AK Parti'den 4 partiye anayasa değişikliği teklifi ziyareti

AK Parti'den 4 partiye anayasa değişikliği teklifi ziyareti

AK Parti heyeti, başörtüsü konusunda hazırlanan anayasa değişikliği teklifini görüşmek için CHP, MHP, İYİ Parti ve HDP'yi ziyaret etti. Ana muhalefet partisi, AK Parti'nin anayasa değişikliği teklifini reddetti. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, böyle bir anayasa değişikliği çalışmasının içinde olmayacaklarını belirterek ''Temel haklar referandum konusu yapılamaz'' dedi.

AK Parti heyeti, başörtüsü teklifine ilişkin önerileri dinlemek amacıyla partileri ziyaret etti. İlk iki ziyaret MHP ve CHP'ye yapıldı. AK Parti heyeti daha sonra ise HDP ve İYİ Parti'ye gitti.

AK PARTİ HEYETİNDE KİMLER VAR?

Heyette Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz yer aldı.

BAKAN BOZDAĞ'DAN AÇIKLAMA

Ziyaretlerde hazır bir teklif sunulmadığı sadece görüş alındığı öğrenildi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, ''İstişareler sonucunda ortaya çıkacak görüşleri tekrar değerlendireceğiz. Bu görüşler çerçevesinde teklife son halini vereceğiz. Hazır bir teklif götürmüyoruz. Bir fikri tartıştık, kendi aramızda istişare ettik. Teklif daha sonra netleşmiş olacak. Olumlu bir niyet ve belli aşamaya gelmiş bir çalışmanın birikimiyle ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz'' dedi.

CHP'DEN RET

Ziyarete ilişkin CHP'den bir açıklama yapıldı. Grup Başkanvekili Engin Altay, "AK Parti'nin gerçekleştirmek istediği anayasa değişikliği çalışmasının içinde olmayacağımızı, temel hakların referandum anayasa konusu olmaması gerektiğini söyledik'' diye konuştu.

HDP'Lİ BEŞTAŞ: KONUSU HAK VE ÖZGÜRLÜKLER OLAN OLGUDA REFERANDUMU DOĞRU BULMAYIZ

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da "Yetkili kurumlarımızda değerlendireceğiz. Tutumumuz hukuktan yanadır. Konusu hak ve özgürlükler olan bir olguda referandumu doğru bulmayız" ifadesini kullandı.

İYİ PARTİ: KONUYU GENEL BAŞKANIMIZLA GÖRÜŞECEĞİZ

İyi Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ise, "Konuyu Genel Başkanımızla paylaşacağız o da partimizin kurullarıyla paylaşır. Ona göre kanaatimizi paylaşırız" dedi.

2 MADDEDE DEĞİŞİKLİK

Teklif, anayasanın 2 maddesinde değişiklik öngörüyor. Buna göre "din ve vicdan hürriyetini" düzenleyen 24'üncü maddeye iki fıkra eklenecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o düzenleme ile hem başı açık hem başı örtülü kadınları kapsayan bir teminat ortaya koyacaklarını söylemişti.

TEKLİFTE ÖZEL ALAN VURGUSU OLACAK

Edinilen bilgiye göre; düzenlemeye özel alan eklemesi yapıldı. Çalışma hayatında, kamu hizmetlerinde, seçme ve seçilme haklarında özel alanlarda hizmet verme ve almada başı açık ve kapalı gibi bir ayrım gözetilmeyecek. Teklifte, "aile ve gençlik" haklarını düzenleyen anayasanın 41'inci maddesinin birinci fıkrasına "kadın ve erkek" ifadelerinin eklenmesi öngörülüyor.

Anayasa değişiklik teklifi TBMM Başkanlığı'na sunulduktan sonra Anayasa Komisyonu'na gönderilecek. Buradaki görüşmelerin sonrasında teklif Genel Kurul'a gelecek.

ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ İÇİN KAÇ OY GEREKLİ?

Anayasa değişikliği olduğu için 2 tur üzerinden görüşmeler yapılacak. Teklif, en az 360 milletvekilinin oyunu alırsa referanduma gidecek, 400 milletvekilinin onay vermesi durumunda referanduma gerek duyulmadan kabul edilmiş olacak.

CHP'NİN KANUN TEKLİFİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun ekim ayında duyurduğu kıyafetle ilgili kanun teklifinin Meclis'e sunulmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla başörtüsüne anayasal güvence getirecek anayasa değişikliği teklifi için çalışmalara başlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'nin Meclis'e sunduğu başörtüsü teklifine karşı, Türkiye'de verdikleri mücadele sayesinde başörtüsü meselesi kalmadığını belirterek, ''Eğer dürüstseniz çözümü yasa değil anayasa düzeninde sağlayalım'' demişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN