Genç Parti'nin yeni başkanı Hakan Uzan kimdir, kaç yaşında?

Genç Parti'nin yeni başkanı Hakan Uzan kimdir, kaç yaşında?

2002 seçimlerinin kaderini belirleyen partilerden biri olan Genç Parti, 5. kez seçimli olağan kongresini gerçekleştirdi. Cem Uzan'ın aday olmadığı seçimde, kardeşi Hakan Uzan yeni genel başkan seçildi. İşte Genç Parti'nin yeni vaatleri...

23 Ağustos 2002'de kurulan ve 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde yüzde 7 oy alarak DYP, ANAP ve MHP'nin Meclis dışında kalmasına neden olarak AK Parti'nin tek başına iktidar olmasının önünü açan Genç Parti'de yeni genel başkan, partinin kurucusu Cem Uzan'ın kardeşi Hakan Uzan oldu.

GENÇ PARTİ'NİN YENİ GENEL BAŞKANI KİM OLDU?

Genç Parti'nin 5. Olağan Kongresi yapıldı. Partinin kurucu genel başkanı olan ve 10 yıldır Fransa'da yaşayan Cem Uzan kongreye telekonferansla katılırken, kendisi gibi yurt dışında yaşayan kardeşi Murat Hakan Uzan yeni genel başkanı oldu.

Genç Parti 5. Olağan Kongresi'ni, Ankara'da Yenimahalle Belediyesi'ne bağlı 'Dört Mevsim Salonu'nd gerçekleştirdi. Kongreye telekonferans yöntemiyle bağlanan Cem Uzan, seçim vaatlerini sıraladıktan sonra yeni genel başkanın kardeşi Hakan Uzan olduğunu söyledi.

CHP Ankara milletvekili Gamze Taşçıer ve İyi Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin de Genç Parti'nin 5. Olağan Kongresini takip etti.

GENÇ PARTİ'NİN LOGOSU DEĞİŞTİ

İki hilal, ortada yıldız altında Genç Parti yazan parti logosuna ekleme geldi. Cem Uzan'ın imzası parti logosuna dahil edildi.

CEM UZAN: ALNIM AÇIK BAŞIM DİK!

Genç Parti kongresinde konuşan Cem Uzan şunları söyledi:

"Ben sizleri çok özledim umarım sizler de beni özlemişsinizdir. Türk insanı için Türk milleti için kolları sıvadık tekrardık. Bazı gerçekleri çırılçıplak konuşmakta fayda var. 17 senedir büyük bir mağduriyet yaşamaktayım. Ergenekon kumpasını balyoz kumpasını herkes biliyor. Nerede o Ergenekon’un savcısı? Takdir Türk milletinindir. İlk kumpas Uzan ailesine kurulan kumpastır. Telsimi yağmaladılar, barajları çaldılar. Hepsinin belgesi var. Star TV yandaşlara bedavadan verildi. Ben hayatımla tehdit edildiğim için sürgüne gittim. Benimle ilgili bir tane mahkumiyet kararı yoktu ben çıktığımda. Alnım açık başım dik!"

GENÇ PARTİ'NİN YENİ SEÇİM VAATLERİ

* Türkiye'nin ikinci büyük borsası Diyarbakır'a kurulacak.

* 18 yaşın altındaki kimse anne-baba izni olsa bile evlenemeyecek.

* Nasıl Amerika'nın Las Vegas'ı varsa Türkiye'nin de böyle bir turizm merkezi olacak. Buraya milyonlarca turist gelecek ve milyarlarca dolar Türkiye'ye akacak.

* Kripto para önümüzdeki yılların para birimidir. İzmir'de Kripto Para Borsası kurulacak. Avrupa'da kripto paranın merkezi İzmir olacak.

* Türkiye'nin yapay zeka merkezleri Eskişehir, Tekirdağ ve Samsun olacak.

* Genel af şart.

* Çocuk ve kadına karşı işlenen taciz suçlarından mahkum olanlar, cinayet ve cinayete teşebbüs sebebiyle mahkum kimse asla af kapsamında olmayacak.

* İşsizlik maaşı, emeklilik maaşı ve asgari ücret euroya endeksli olacak ve 3 ayda bir otomatik kur ayarlamasından geçecek.

* Almanya ve Fransa ile mevcut olan ekonomik bağlar en üst seviyeye çıkarılacak.

HAKAN UZAN KİMDİR?

1967 yılında Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde dünyaya geldi. Murat Hakan Uzan, bir dönem Türkiye'nin zengin ailelerinden biri olan Uzan ailesinin fertlerinden ve bir dönemin zengin kişilerinden biridir. Star Medya Grubu, Kral TV ve Telsim GSM operatörünün eski sahiplerinden biri ve Genç Parti'nin kurucusu Cem Uzan'ın kardeşidir.

2003 yılında TMSF'nin İmar Bankası'ndan kaynaklanan borçlar ve yolsuzluk yapıldığı iddiasıyla Uzanların tüm malvarlığına el koymasıyla babası Kemal Uzan ile birlikte haklarında yakalanma emri verildi.

Hakan Uzan, 2003 yılında malvarlıklarına el konulana kadar Star Medya Grubu'nun, Kral TV, Telsim, Türkiye İmar Bankası ve Adabank bunun yanında ÇEAŞ, Kepez Elektrik Dağıtım gibi kuruluşların, Babası Kemal Uzan ve Ağabeyi Cem Uzan ile birlikte patronlarından biri olarak iş hayatına devam etti. 2017 yılında Vertu şirketini satın aldı.

ÖZEL YAŞAMI

Hakan Uzan 1998 yılında şarkıcı Yeşim Salkım ile evlendi ve 2001 yılında boşandı. İkinci evliliğini ise 2002 yılında sunucu Özlem Kızılkaya ile yaptı ve bu evliliğinden Ata Kemal Muhammed Uzan isminde erkek çocuğu oldu.

Hakan Uzan halen yurt dışında yaşamaktadır ve nerede olduğu bilinmemektedir. Ancak medyada Ürdün'de yaşadığı ve ismini değiştirdiğine yönelik haberler çıkmıştır.

1967 doğumlu olan Hakan Uzan, 2020 yılı itibariyle 53 yaşındadır.

CEM UZAN KİMDİR?

Boşnak bir aileden gelen Cem Uzan, 20 Aralık 1960 tarihinde iş adamı Kemal Uzan ve Melahat Uzan'ın çocuğu olarak Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde dünyaya geldi. Kardeşi Hakan Uzan, kendisi gibi iş hayatında faaliyet göstermektedir.

Lise öğrenimini İstanbul Alman Lisesi'nde tamamlayan Cem Uzan, Amerika Birleşik Devletleri'nde Pepperdine Üniversitesi'nde işletme alanında lisans eğitimi aldı. Almanca, Fransızca ve İngilizce'yi ana dili gibi konuşabilmektedir.

Star gazetesi, Star TV ve Kral TV'nin eski sahibidir. Aile şirketlerine 2004 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konulmasına dek babası Kemal Uzan ve kardeşi Hakan Uzan ile birlikte Türkiye'nin ekonomik olarak en güçlü ailelerinden birinin üyesidir.

Türkiye'de görsel ve işitsel basın alanlarında ilk özel (Star TV), ilk eğlence (Teleon TV), ilk müzik (Kral TV), ilk Türk sineması (Yeşilçam TV) ve ilk Türk dizileri (Dizi TV) televizyon kanalları; ilk özel (Süper FM), ilk arabesk müzik yayını yapan (Kral FM), ilk yabancı müzik yayını yapan (Metro FM) ve ilk slow müzik yayını yapan (Joy FM) radyo istasyonları ile ilk sayısal yayın platformunu (Star Digital) kurdu. Mobil iletişim alanında da Telsim şirketiyle GPRS, MMS, WAP, MVS, Bas Konuş gibi hizmetleri Türkiye'ye ilk kez getirdi.

Sahibi olduğu Star gazetesi, Türkiye'de bir dönem en çok satılan gazetelerden biri oldu. Uzan ailesinin yönetiminde bulunduğu Çukurova ve Kepez Elektrik'te imtiyaz sözleşmeleri Haziran 2003'te iptal edildi, 3 Temmuz 2003'te de İmar Bankası ve Adabank'a el konuldu. Şubat 2004'te, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzanlar'ın, İmar Bankası soruşturması çerçevesinde birçoğu hakkında ihtiyati tedbir kararı bulunan 219 şirketinin yönetimine el koydu.

SİYASİ HAYATI

Cem Uzan, 2002 yılının yaz aylarında siyasete girerek Genç Parti'yi kurdu ve genel başkanı oldu. Partisi, kurulmasından üç ay sonra katıldığı 3 Kasım 2002 genel seçiminde yüzde 7,25 oranında oy aldı. 66 günde aldığı 2 milyon 500 bin oy ile büyük başarı yakaladı, birçok üniversite bu başarıyı araştırdı, öğrencilerin tez konusu oldu. Genç Parti, 22 Temmuz 2007 genel seçiminde yüzde 3.03 oy oranı almış, ancak iki seçimde de baraj altında kaldığı için milletvekili çıkartamamıştır. 2007 genel seçimi öncesi propaganda sürecindeki; "Mazot 1 TL olacak!", "Fındık 8 TL olacak!" ve "Dokunulmazlıklar kalkacak!" benzeri sloganları gündem oldu.

2. Ergenekon iddianamesinde, Şener Eruygur'u askeri darbeye teşvik ettiği iddia edildi. Daha sonra ise, Eylül 2009'da gizli yollardan Türkiye'yi terk etti ve bir süre Interpol tarafından arandı. 12 Ekim 2009 tarihinde, Fransa’ya yaptığı siyasi sığınma başvurusu kabul edildi. İktidar tarafından siyasi lince uğradığını iddia eden Cem Uzan, Fransız yetkililer de Uzan'ı haklı bulup siyasi sığınma başvurusunu kabul etti. Fransa'da siyasi sürgünde olan Cem Uzan, sağlık sorunları ve çocuklarına verdiği sözlerden dolayı siyaseti bırakmış ve bunu röportajında da "Siyasi bir kimliğim yok, siyasi bir niyetim yok. Tabi büyük konuşmamak lazım zamanın ne getireceği belli olmaz" diyerek şeklinde açıkladı.

ÖZEL YAŞAMI

Üç kez evlenen Cem Uzan ilk evliliğini Feyyaz Berker'in kızı Şebnem Berker ile yaptı ve bu evlilikten Sinan Kemal ve Dilara Gizem adlarında 2 çocuk sahibi oldu. İkinci evliliğini ise Renç Koçibey'in kızı Alara Zeynep Koçibey ile yaptı, bu evliğinden de Emre Renç ve Yasemin Paris isminde 2 çocuğu daha dünyaya geldi. Üçüncü evliliğini 28 Kasım 2012'de takı tasarımcısı sevgilisi Fanny Blanchelande ile yaptı.

Galatasaray taraftarı olan Uzan, 2000'li yıllarda Galatasaray başkanlığına aday olacağını açıklamıştı.

1960 doğumlu olan Cem Uzan, 2020 yılı itibariyle 60 yaşındadır.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN