Görüşler

Kurumlar düzgün işleseydi, '128 milyar dolar' olayı yaşanmazdı

Kurumlar düzgün işleseydi, '128 milyar dolar' olayı yaşanmazdı

Merkez Bankası eski Başekonomisti Hakan Kara, Taha Akyol’un sorularını cevapladı.

Kayıp rezervi izah çabalarının hiçbiri "Sorumlu kim?" sorusuna cevap olamadı. Hazine ile yapılan protokole dikkat çeken Merkez Bankası eski Başekonomisti Hakan Kara, döviz satış işleminin kurum dışına taşınmasının kontrol mekanizmasını ortadan kaldırdığını, sorumluları belirsizleştirdiğini açıkladı.

Merkez Bankası eski Başekonomisti Hakan Kara, 128 milyar gündemine ilişkin Taha Akyol'un sorularını yanıtladı: (MB ile Hazine arasındaki protokol) Merkez’de görev zinciri belli. Bir hata veya suiistimal olduğunda kim sorumlu, kim hesap verir bunlar tanımlı.  Asıl sorun ülkenin kaynaklarının kısa vadeli kazanımlar için harcanması ve sistemin buna izin vermesi. Bunu sınırlayacak bir kurumsal kontrol mekanizmasının olmaması. 

UYARILAR DUYULMADI ÇOCUKLARIMIZA YÜK KALDI 

Rezervler kadar önemli olan beşeri sermaye ve kurumsal kapasitedeki erime. Yetişmiş insan gücünü, kurumları toparlamak kolay değil.  Hazine garantileri verilmesi, bütçe yerine İşsizlik Sigortası Fonu’nun kullanılması... Bunlar günü kurtarma pahasına gelecekteki refahı feda etmek anlamına geliyor.  Geçen yıl büyüme krediyle şişirildi. Uyarılar dikkate alınsaydı birkaç puan küçülürdük ama gelecek nesillere bu kadar yük bırakmazdık.

Akıl almaz bir politika bileşimi... İnanın bir akademisyen ve eski bir merkez bankacı olarak katıldığım uluslararası platformlarda bu konuda soru geldiğinde ülkem adına hicap duyuyorum. 

Asıl sorun ülkenin kaynaklarının kısa vadeli kazanımlar için harcanması ve sistemin buna izin vermesi. Bunu sınırlayacak bir kurumsal yapı/kontrol mekanizmasının olmaması. 128 milyar dolar konusunu bu perspektiften değerlendirmek lazım. 

TCMB’nin iletişim konusunda kafasının net olmadığını görebiliyoruz.... Bir mülakatta ‘fiyat istikrarı’ ifadesi iletişimden çıkarıldı, sonra başka bir konuşmada tekrar eklendi. ‘Gerekirse faiz artırırız ifadesi’ yatırımcı toplantısında yer aldı, son kararda tekrar çıkarıldı. 

HAKAN KARA KİMDİR?

Prof. Dr. Hakan Kara, Bilkent ve Orta Doğu Teknik Üniversitelerini bitirdikten sonra New York Üniversitesi'nde ekonomi doktorası yaptı. Merkez Bankası'nda 2008-2012 arasında Araştırma ve Para Politikası Genel Müdürü, 2012-2019 arasında başekonomist olarak çalıştı.

5 ayrı başkan döneminde TCMB'nin para politikalarının iletişimini yaptı. Makroekonomi ve merkez bankacılığı üzerine 60 akademik yayını bulunan Prof. Dr. Hakan Kara, Bilkent Üniversitesi'nde öğretim üyesi.

 

İlgili Haberler
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Bunlar da İlginizi Çekebilir