2022 KPSS DHBT sınavı ne zaman? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi tarihi belli oldu

2022 KPSS DHBT sınavı ne zaman? Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi tarihi belli oldu

DHBT sınav tarihi, 2022 ÖSYM sınav takviminde ilan edildi. Diyanet İşleri Başkanlığı'nda kadrolu olarak görev alacak personelin belirlenmesi için düzenlenen KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi, 27 Kasım 2022 Pazar günü yurt genelinde yapılacak. İşte, KPSS DHBT sınav takvimi...

DHBT sınavı başvuru tarihi netleşti. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmak isteyen vatandaşlar; lise, önlisans, lisans eğitim düzeylerinde yapılan KPSS sınavlarına katılmaları gerekiyor. Ardından Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi'ne girerek aldıkları puanla Diyanet İşleri Başkanlığı'nın personel alımlarına başvurabilirler.

2022 DHBT SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK?

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) 27 Kasım 2022 Pazar günü yapılacak.

KPSS'nin ardından düzenlenecek DHBT sınavı 60 dakika sürecek. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) diğer sınavlarında geçerli olan tüm kurallar, DHBT sınavında da geçerli olacak.

2022 DHBT SINAVI BAŞVURU TARİHİ NE ZAMAN?

KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) için başvurular 7-17 Ekim 2022 tarihleri arasında ÖSYM'nin ais.osym.gov.tr internet adresinden alınacak.

2022 DHBT BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

DHBT'ye, ilgili öğrenim düzeyindeki KPSS başvuru koşulları ile Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından ilan edilen başvuru koşullarını taşıyan adaylar başvurabilecek.

Adaylar KPSS'ye katıldıkları öğrenim düzeyinde DHBT'ye katılmak zorunda.

DHBT'ye katılacak adayların ilgili öğrenim düzeyinde KPSS Genel Yetenek-Genel Kültür oturumuna katılmaları zorunlu olduğundan lisans düzeyinde DHBT'ye katılacak adayların KPSS başvuru tarihlerinde KPSS lisans başvurularını; DHBT'ye ortaöğretim veya ön lisans düzeyinde katılacaklar adayların ise KPSS Ortaöğretim/Önlisans başvuru tarihlerinde KPSS Ortaöğretim/Önlisans başvurularını yapmaları zorunludur. Bu tarihler dışında başvuru alınmayacaktır.

Sınava katılacak adayların ilgili yıl, bu sınava katılacakları öğrenim düzeyi ile aynı öğrenim düzeyinde yapılacak KPSS'ye girmeleri ve KPSS'de puanların hesaplanmasına yönelik koşulları karşılamaları gerekmektedir.

Sınav ile ilgili başvuru, sınav uygulaması vb. bilgiler ilgili yılın KPSS kılavuzlarında yer alacak, ayrı bir kılavuz hazırlanmayacaktır. Adayların bu kılavuzda belirtilen kurallara uyması zorunludur.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN