Nebati'den ilginç dövize endeksli mevduat yorumu: Dar gelirliler hariç herkes kar ediyor

Nebati'den ilginç dövize endeksli mevduat yorumu: Dar gelirliler hariç herkes kar ediyor

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, AK Parti’nin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı sunumda dövize endeksli mevduat sistemiyle alakalı dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Dövize endeksli mevduat sistemiyle doları frenlediklerini belirten Nebati, "Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor." dedi.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Ankara Kızılcahamam'da AK Parti’nin 30. İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda sunum yapan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati'nin yaptığı sunuma ilişkin detayları köşesine taşıdı. Nebati, döviz endeksli mevduat sistemine yönelik "Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor." dedi.

2023 sonu için enflasyon hedefinin yüzde 19,9 olduğunu söyleyen Nebati, “Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik” ifadelerini kullandı.

Selvi, Bakan Nebati'nin şu ifadeleri kullandığını yazdı:

Dövizi düşürmek için yüksek faiz artışı yapabilirdik. Ama o zaman üretim bundan olumsuz etkilenirdi. Biz bir yol ayrımına gittik. Enflasyonla birlikte büyümeyi tercih ettik. Yoksa enflasyonu düşürmek için çok sert tedbirler alabilirdik. Yüksek faiz artışı yapardık. O zaman üretim dururdu. Kur korumalı TL’ye geçerek bir yandan doları frenledik. Diğer yandan üretimi ve büyümeyi tercih ettik. Bu sistemden dar gelirliler hariç üretici firmalar, ihracatçılar kâr ediyorlar. Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini arttırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz.

TARTIŞMA YARATAN SÖZLERİN ARDINDAN NEBATİ'DEN AÇIKLAMA

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Kızılcahamam kampındaki tartışma yaratan açıklamalarının ardından sosyal medyadan açıklama yaptı. Nebati, "Uyguladığımız politikalar ile artan enflasyon karşısında özellikle gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için yoğun çaba sarf ediyoruz" dedi.

ALIM GÜCÜNÜ KORUMAK İÇİN YOĞUN ÇABA SARF EDİYORUZ

Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ekonomi politikalarımızın esası; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı büyümeyi sağlamak, yüksek katma değerli üretimi teşvik ederek ürettikçe büyümek ve büyümenin getirilerini toplumun tüm kesimlerine yansıtmaktır. Uyguladığımız politikalar ile artan enflasyon karşısında özellikle gelir seviyesi düşük vatandaşlarımızın alım gücünü korumak için yoğun çaba sarf ediyoruz.

TÜM TEDBİRLERİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Bundan sonraki süreçte de yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı sürdürülebilir büyümeyi sağlayarak toplumsal refahı artıracak, emeğin ve alın terinin ne kadar değerli olduğunun bilinci ile vatandaşlarımızın gelirlerini artırıcı tüm tedbirleri hayata geçireceğiz" ifadelerine yer verdi.

Nebati'nin paylaşımı şu şekilde:

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN