Türk-İş Başkanı Atalay'dan asgari ücret tepkisi: Cambaz olsanız bir hafta geçinemezsiniz

Türk-İş Başkanı Atalay'dan asgari ücret tepkisi: Cambaz olsanız bir hafta geçinemezsiniz

Ocak ayı yaklaşırken gözler asgari ücrete yapılacak zamda. İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Bakan Işıkhan’ın yılda bir kez zam yapılacağına dair açıklamasıyla ilgili "Cambaz olsanız 11 bin 402 lirayla bir hafta geçinemezsiniz." dedi.

Asgari ücret 11 bin 402 TL. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın, 2024 yılı için asgari ücrete yılda 1 kez zam gelecek açıklamasına bir tepki de TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay'dan geldi. Atalay "Cambaz olsanız 11 bin 402 lirayla bir hafta geçinemezsiniz. Asgari ücret zammı senede bir olacağına, hiç olmasın zam yapmayın" dedi.

Atalay, TÜRK-İŞ'in 24. Olağan Genel Kurulunda, asgari ücretten, staj sürelerinin de sigorta prim gününden sayılması kadar birçok konuda açıklamalar yaptı.

'CAMBAZ OLSANIZ ASGARİ ÜCRETLE BİR HAFTA GEÇİNEMEZSİNİZ'

Asgari ücrete yapılan artışların gelen zamlarla ve enflasyonla erdiğini belirten Atalay

"Bu ücret artık geçim ücreti oldu. Şimdi 11 bin 402 lira. Bakan Bey 'Bu sene bir kere artış olacak.' dedi. Hiç olmasın. Enflasyon da olmasın zam da yapmayın. Parayı ver, zam yap, neye yarıyor? Bu yıl Asgari Ücret Tespit Komisyonunun işçi heyetinde bir sağlık işçisi, bir kasiyer, bir enerji işçisi, bir de karayollarında kar temizleyen taşeron işçi yer alacak. Bu paraya nasıl geçinemediklerini anlatacaklar. Cambaz olsanız 11 bin 402 lirayla bir hafta geçinemezsiniz." dedi.

'20 BİN LİRADAN 4 BİN LİRAYI NEDEN KESİYORSUN?'

'20 bin lira ücret alan bir işçi sene sonunda vergi kesintisi nedeniyle 16 bin lira ücret alıyor.' hatırlatması yapan Atalay "Ülkeyi yönetenlere sabah akşam anlatıyoruz. Benim 20 bin liramdan 4 bin lirayı niye alıyorsunuz arkadaş? Çok alandan çok alın, az alandan az alın." diye konuştu.

'STAJ NEDEN SİGORTAYA SAYILMIYOR?'

Çıraklık ve staj sürelerinin de sigorta prim gününden sayılması gerektiğini ifade eden Atalay "40 sene evvel benim çıraklık hizmetim sigortama sayıldı. Şimdi niye sayılmıyor? O zaman devlet daha mı güçlüydü? Şimdi staj niye sigortaya sayılmıyor?" ifadelerini kullandı.

'SEN GALATA KÖPRÜSÜNÜ GEÇEMEZSİN...'

Sermayenin siyasetle birlikte yol yürüdüğünü iddia eden Atalay'ın

"Alıyor devletten ihaleyi, ne sendika ne sözleşme var. Polatlı'da bir işletme var, beş yıldır metal iş kolunda. Adam cuma akşamı bakanlıkta, sistem kilitleniyor, pazartesi bir açılıyor iş kolu enerjide çıkıyor.

Bunlarla kol kola yürüyen sendikalar var. Bu işverenler parayı buluyorlar, sonra okul, cami, kütüphane yapıyorlar, sonra basına 'Biz iyilikseveriz, mübarek adamlarız. Sırat Köprüsü'nden uçarak geçeriz.' diyorlar. Sen Galata Köprüsü'nü geçemezsin, ne Sırat Köprüsü?" sözleri de dikkat çekti.

gggfff.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN