06.08.2020  16:27
SON GÜNCELLEME: 
06.08.2020  16:40
KAYNAK: 
KARAR.COM

Erdoğan Bayraktar, kurduğu liseyi anlattı: Aranan gençleri mezun edeceğiz

Volt Teknoloji Kolejleri'ni kuran eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar "Okulumuzda eğitimin ruhu köy enstitülerinin ruhudur. Yani gençlerimize bütüncül bilginin yanı sıra milli ruhla harmanlanmış bir özgüven de kazandırıyoruz' dedi. 'Memleketimizin mesleki ve teknik lise kalitesini yükseltmek istiyoruz' diyen Erdoğan Bayraktar 'Gayretimiz öğrencilerimizin okulumuzdan iş arayan değil aranan gençler olarak mezun olmaları' diye konuştu.

+
-

Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Volt Teknoloji Kolejleri'nin hedeflerine ve eğitim sistemine ilişkin açıklamalar yaptı.

Dünyanın zor durumda olduğu günlerde bile tüm dünyaya ihracat yapan Türk sanayicilerin olduğuna dikkat çeken Bayraktar, yüksek maaş verip insan bulamayan girişimcilerin gözünün bu okuldan mezun olacak gençlerin üzerinde olacağını söyledi.

"Memleketimizin mesleki ve teknik lise kalitesini yükseltmek istiyoruz" diyen Erdoğan Bayraktar, "Gayretimiz öğrencilerimizin okulumuzdan iş arayan değil aranan gençler olarak mezun olmaları" diye konuştu.

"OKULUMUZDA EĞİTİMİN RUHU KÖY ENSTİTÜLERİNİN RUHUDUR"

"Nasıl bir eğitim veriyorsunuz?" sorusuna cevap veren Bayraktar, şunları kaydetti:

"Okulumuzda eğitimin ruhu köy enstitülerinin ruhudur. Yani gençlerimize bütüncül bilginin yanı sıra milli ruhla harmanlanmış bir özgüven de kazandırıyoruz. Katiyyen "gençler havai" deyip geçmemek lazım. Sovyetler uzaya roket gönderdiğinde "NASA varken bize mi düşer?", demeden bir "Bandırma Füze Kulübü" kurmuş liseli gençlerimizi yazıyor tarihimiz. Üstelik bu gençler daha 60’lı yılların şartlarında Sovyetler ve ABD’nin ardından 5 km yüksekliğe kadar füze göndermişler. Milli ruh, teşebbüs, cesaret, gayret ve bilgi olduktan sonra yine milletimiz zor dememiş uçak yapmış, olmaz dememiş, devrim arabaları yapmış. İşte biz gençlerimiz de milletimiz de yapmış, yine yapar diyoruz. Gençlerimize de "kimse yoksa ben varım, kimse yapmazsa ben yaparım" deme cesaretini öğretiyoruz."

"SINIFLARIMIZ EN FAZLA 24 KİŞİLİKTİR"

Bayraktar, Volt Teknoloji Kolejleri'ne ilişkin yaptığı açıklamalara şöyle devam etti:

"Bu veçhile hem Türkçe’nin güzel kullanımı, hem de yabancı dil öğretimine büyük ehemmiyet atfediyoruz. Okulumuzda yabancı dil olarak İngilizce’nin yanı sıra Almanca imkanı da bulunmaktadır. Öğrencilerimiz derslerini pandemi sürecine uygun sınıflarda görmekte olup sınıflarımız en fazla 24 kişiliktir. Okulumuzda 3 laboratuvar, 9 teknik laboratuvar, 10 atölye, 37 derslik, 1 görsel sanatlar dersliği ile bir de dev kütüphanemiz var.

"YAZILIMDA DIŞA BAĞIMLILIĞI MESELE OLARAK GÖRÜYORUZ"

Sporu da ihmal etmedik. Atakent yerleşkemizde sağlam kafa sağlam bedende bulunur anlayışıyla milletlerarası ölçülerde bir spor salonu yaptık. "İş en iyi yerinde öğrenilir" anlayışıyla öğrenci ve mezunlarımıza sektörlerinin en önde gelen işletmelerinde staj imkânı sağlamayı da görev biliyoruz. Yazılımda dışa bağımlılığı da bir mesele olarak görüyoruz. Bu münasebetle öğrencilerimize açık kaynak kodunu tanıma, öğrenme ve kullanma imkanını da sağlayacağız.

"İŞ BULMA DERDİ YAŞACAKLARINI DÜŞÜNMÜYORUM"

Lisemizde mekatronik, elektrik-elektronik ve inşaat bölümlerimiz mevcut. Okulumuz meslek merkezli olduğu kadar üniversiteye hazırlığa da yöneliktir. Özellikle 12’nci sınıfta üniversiteye hazırlığın ağırlığı artırılmaktadır. Yani öğrencilerimiz meslek okuluna geldikleri için üniversiteye hazırlıktan eksik bırakılmayacaklardır. Öğrenci ve mezunlarımız sektörlerinin önde gelen işletmeleriyle yaptığımız işbirlikleri sayesinde staj ve istihdâm imkanına sahiptirler. Bununla birlikte gerek eğitimimizin yüksekliği gerekse de ülkemizdeki ihtiyacın büyüklüğü dolayısıyla kendilerinin hiçbir zaman iş bulma derdi yaşamayacaklarını düşünüyorum. Yine Europass belgesi ile mezunlarımız sadece Türkiye’de değil, Avrupa ülkelerinde de iş imkanı sahibi olmaktadırlar.

"HİÇBİR EĞİTİM ÜCRETİ TALEP ETMİYORUZ"

Bilakis hiçbir eğitim ücreti talep etmiyoruz. Teknik liselere kaydolan her öğrencinin Millî Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı arasında akdedilen protokol kapsamında devlet desteğine tabi olması, ücretlendirmeye ihtiyaç bırakmıyor. Fakat ister istemez kitap, yemek ve kıyafetler için bir rakam talep etmek durumunda kalıyoruz. www.voltteknolojikolejleri.com sitemizden iletişim bilgilerimizi edinirlerse ilgili arkadaşlarımız kendilerine yardımcı olacaklardır."

DİĞER HABERLER
Kaldırıma bırakılan valiz paniğe neden oldu
En çok PKK'nın işine yarar
Füze pazarlığı yaptılar
Kur'an'a sarılırsak birbirimize düşmeyiz
Hatay'da ormanı yakan şüpheli tutuklandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sırbistan Başbakanı Vucic'i ağırladı
Dernek ismi vermedi