Son dakika! Kavcıoğlu yeni ekonomik modeli ekonomistlere anlattı

Son dakika! Kavcıoğlu yeni ekonomik modeli ekonomistlere anlattı

Yerli yatırımcılarla ve ekonomistlerle bir araya gelen Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu, yeni para politikası kararlarının etkisini 6 ay sonra göreceklerini söyledi. Kavcıoğlu'nun yabancı yatırımcılarla saat 16:00'da buluşması bekleniyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu, videokonferans yöntemiyle yerli yatırımcılar ve ekonomistlerle bir araya geldi. Merkez Bankası'nın dünkü 'döviz piyasasına doğrudan müdahale ediyoruz' açıklaması ve Bakan Lütfü Elvan'ın istifası gibi iki kritik gelişme sonrası bu yılın son toplantısı gerçekleşiyor.

Kavcıoğlu'nun görüşmelerinden öne çıkanlar şöyle:

"Firmalarımızın yatırım iştahı ve istihdam beklentileri geçmiş yıllara göre oldukça yüksek seviyelere gelmiş durumda.

Cari işlemler dengesi , ağustos ve eylül aylarında fazla verdi ve yıllıklandırılmış cari işlemler dengesindeki iyileşme belirginleşerek devam etti.

Mevcut para politikası duruşumuzun 2022 yılının ilk yarısında birikimli etkilerini gözlemleyeceğiz.

Cari işlemler dengesinde kalıcı bir iyileşme için yatırımları destekleyecek, ihracatı artıracak ve ithalatı sınırlayacak uygulamaları ve politikaları önemli görüyoruz. Reeskont kredilerinin sağladığı imkanlar da bu alanlara destek verecektir.

Rezervlerimiz son dönemde istikrarlı bir artış eğilimine girdi. Kararlı bir şekilde rezervlerimizi artırmaya devam edeceğiz.

Faiz indirimi için sınırlı alanımız kaldı, bu alanı büyük ölçüde bitirdiğimizi düşünüyorum.

YABANCILARLA GÖRÜŞME ÖĞLEDEN SONRA

Yabancı yatırımcılarla yapılacak toplantı ise 16:00 olarak planlandı. Toplantılarda; yatırımcı, ekonomist ve analistlerle teknik içerikli görüşmelerin yanı sıra katılımcıların genel makroekonomi, para politikası, finansal piyasalar, bankacılık gibi farklı konulardaki soruları yanıtlanıyor.

Bugünkü toplantıda da döviz piyasasına yapılan doğrudan müdahalenin ayrıntıları öğrenilmeye çalışılacak. Bloomberg HT’nin edindiği bilgiye göre, Merkez Bankası’nın 7 yıl sonra gelen ilk müdahalesinde işlem büyüklüğü spot ve vadeli piyasa toplamında yaklaşık 1 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Merkez Bankası döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle 7 yıl aradan sonra piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti. TCMB son olarak doğrudan döviz müdahalesini Ocak 2014'te 3,15 milyar dolarlık satışla yapmıştı.

Öte yandan isitifa eden Lütfi Elvan'dan boşalan Hazine ve Maliye Bakanlığı'na yardımcısı Nureddin Nebati atandı. Yatırımcı ve ekonomistler kulislerde konuşulan bu Kabine değişikliğini ve gerekçelerini de soracak.

Yatırımcı toplantılarında Merkez Bankası'nın yeni adımının yanı sıra enflasyon görünümü, yeni ekonomi politikası da konuşulan başlıklar arasında yer bulacak.

Bu nedenle piyasanın gözü toplantılardan yansıyanlarda olacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN