OVP'de yer aldı: Dar ve orta gelirlinin ev sahibi olması kolaylaşacak! Banka faizleri düşürülecek, kredi muslukları açılacak

OVP'de yer aldı: Dar ve orta gelirlinin ev sahibi olması kolaylaşacak! Banka faizleri düşürülecek, kredi muslukları açılacak

Ekonominin üç yıllık hedef ve politikalarının yer aldığı Orta Vadeli Program'da (OVP), düşük gelir seviyesindeki vatandaşların konuta erişimini kolaylaştırıp ev sahibi olmalarının sağlanacağı belirtildi. İşte detaylar...

Yüksek enflasyon ve döviz kuruna bağlı olarak hızla atan fiyatlar ve bankaların yüksek faiz oranları nedeniyle yaşanan konuta erişememe sorununa, hükümetin hazırladığı Orta Vadeli Program'da (OVP) yer verildi.

KONUTA ERİŞİM İMKANI ARTIRILACAK

Hürriyet'te yer alan habere göre, programda kira ve konut fiyatlarındaki gelişmeleri de göz önünde bulundurarak, salgın döneminde daralan konut arzının hızla artırılacağı ve depremin oluşturduğu konut stokundaki kayıpların telafisine yönelik yeni sosyal konut projeleri geliştirileceği belirtilirken, "Dar gelirli vatandaşların konuta erişim imkanı artırılacak" denildi.

Kredi kullanım şartı içinse şu bilgilere yer verildi:

"Kamunun uygun koşullarda sağladığı konut kredileri ilk kez konut edinimini destekleyecek, dar ve orta gelirli vatandaşlar için belirli standartlarda ve uygun fiyat aralığında olacak şekilde yeni başlayan projelere tesis edilecek."

DEPREM BÖLGESİNE ÖNCELİK VERİLECEK

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat 2023 tarihli depremlerden etkilenen bölgelerde depremin hasarlarının telafisine yönelik projelere öncelik verileceği belirtilirken, "Afet Konut üretiminde hak sahipliği süreçleri iyileştirilecek, maliyet etkin afet konut üretimi sağlanacak ve geri ödeme sistemleri gözden geçirilecek" ifadelerine yer verildi.

Kentsel dönüşüm faaliyetlerinin hızlandırılması, şehirlerin afetlere dayanıklı ve daha sağlıklı hale getirilmesini desteklemek amacıyla rezerv alan ilan edilen Hazine taşınmazlarının uygulayıcı kuruluşlara devrinin sağlanacağı ifade edilirken şu bilgilere yer verildi:

"Mekansal planların yapımında ve uygulanmasında çoklu Afet tehlikelerine karşı dirençliliğin sağlanmasına yönelik kriter ve önlemlere ilişkin mevzuatta düzenleme yapılacak. Marmara Bölgesi başta olmak üzere afet riski yüksek bölgelerdeki yoğunluğun azaltılması amacıyla bölge dışında yeni endüstriyel gelişim alanları ve lojistik hatları oluşturulacak. Tüm illerde mikro ölçekte afet risk analizleri yapılarak afete duyarlı yerleşim yeri tercihlerine yönelik farkındalık artırılacak."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN