Back To Top
Merkez Politikası Para Politikası Kurulu yeni yönetimle ikinci kez toplanıyor

Merkez Politikası Para Politikası Kurulu yeni yönetimle ikinci kez toplanıyor

 - Son Güncelleme: 09.09.2019 Pazartesi 15:22
Merkez Politikası Para Politikası Kurulu yeni yönetimle ikinci kez toplanıyor
- A +

TCMB Para Politikası Kurulu yeni yönetimle ikinci kez toplanıyor. Piyasaların gözü perşembe günü faiz kararının açıklayacak Merkez Bankası'na odaklanmış durumda.

Uzmanlar enflasyondaki gerilemeye rağman Para Politikası Kurulu'nun faizler daha yavaş bir tempoyla düşürmesi gerektiğini düşünse de yeni yönetimin ikinci toplantısında da sert bir indirime gideceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Piyasaların beklentisi 275 ile 300 baz puna düşüş olacağı yönünde. Merkez Bankası Para Politikası Kurulu ağustos ayında yeni başkan Murat Uysal liderliğinde yaptığı ilk toplantıda faizleri yüzde 24'ten yüzde 19,75'e çekmişti.

ENFLASYON BEKLENTİLERİN ALTINDA

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre enflasyonun ağustos ayında yüzde 15,01 ile beklentilerin altında gelmesi de indirim kararı konusunda Merkez Bankası'nın elini rahatlatan bir etken oldu.

Geçen yılın sonlarında zirveye çıkan enflasyonun o tarihten bu yana yüksek seyrine rağmen düşüş trendinde olması ve Türk Lirasının kayıplarını toparlaması faiz indirimi beklentilerini artırdı.

ERDOĞAN'DAN FAİZ AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan cumartesi günü Eskişehir'de yaptığı konuşmada faizlerin daha fazla düşeceğini söyleyerek faiz indirimi beklentilerini daha da yükseltmişti. Erdoğan "Perşembe günü Para Piyasası Kurulu toplanıyor. İnanıyorum ki faiz daha da düşecek. Faiz düştükçe enflasyon da düşecektir, bunu göreceksiniz" ifadelerini kullandı.

FED'İN FAİZ İNDİRMESİ BEKLENİYOR

Amerikan Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın cuma günü İsviçre'de bir konferansta yaptığı konuşma sonrası Fed'in de 17-18 Eylül'de yapacağı toplantıda bir faiz indirimine gideceği beklentilerini yükseltti.

Powell merkez bankasının Amerikan ekonomisinin büyümesini destekleme konusunda üzerine düşeni yapmaya devam edeceğini vurguladı.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN