Türkiye’de ilaç krizi büyüyor! Alarm zili çaldı: 14 ilacın satışı resmen durduruldu!

Türkiye’de ilaç krizi büyüyor!  Alarm zili çaldı: 14 ilacın satışı resmen durduruldu!

Ekonomik krizden en çok etkilenen sektörlerin başında ilaç sektörü geliyor. Öyle ki Türkiye’de ilaç krizi büyüyor… Novartis firması tarafından yapılan açıklama ile 14 ilacın satışı resmen durduruldu…

Türkiye’deki ekonomik kriz birçok alanda etkisini gösterirken, ilaç sektöründeki kriz de gün geçtikçe artıyor. Novartis firması tarafından yapılan açıkmalada; koah, epilepsi, Alzheimer, migren ve göz hastaları tarafından kullanılan 14 ilacın satışının kur nedeninden dolayı durdurulduğu belirtildi.

TÜRKİYE’DE SATIŞI DURDURULAN İLAÇLAR

Novartis’in yaptığı açıklamaya göre Türkiye’de eşdeğeri bulunmayan ve satışı durdurulan ilaçlar şöyle:

Exelon Transdermal Flaster

Exelon Kapsül

Exelon Oral Solüsyon

Trileptal Film Kaplı Tablet

Trileptal Oral Solüsyon

Desferal

Oxis Turbuhaler

Oxis Accuhaler

Oxis Diskus

Oxis Inhaler

Lumigan

Glaucomet

Aurogan

Novartis İlaç Türkiye İletişim ve Hasta İlişkileri Direktörü Nilüfer Gürpınar Güner, konuya dair Sözcü’ye yaptığı açıklamada, “Exelon, Trileptal ve Desferal isimli ürünlerimizin ülkemizdeki fiyatlarına bağlı olarak uzun süredir ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Mevcut ekonomik koşullara ve kur farklarına bağlı olarak ürünlerimizin bazı formlarının pazara sunumunu durdurmak zorunda kaldık.

Transdermal Flaster, Kapsül ve Oral Solüsyon formlarında piyasaya sunulan Exelon’un Transdermal Flaster ambalajlarının teminini Ağustos 2023’ten itibaren; Film Kaplı Tablet ve Oral Solüsyon formlarında piyasaya sunulan Trileptal’in Film Kaplı Tablet ambalajlarının teminini Temmuz 2023’ten; Desferal’in teminini ise Şubat 2024’ten itibaren olmak üzere devam ettirememekteyiz.

Bu kararı alırken, alternatif tedavilerin mevcut olması ve/veya ürünlerimizin farklı formlarının erişimde kalması bizim için önemli bir kriter olmuştur” diye konuşan Güner, “Yaşanan süreçte karşılaşılan problemler ülkemiz sağlık otoriteleri ile paylaşılmış, ilgili başvurular yapılmış ve nihayetinde bahsi geçen ürünlerimizin tedarikinin devam ettirilemeyeceği bilgisi 4 Nisan 2023 tarihinde yetkili devlet kurumlarına iletilmiştir” sözlerine yer verdi.

turkiyede-satisi-durdurulan-ilaclar.jpg

HASTALAR ADINA CİDDİ RİSK OLUŞTURABİLİR

İstanbul Eczacı Odası Başkanı Şeker Pınar Özcan, Novartis tarafından satışı durdurulan ilaçlar içinde Türkiye’de eşdeğeri olmayan ilaçların olduğuna dikkat çekerek, hastalar adına ciddi risk oluşturabileceğini söyledi.

Novartis’in yeni yıldan itibaren satışını durdurduğu ilaçlara uzun zamandır zorlukla ulaşıldığını, başka firmaların da aynı şekilde satışı tamamen durdurma veya çok sınırlı arz gibi adımlar attığını söyleyen Özcan, ilaç krizinin her geçen gün daha da büyüdüğünü vurguladı.

Avro kurunun şuan 33 lira olduğunu fakat ilaçtaki kurun 17.55 TL olduğunu söyleyen Özcan, ilaç firmalarının son açıklanan %25’lik zamla tatmin olmadığını ve pek çok ilacın temininde zorluk yaşandığını aktardı.

İlaç firmalarının aynı zamanda ödeme vadelerini kısaltma yoluna gittiğini de belirten Özcan, SGK’dan 90 gün vade ile ödeme alan eczanelerin 30 gün vadede firmalara ödeme yapmasının mümkün olmadığını, bunun da ilaç krizini büyütmeye devam edeceğini vurguladı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN