Ne Benzin Ne De Motorin! Asıl Tehlike Orada 'Artık Yok' Bomba Gibi Patlayacak

Ne Benzin Ne De Motorin! Asıl Tehlike Orada 'Artık Yok' Bomba Gibi Patlayacak

Bir yılda motorin fiyatlarının yüzde 269 benzinin litre fiyatının da yüzde 225 oranında artması vatandaşları canından bezdirirken sektör temsilcileri asıl tehlikeye işaret etti. 'Artık bulunamıyor' diyen sektör temsilcileri önümüzdeki günlerde bomba gibi patlayacağını açıkladı.

Önce pandemi sonra da Ukrayna ve Rusya arasındaki savaş derken bu güne gelindi. Benzin ve motorin başta olmak üzere akaryakıt ürünlerinde yaşana fiyat artışları hayatı iyiden iyiye zorlaştırırken sektör kaynakları asıl tehlikenin ne benzin ne de motorin olmadığını belirterek uyardı. 'Artık piyasalarda bulamıyoruz, kalmadı' diyen sektör temsilcileri önümüzdeki kışın bitmeyeceğini açıkladı.

AKARYAKIT FİYATLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

BDDK'nın tartışmalı düzenlemelerinden sonra düşüşe geçen dolar kuru ilk akaryakıt ürünlerin de hissedildi. Geçen hafta 30 liranın üzerine çıkan motorinin litre fiyatı hızla gerileyerek 27 lira seviyelerine düştü. Aynı indirim oranları olmasa da benzin fiyatlarında da bir gerileme yaşanıyor. Ekonomistlerin hesaplamalarına göre bir yılda benzinin litre fiyatına yüzde 225 zam gelirken motorinin litre fiyatın da yüzde 269 oranında zam geldi. Bu yüksek zamlar toplumun her kesimini korkutuyor.

akaryakit.jpg

GÜNCEL BENZİN FİYATLARI

Motorin ve benzin fiyatlarındaki yükselişler kadar olmasa da bir parça indirimlerde yaşanıyor. İstanbul'da 4 Temmuz Pazartesi günü benzinin litre fiyatı 25 lira 29 kuruştan satılıyor. Geçen sene bu aylarda benzinin litre fiyatı 7 lira 74 kuruş, 2022 yılının ilk ayında ise 12 lira 29 kuruştan satılıyordu. Benzine bir yılda yüzde 225 oranında zam geldi.

4 Temmuz Pazartesi günü motorinin litre fiyatı 26 lira 75 kuruştan satılıyor. Bir yıl önce bu aylarda 7 lira 22 kuruştan 2022 yılının ilk günlerinde ise 11 lira 43 kuruştan satılıyordu. Bir yılda motorinin litre fiyatına yüzde 269 oranında zam geldi.

yedek-parca-otomobil.jpg

ASIL TEHLİKE OTOMOBİLDE

Pandemi süreci ile başlayan otomotiv sektöründeki kriz büyüyerek devam ediyor. Otomotiv sektöründeki fiyat artışı yedek parça sektörüne de yansıdı. Tedarik zincirinde yaşanan büyük sıkıntı artık pandemi şartları ile açıklanamıyor.

Otomotiv sektöründe ham maddeyi elinde bulunduran ülkeler, otomotiv sektöründe fiyatların daha da artacağını bekliyor ve bu nedenle elinde var olan otomobil yedek parçalarını piyasaya sürmüyor. Otomotiv yedek parçasında maliyet artışlarının son bir yılda yüzde 100'ü geçtiğini söyleyen Yedek parça sektöründe faaliyet gösteren Motor Aşin'in CEO'su Saim Aşçı, asıl tehlikenin otomobil de yaşanacağını açıkladı.

Otomobil fiyatlarında ve yedek parça sektöründe yaşanan fiyat artışlarına dikkat çeken Motor Aşin'in CEO'su Saim Aşçı, 10 yıl boyunca fiyatı ortalama 40 bin euro olan premium bir otomobilin son zamlardan sonra bugün üretim maliyetinin 60 bin euroyu geçtiğini belirterek durumun vahim olduğunu ifade etti.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN