'Altında son alım fırsatı var, sonra patlama olacak' diyerek rakam verdi! Deneyimli borsacı, tek tek anlattı

'Altında son alım fırsatı var, sonra patlama olacak' diyerek rakam verdi! Deneyimli borsacı, tek tek anlattı

Kritik faiz kararlarının ardından gözler yeniden altının gidişatına çevrildi. Altında yılların birikimi olduğunu söyleyen borsacı Devrim Akyıl, "Çok büyük bir patlama olacak" diyerek tahminini açıkladı. İşte, Devrim Akyıl altın yorumları...

Altın piyasası için kritik veri olan FED ve Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. FED geçtiğimiz hafta, faizleri 5,25 - 5,50 aralığında sabit bırakırken Merkez Bankası ise 500 baz puan artırarak yüzde 30 seviyesine çıkardı.

"ÇOK BÜYÜK BORÇ SORUNU VAR"

FED faiz kararı hakkında Sözcü TV'de değerlendirmelerde bulunan borsacı Devrim Akyıl, dolar endeksini güçlendirme çabasında olduklarını, stagflasyon olgusunu yenemediklerini söyledi. FED Başkanı Powell'ın açıklamasında konuyu "Yumuşak iniş iyi bir şeydi ama olmayacak galiba"ya getirdiğini yorumlayan Devrim Akyıl, şunları söyledi:

"Orada anlaşıldı ki bu enflasyonu yenemiyor. Yenemedikçe de faiz artırmaya devam etmek zorunda kalacak. Ama piyasa da o kadar durgunluğa doğru veriler gelmeye başladı ki onu da yaptığı anda durgunluğu değil depresyonu tetikleyebilir. Çok büyük bir borç sorunu var, o borcu çevirmenin maliyeti faizler arttıkça daha da artıyor."

DOĞU MERKEZ BANKALARI ALTIN ALIYOR

ABD'nin gelecek sene 10 trilyon dolar paraya ihtiyacı olduğunu ve Çin'in sürekli tahvil sattığını söyleyen Devrim Akyıl, "Dolayısıyla dönüp dolaşıp rezerv para sorunu gündeme gelmeye devam ediyor. Bunu niye altın konusunda anlattım? Çünkü Doğu Merkez Bankaları yatırım yapacak enstrüman kalmadığı için artarak fiziki altın almaya devam ediyorlar" dedi.

"ALTINDA VE GÜMÜŞTE ÇOK BÜYÜK BİR PATLAMA OLACAK"

Altınla ilgili konuşan Devrim Akyıl, şöyle konuştu:

"Altın bugünden yarına hemen uçacak kaçacak diyemem ama altının geri çekilmeleri benim için halen alış fırsatı. Belki şu son dolardaki yükseliş son bir alım fırsatı daha verebilir 1900 dolarlar benim için önemli seviye.

1900'ün üzerinde kaldığı sürece, 1910'da da zaten 200 günlük ortalaması var, onun üstünde kaldığı sürece bir sorun değil, yatay devam ediyor. Ama 1948 dolar aşıldığı anda altında gümüşte çok büyük bir patlama olacak. Yani yılların birikimi var orada."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN