1984 soğuğu geliyor! İklim Bilimci 15 derece birden düşecek diyerek tarih verdi: Afrika bile buz tutacak

1984 soğuğu geliyor! İklim Bilimci 15 derece birden düşecek diyerek tarih verdi: Afrika bile buz tutacak

Sıcak ve kurak bir yaz mevsimini geride bırakırken, birçok ildeki barajlarımız da alarm vermeye başladı. Ancak uzmanlar kuraklığın yerini sert bir kışın alacağını belirtiyor. Öyle ki Afrika bile buz tutacak. İşte, iklim bilimci Dr. Okan Bozyurt'un Türkiye'yi bekleyen sert kış mevsimiyle ilgili değerlendirmeleri...

Bu yıl yaz ayında Türkiye'nin birçok bölgesinde sıcaklık rekoru kırıldı. Artan sıcaklıklar herkesi canından bezdirirken uzmanlardan şimdi de sert kış uyarısı gelmeye başladı. Öyle ki bu kış Afrika'nın bile buz tutacağı söyleniyor.

A Haber canlı yayınına konuk olan iklim bilimci Dr. Okan Bozyurt, kış mevsimiyle ilgili merak edilen sorulara açıklık getirdi. Bozyurt'un 2023 kışıyla ilgili aktardıkları şöyle:

"Kışın sert geçeceğini leyleklere bağlayan benim. 2 sene öncede buna benzer bir durum yaşandı ve haberleri çıkmıştı. Leyleklerin erken göçünden sonra gelen kış oldukça sert geçmişti. Türkiye'nin içinde bulunduğu enlemler son yılların en sıcak yazını yaşadı. Ama Orta ve Kuzey Avrupa da son yılların en serin yazını yaşadı. Peki bu neden oldu? Bunun sebebini anlamak lazım..

Bu sene küresel ısınmadan dolayı Grönland buz tabakası aşırı derecede eridi. Hatta tarihte en fazla erimenin bu sene olduğunu söyleyebiliriz. Bu aşırı erime sonucunda okyanuslara çok fazla miktardı soğuk ve tatlı su karıştı. Bu da ısı dengesini bozdu, özellikle Gulf Stream akıntısı gibi… Meksika Körfezi'nden doğan ve Avrupa'nın iklimi yumuşatan sıcak su akıntısının önünü kesti. Bundan dolayı Avrupa'nın ikilimi soğumaya başladı...

h-4-1.jpg

1984 KIŞINI YENİDEN YAŞAYACAĞIZ

İşte bu soğuk hava giderek yukarı kuzeye çıktı ve havuzlandı ve aşağı doğru akıp inemedi. Özellikle bu sene soğuk mevsime geldiğimizde bu baraj yıkılacak ve yukarıda kuzeyde biriken soğuk hava olduğu gibi aşağı enlemlere doğru akacak tabi ki bunda üst batı rüzgarlarının çok büyük bir rolü olacak. Bu rüzgarlar özellikle El-Nino yıllarında aşağı doğru bir kavis çiziyor. Dolayısıyla yukarıdaki kutup havasını aşağı doğru akmasını kolaylaştırıyor. Burada bir soğuk hava kanalı oluşuyor..

Bu sene 1984-85 kışı gibi ya da 2011-21 kışı gibi kış yaşayacağız. Çok ciddi bir kış bekliyoruz. Sadece bizim coğrafyamız değil Orta ve Doğu Avrupa özellikle Rusya, Türkiye ve aşağı doğru olan hatta Kuzey Afrika İsrail'e kadar olan kısım çok ciddi anlamda etkilenecek. Kasım ve Aralık aylarında bu soğuk etkilerini hissetmeye başlayacağız. Ancak önümüzdeki hafta çok ciddi anlamda soğuma başlıyor. Yaklaşık olarak 15 derece sıcaklıklar düşecek. Ekim ayı başlarında bu soğumayı göreceğiz..

h-4-2.jpg

HAVA SICAKLIKLARI TEK HANELİ RAKAMLARA DÜŞÜYOR

Kuzey ve İç Ege ile Göller Bölgesi, İç ve Doğu Anadolu'nun kuzeyi Karadeniz'in iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur ve kar yağışları olabilir. Yükse kesimlerde bunları görebiliriz. Hava sıcaklı artık geceleri iç kesimlerde tek haneli rakamlara düşecek. 4-5 derece gibi rakamlara düşecek. Gündüz sıcaklıkları 15-16 derecelerde olacak. Bu tabi bir açılış olacak. Hava sonra tekrar düzelecek. Kuraklık tehlikesi bu sene için rafa kalkacak. Bu sene bol yağışlı bir kış bekliyoruz..

El-Nino yıllarında Türkiye'nin içinde bulunduğu Doğu Akdeniz havzası boş yağışlı geçiyor. Bunun nedeni üzerimizdeki yüksek basınç koşulunun bizi terk ederek alçak basınç koşullarının oluşturması demek bu da bol yağış demektir. İşte biz bunu bol şekilde bu sene yaşayacağız.".

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN