Erzurum Kayseri’de maske takmamanın cezası nedir? Erzurum Kayseri maske zorunluluğu var mı?

Erzurum Kayseri’de maske takmamanın cezası nedir? Erzurum Kayseri maske zorunluluğu var mı?

Dünyayı ve Türkiye’yi etkisi altına alan koronavirüs salgınının ardından 1 Haziran’dan itibaren normalleşme süreciyle birlikte kısıtlamalar kaldırılmıştı. Ancak maske takma zorunluluğu birçok ilde uygulanıyor. Erzurum ve Kayseri’de maske takma zorunluluğu ile ilgili durum belli oldu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında Kayseri ve Erzurum’da maske takma zorunluluğu getirildi. Bu bölgede yaşayan vatandaşlar, ‘’Erzurum Kayseri’de maske takmamanın cezası nedir?’’ sorusunun cevabını araştırıyor. Konuyla ilgili açıklama yapıldı.

ERZURUM VE KAYSERİ’DE MASKE TAKMAMANIN CEZASI NEDİR?

Türkiye’de birçok ilde dışarıda, açık alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi. Özellikle Erzurum, Kayseri ve diğer illerde alınan karara göre maske takmayanlara idari işlem uygulanacak.

MASKESİZ SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI OLAN İLLER HANGİLERİ?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Kayseri, Rize, Erzurum, Diyarbakır ve Şanlıurfa'da maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığını açıklamıştı. Yalova ve Bitlis Valilikleri İl Hıfzıssıhha Kurulları da il genelinde maske takma zorunluluğu kararının alındığını açıklamıştı.

Bursa ise Nilüfer, Osmangazi, İnegöl, Yıldırım, Gürsu ve Kestel ilçeleriyle yasağa katılmıştı. Geçtiğimiz gün Bilim Kurulu Toplantısı sonrası konuşan Bakan Koca, İstanbul, Ankara ve Bursa genelinde maskesiz sokağa çıkılmaması tavsiyesinin alındığını duyurmuştu. Bu gelişmenin ardından bu 3 ilin valilikleri de aldıkları kararla, açık havada maskesiz sokağa çıkmanın yasaklandığını duyurmuştu.

Bununla beraber 45 ilde (Afyonkarahisar, Adıyaman, Ardahan, Amasya, Balıkesir, Aydın, Batman, Bartın, Burdur, Bolu, Düzce, Denizli, Eskişehir, Elâzığ, Giresun, Gaziantep, Isparta, Iğdır, Karabük, Kırklareli, Kahramanmaraş, Konya, Kocaeli, Malatya, Kütahya, Muğla, Mardin, Nevşehir, Muş, Sakarya, Osmaniye, Sivas, Siirt, Tunceli, Şırnak, Zonguldak, Uşak, Erzurum, Diyarbakır, Rize, Kayseri, Bitlis, Şanlıurfa, Yalova’da maske takma zorunluluğu getirildi.

İstanbul Valisi Yerlikaya Twitter'dan yaptığı paylaşımda, "Değerli İstanbullular sağlığınız için İstanbul'da açık alanlarda maske takmak artık zorunlu." ifadelerini kullandı.

İstanbul Valiliğince yapılan açıklamada ise koronavirüs salgınının en temel özelliğinin, fiziksel temas, hava yolu gibi yollarla çok hızlı bulaşması ve enfekte insan sayısının hızlı artması olduğu belirtildi. Açıklamada, salgının yayılmasını engellemenin en etkili yolunun sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonun mutlak şekilde sağlanması olduğu kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Aksi hallerde virüsün yayılımı hızlanarak vaka sayısı ve tedavi gereksiniminin artması sonucu vatandaşların hayatlarını kaybetme riski ile toplum sağlığı ve kamu düzeninin bozulmasına sebep olacağı gerekçesi ve Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulunun önerileri doğrultusunda; kamu kurumları ve özel sektör iş yerlerinin kapalı alanları ile toplu ulaşım araçlarında maske takılması zorunluluğu kararlarımıza ilaveten, ilimizde sokağa çıkan her vatandaşın açık alanlarda da ağız ve burunu kapatacak şekilde, usulüne uygun maske takmasının zorunlu olması, konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilerek uygulamanın yukarıda belirtilen çerçevede eksiksiz bir şekilde yerine getirilmesinin sağlanması, tedbirlere uymayanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 282'nci maddesi gereğince idari para cezası verilmesi, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılması, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu'nun 195'inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılması, kararları alınmıştır."

BURSA'DA DA YASAKLANDI

Bursa Valiliği, İl Hıfzıssıhha kararı ile kent sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde maske takma zorunluluğu getirildiğini bildirdi.

Valilik'ten yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının görüldüğü andan itibaren, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerileri, Cumhurbaşkanının talimatları doğrultusunda, salgının toplum sağlığı ve kamu düzeni açısından oluşturduğu riski yönetme, sosyal izolasyonu temin, sosyal mesafeyi koruma ve yayılım hızını kontrol altında tutma amacıyla birçok tedbir kararı alınarak, uygulamaya geçirildi.

Kararda şu ifadelere yer verildi:

"Bu kapsamda, İl Hıfzıssıhha Kurulunun kararı ile bugün toplanan Bilim Kurulu'nun tavsiye kararlarına istinaden, koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek, sosyal hareketliliği ve insanlar arası teması azaltarak sosyal izolasyonu tesis etmek amacıyla daha önce alınmış kararlara ilave olarak vatandaşların tüm ilimiz sınırları içinde ağzı ve burnu kapatacak şekilde tıbbi/bez maske kullanımı zorunlu hale getirilmiştir."

Karara uymayanlara ceza

Açıklamada, alınan kararlara uymayan vatandaşlara idari para cezası verilmesi başta olmak üzere, aykırılığın durumuna göre kanunun ilgili maddeleri gereğince işlem yapılmasına, konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin gerekli adli işlemlerin başlatılmasına karar verildiği kaydedildi.

ANKARA VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Ankara Valiliği, Bilim Kurulunun önerisiyle açık alanlar ve toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takmanın zorunlu kılındığını açıkladı.

Ankara Valiliği'nin Twitter hesabından yapılan paylaşımda, Bilim Kurulunun önerisi ve Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararınca Ankara ili içinde cadde, sokak, açık alanlar ile toplu bulunulan kapalı mekanlarda maske takmanın zorunlu kılındığı bildirildi.

Ayrıca, karara aykırı davrananlar hakkında ilgili mevzuatta belirtilen yaptırımların uygulanacağı kaydedildi.

Vali Vasip Şahin, konuyla ilişkin Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Yeni normalimizin üç altın şifresi, maske, mesafe, temizlik. Sabırla, ısrarla riayet lütfen." ifadesini kullandı.


Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN