6 yaşında evlendirilen çocuğun ailesinden akılalmaz savunma: Sorumlusu akıllı telefon!

6 yaşında evlendirilen çocuğun ailesinden akılalmaz savunma: Sorumlusu akıllı telefon!

Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel'in kızı H.K.G'nin 6 yaşında evlendirilmesine yönelik skandal olaya ilişkin aile, hastane kayıtlarına rağmen H.K.G.'yi nüfusa 3 yaş geç yazdırdığını, ne 6 ne de 9 yaşında bir nikah kıyılmadığını iddia ederek kendisini savundu. Aile, "akıllı telefon" aldıktan sonra kızları H.K.G'nin değiştiğini söyledi.

Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in 2002 yılındayken 6 yaşında olan kızı H.K.G.’yi, 29 yaşındaki Kadir İstekli ile dini nikahla evlendirmesi tüm Türkiye'de infiale neden olmuştu. H.K.G'nin ailesi, "akıllı telefon" aldıktan sonra kızlarının değiştiğini iddia etti.

Öte yandan aile, kendisini savunarak hastane kayıtlarına rağmen H.K.G.'yi nüfusa 3 yaş geç yazdırdığını, ne 6 ne de 9 yaşında bir nikah kıyılmadığını öne sürdü.

Independent Türkçe'den Cihat Arpacık imzalı haberde, aile, H.K.G'nin Kadir İstekli'den ders aldığını kabul etti. Aileye göre, H.K.G,. resmiyette 14, ancak gerçekte 17 yaşındayken Kadir İstekli tarafından babasından istendi.

Haberde yer alan bilgilere göre, ailesi genç kadının aslında mutlu bir hayatı varken birden değiştiğini savunurken; şu iddiaları öne sürdü:

"Bir süre sonra Kadir İstekli'ye ailesine ve cemaate yakın olmak istemediğini ve başka bir yerde yaşamak istediğini söyledi. Fakat Kadir İstekli, bu isteği kabul etmedi. Kadir İstekli, evden ayrılmadan 1,5 yıl önce tekrar hamile kaldı, ancak hamileliğinin 5. ayında çocuğunu kaybettikten sonra onda psikolojik sorunlar baş gösterdi. İlaç kullanmaya başlayan H.K., evde başka varlıklar gördüğünü söylemeye, kendisine zarar vermeye ve kardeşlerine ve çocuğuna karşı da şiddete varan hareketler sergilemeye başlamıştı. Baba Y.Z.G., diğer aile fertlerine, 'H.K. zor bir süreçten geçiyor. Ona yardımcı olalım', Kadir İstekli'ye de, 'kızım ne isterse yap, maddi anlamda zorlanırsan bizden yardım iste' dedi. Ancak o güne kadar başka şehirlere tatile giden, umre ziyareti yapan, AVM'lerde alışverişe çıkan H.K., kocasıyla bir yere gitmek istememeye başladı."

"H.K.G., PSİKİYATRIN ETKİSİNDE KALDI" İDDİASI

Aileye göre, sürecin en hassas noktası, H.K.G.'nin, "akıllı telefonla tanışması" ve "son gittiği psikiyatrın profili" oldu.

İddiaya göre, o psikiyatr, H.K.G.'ye, "Senin bir kimliğin yok. Çarşaftan çıkmazsan, boşanmazsan, ailenden uzaklaşmazsan huzur bulamazsın" dedi. H.K.G., o psikiyatrın etkisinde kaldı.

Bir diğer iddia ise, H.K.G'nin İzmir'de bir radyoda çalışan biriyle yeni aldığı telefondan sürekli yazıştığına yönelik. G. ailesi, durumu Kadir İstekli'ye anlatmadıklarını ve H.K.G.'ye böyle şeyler yapmaması konusunda ısrarcı olduklarını öne sürdü.

"EVDEN KAÇTIKTAN SONRA ONU ARADIK, EMNİYET 'YERİNİ BİLİYORUZ AMA SİZE SÖYLEYEMEYİZ' DEDİ"

H.K.G.'nin bu radyocuyla yaptığı konuşmaları okuduklarını ve söz konusu ismin H.K.G.'ye, "sen paraları ve altınları al gel, biz sana yer hazırladık" dediğini iddia aile, şöyle devam etti:

"H.K.G., bazı kişilerin yönlendirmesi ile ailesinden ve ailesinin benimsediği yaşam tarzından kaçmaya hazırlanıyordu. Evden kaçınca hem baba Y.Z.G., hem de Kadir İstekli onu aramaya başladı, emniyete haber verdi. Akşam emniyetten aradılar, 'kızınız bulundu ama size yerini söyleyemeyiz' dediler. Bir gün sonra baba Y.Z.G. ve Kadir İstekli, ifade vermek üzere emniyete çağrıldı. Emniyette, 'kızınız sizden şikayetçi' denilerek nezarethaneye alındılar. Önce savcılığa sonra mahkemeye sevk edildiler. Hâkim aksi delilleri görünce imza vermek kaydı ile iki ismi de serbest bıraktı. Bir süre sonra H.K.G.'nin Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi'nde (ŞÖNİM) olduğunu öğrendik. Defalarca dilekçelerle müracaat etsek de bir yanıt alamadık. Bakanlık, H.K.'ye avukat atamıştı. Avukat aracılığıyla H.K.'nin sesini duymak istesek de duyamadık."

"UZAKLAŞTIRMA KARARI GELDİ. KARARI GÖRÜNCE BİR DAHA H.K'Yİ RAHATSIZ ETMEDİK"

1 yıl sonra H.K.G.'nin Kadir İstekli'den boşanmak istediğine dair bir haber aldıklarını aktaran aile, bu talebinde de hiçbir zorluk çıkarmadıklarını söylüyor. Anlaşmalı yapılan boşanmada çocuğun velayetinin annede kaldığını, H.K.G.'ye bir de nafaka bağlandığı bilgisini veren aile boşanma davasının görüldüğü günü şöyle anlattı:

"Annesi, bir yıldan beri görmediği kızını görme umuduyla mahkemeye gitmişti. H.K.G. onlarca polisin arasında geldi. Tesettürünü çıkarmıştı. Annesi bu durumu görünce fenalaştı.

Anne, abi ve iki kız kardeş İzmir'e gitti ve hem H.K.G.'yi hem de çocuğunu gördüler. H.K.G. kalkmak isteyince annesi F.G., torununun biraz daha yanında kalmasını istedi. H.K.G., bunu duyunca tek başına masadan kalkarak gitti. Çocuğu annesine abisi alıp götürdü. Bu olaydan birkaç gün sonra hem anne, hem abi, hem de kardeşler hakkında uzaklaştırma kararı geldi. Kararı görünce bir daha H.K'yi rahatsız etmedik. Ancak babası avukatı aracılığıyla kızına aylık para gönderdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (9)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
9 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN