AK Parti'nin 'askerlik affı' teklifinde dikkat çeken Yaşar Güler detayı: 67 olan yaş haddi 72’ye yükseltiliyor

AK Parti'nin 'askerlik affı' teklifinde dikkat çeken Yaşar Güler detayı: 67 olan yaş haddi 72’ye yükseltiliyor

AK Parti’nin Meclis’e sunduğu bedelli askerlik düzenlemesinde Genelkurmay Başkanları için 67 olan yaş sınırı 72’ye çıkarıldı. Böylece Eylül 2022’de emekliye ayrılması beklenen Orgenal Yaşar Güler’in 5 yıl daha görev yapmasının önü açıldı. Güler'in emekli olması halinde en kıdemli orgeneral Küçükakyüz’ün Genelkurmay Başkanlığı’na atanma ihtimali doğacak ve 101 yıl sonra ilk kez Genelkurmay Başkanlığı karacılardan havacılara geçecekti. Bedelli askerlik düzenlemesiyle bu durumun önü kapatıldı.

AK Parti tarafından hazırlanarak TBMM’ye sunulan Askeri Ceza Yasası ve bazı yasalarda değişiklik öngören torba kanun teklifi ile Genelkurmay Başkanı’nın görevinin, birer yıllık sürelerle 72 yaşına kadar cumhurbaşkanı kararıyla uzatılabilmesi öngörüldü.

Böylelikle bu yıl 30 Ağustos’ta yaş haddinden emekli olması gereken Orgeneral Yaşar Güler ile yola devam edilecek. Güler emekli olsa en kıdemli orgeneral ve kuvvet komutanı Hasan Küçükakyüz’ün Genelkurmay Başkanlığı’na atanma ihtimali doğacak ve 101 yıl sonra ilk kez Genelkurmay Başkanlığı karacılardan havacılara geçecekti.

TSK’da halen Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Avsever de kıdem açısından önde yer alıyor. Ancak Avsever kuvvet komutanlığında bir yılını doldurdu. Küçükakyüz ise 5 yıldır Kuvvet Komutanlığı yapıyor.

Küçükakyüz’ün bu yıl 30 Ağustos’ta emekli olması ve yerine de Muharip Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan’ın atanması bekleniyor. Deniz Kuvvetleri’nde ise Kuvvet Komutanı Oramiral Adnan Özbal’ın görev süresinin uzatılması ya da yerine Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu’nun atanabileceği belirtiliyor. Aynı düzenleme kapsamında bedelli askerlikten yararlanamayan yoklama kaçağı ve bakaya 550 bin kişiye de askerlik affı getiriliyor.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN