara ise para cezası kesilecek. Yetki belgesi alımında yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla tüm şartları taşıyan emlak danışmanlarında 'deneyim şartı' aranmayacak.

Enflasyonla mücadelenin önemli başlıklarından biri olan emlak fiyatlarında, spekülasyonların ve bilgi kirliliğinin önüne geçmek için Ticaret Bakanlığı düğmeye bastı. Bakanlık tarafından hazırlanan taslağa göre, yeni tedbirler devreye giriyor.

Milliyet'ten Mithat Yurdakul'un haberine göre, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik’te değişiklik öngören taslağa göre, başkalarına ait taşınmazların satışına yönelik ilanlara internet üzerinden ortam sağlayan kişi ve şirketler, aynı taşınmaza ilişkin farklı fiyatlarla birden fazla ilan girişine izin vermeyecek.

Emlakta spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve internetteki emlak platformlarında yer alan ilanlardaki bilgi kirliliğinin engellenmesini hedefleyen düzenlemeye uymayan platformlara para cezası kesilecek.

YETKİ BELGESİ ALIMINDA ŞARTLAR DEĞİŞİYOR

Hayata geçirilecek diğer bir önlem ise yetkisiz faaliyet gösteren emlakçılar konusunda olacak. Konut ticareti yapan emlak işletmelerinin, yetki belgesi için gerekli olan diğer tüm şartları taşımalarına rağmen, mesleki deneyim şartını sağlayamamaları nedeniyle belgesiz faaliyet göstermeleri ve sektörde yetki belgesi alımında yaşanan sıkıntıların giderilmesi amacıyla, başvurularda mesleki deneyim şartı kaldırılacak.

Bu maddenin yürürlüğe girmesiyle, emlak danışmanlarının; yetki belgesi başvurusunun yapılmasından önceki 5 yıl içinde, ön lisans, lisans ve lisansüstü mezunları için en az 6 ay; diğerlerinin ise en az bir yıl emlak danışmanlığı veya sorumlu emlak danışmanlığı yapmış olması şartı ortadan kalkacak.

Emlak işletmecilerine yetki belgesi verilmesinde aranan, “kasten işlenen bir suçtan beş yıldan fazla kesinleşmiş hapis cezası almamış olmak” şartı ise “toplam beş yıl hapis cezası alınmamış olması” olarak değiştirilecek.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN