Marketlerde etiketler yerinde durmuyor! Asgari ücret cebe girmeden 1 ayda 3. zam: “Boykot şart”

Marketlerde etiketler yerinde durmuyor! Asgari ücret cebe girmeden 1 ayda 3. zam: “Boykot şart”

Marketlerde etiketler yerinde durmuyor! Aralık ayında yapılan asgari ücret görüşmeleri ile başlayan etiket güncellemeleri hala devam ediyor. Öyle ki 1 ayda 3. zam geldi. İşte detaylar…

Aralık ayında asgari ücret görüşmelerinin başlamasıyla birlikte marketler de etiket değiştirmeye başladı. Özellikle asgari ücret zammının belli olmasının ardından peş peşe zamlar geldi ve etiketler bir türlü sabit kalamadı. TUKONFED Hukuk Komisyonu üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, asgari ücret, memur maaşı ve emekli maaşına gelen zamlar sonrasında değişen etiket fiyatlarına dikkat çekerek, "Her bir hatalı işlem için 2024'den itibaren 3 bin 171 lira ceza tahakkuk ettiriliyor. Bu kesilen cezaların ifşa edilmesi gerekiyor" dedi.

marketlerde-etiket-degisikligi-1.jpg

1 AYDA 3. ZAM

1 aylık bu süreçte kimi ürünlerin etiketi 2 kimi ürünlerin ise 3 defa değişti. Zincir marketlerin bu etiket değiştirme oyununu ele alan Tüketici Konfederasyonu Hukuk Komisyonu Üyesi Dr. Mücahit Saraçlı, "Bildiğiniz gibi yılbaşı öncesinde asgari ücrette beklenilen bir artış vardı. Bu artışın yüksek olacağı söylentisiyle birlikte hemen etiketlerde bir değişmeler oldu. Bu rakam açıklandıktan sonra, yılbaşı akşamı dahi birçok marketlerde gece yarılarına kadar maalesef ki etiketler değişti. Yılbaşından sonra memur maaşlarındaki söylentiyle birlikte etiketler tekrar değişti. Son olarak emeklilere yapılacak olan maaş artışıyla birlikte yeniden etiket değişimi, artık bu bir yerden sonrasında gerçekten tüketicinin ceplerinden ellerini çekmeleri gerekiyor. Zincir market dediklerimiz aslına bakarsanız binlerce şubeye sahip olan büyük işletmeler, bunlar temelinde kamu hizmeti vermekteler. Yani tüketim malları için halka, tüketiciye hizmet veriyorlar" ifadelerini kullandı.

marketlerde-etiket-degisikligi-2.jpg

“HAKSIZ UYGULAMALAR YAPILIYOR”

Zam konusu zincir marketlerle konuşulduğunda “%25’lik kar marjımız var, biz onu uyguluyoruz” cevabı aldıklarını belirten Saraçlı, "Yüzde 25'lik kar marjı var ama bu stok değerlendirmelerinde, ellerinde ki stokları sürekli fiyat değiştirerek arttırdıklarında da haksız uygulamalar yapıyorlar. Tüketicilerin burada çok dikkat etmeleri gereken önemli bir nokta var. Alacağı ürünün etiketine çok dikkatli bakacak, üzerinde ki fiyat değişim tarihi yazıyordur; eğer birkaç gün öncesinin tarihi varsa bunun fotoğrafını çekecek ve almış olduğu ürünün fişiyle birlikte internet üzerinden Ticaret Bakanlığı'nın Haksız Fiyat Uygulamaları merkezine de şikayet edebilirler ama internet üzerinden uğraşmak istemiyorlarsa "175 Alo Tüketici Hakları" hattına 7 gün 24 saat müracaat ederek şikayetlerini yapabilirler" dedi.

marketlerde-etiket-degisikligi-3.jpg

TÜKETİCİ ŞİKAYET HAKKINI KULLANMALI

Tüketicinin şikayet hakkını mutlaka kullanması gerektiğini vurgulayan Saraçlı, "Etiketlerin sürekli değişimiyle ilgili olarak yapılacak olan tespitler şöyle olmalı; "İndirim" diyerek uygulanan sahte indirimler de, etiket fiyatının üzerinde ki tutarın en az 30 gün öncesinde ki rakamın altında olması gerekiyor. Bir de böyle bir aldatmacaları var. Her iki türlü uygulamalarda, tüketiciler karşılaşmış oldukları tüm olayları tespit edecekler, alo tüketici hattına bildirildiğinde Ticaret Bakanlığı'nın 81 ilde, il müdürlükleri bünyesinde denetmenleri var. Hiçbir ihbarı atlamadan üzerine gidiliyor ve gerekli cezaları kesiyorlar. Her bir hatalı işlem için 2024'den itibaren 3 Bin 171 lira ceza tahakkuk ettiriliyor. Tabi burada TUKONFED olarak bir talebimiz de şu; bu kesilen cezaların ifşa edilmesi gerekiyor. Hangi firmanın, hangi şirketin, hangi şubesinde neler yapılıyor, tüketicinin haberi yok" şeklinde konuştu.

marketlerde-etiket-degisikligi-4.jpg

BOYKOT ÖNERİSİ

Ticaret Bakanlığı tarafından yılbaşından bu yana yalnızca 3 günde haksız kazanç elde eden firmalara 86 milyar lira ceza kesildiğini söyleyen Saraçlı, "Peki ama bu cezalar kime kesildi. Neye dayanarak, hangi haksız fiil işlendiğinden dolayı kesildiğinin de ifşa edilmesi halinde, tüketici de bu işletmelere, bu firmaları, bu şirketleri, bu zincir marketlere tavrını koyup; bizim önerdiğimiz birkaç günlük boykot uygulamasıyla mutlak suretle düzenlenecektir, düzene girecektir" diyerek sözlerini noktaladı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN