Antalya'ya turist yağdıran ünlü şirket iflas etti! Turizm sektörüne kara haber: Binlerce turist geri dönecek

Antalya'ya turist yağdıran ünlü şirket iflas etti! Turizm sektörüne kara haber: Binlerce turist geri dönecek

Antalya'ya turist yağdıran ünlü şirketten iflas haberi geldi! Turizm sektörüne kara haber tez ulaştı! Binlerce turist geri dönecek...

Almanya merkezli ve Avrupa'nın üçüncü büyük tur operatörü olan FTI'nin iflası, Türk turizm sektöründe büyük bir sarsıntıya neden oldu. Özellikle Antalya gibi turistik bölgelerde ciddi endişe yaratan bu gelişme, 1 milyona yakın turistin seyahat planlarını belirsizliğe sürükledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, FTI aracılığıyla Türkiye'ye gelen 25 bin turistin geri dönüşünü organize etmek için harekete geçti.

FTI ile rezervasyon yapmış birçok otel, kriz masaları oluşturarak çözüm arayışına girdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, FTI ile Türkiye'ye gelmiş olan 25 bin turistin sorunsuz bir şekilde geri dönmesi için gerekli çalışmaları başlattı.

BORÇLAR ÖDENEMEDİ, İFLAS KAÇINILMAZ OLDU

FTI Group, el tercer turoperador europeo, vendido por 1 euro

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, FTI'nin iflas sürecine dair önemli bilgiler paylaştı. "24 yıllık geçmişe sahip, dünya genelinde 124 ülkeye turist götüren ve dünya turizminde ciddi bir hareketlenme yaratan FTI'nin Mısır, Türkiye, İtalya, Yunanistan, İspanya gibi ağırlıkla Akdeniz ülkelerinde güçlü bir tur operatörü olduğunu söyledi. Yavuz, Pandemiden önce yaşadıkları ekonomik zorluklar gittikçe daha ağırlaştı. Pandemide devletten 600 milyon euro civarında bir destek aldılar. Geri ödemekte çok zorlandılar. Büyük kısmını ödeyemediler. Tekrar başvurdular. Ama Alman hükümeti, ikinci desteği vermeyi kabul etmedi. Bunun üzerine şirket yönetimi önceki gün sabah iflasını ilan etti" dedi.

ANTALYA'YA 1 MİLYON TURİST GETİRİYORDU

Tur operatörü iflas etti, turizm sektörü alarma geçti - Antalya Haberleri

Recep Yavuz, FTI'nin iflasının özellikle Antalya gibi turistik bölgeleri nasıl etkileyeceğine de değindi. "Bugünden itibaren bütün operasyonları durdu. Türkiye'ye yansıması nasıl olur Özellikle Antalya, bunu çok yakından hisseder. Çünkü Antalya'ya, 1 milyonun üzerinde Avrupalı turist getiriyordu. Şu anda yaklaşık 900 bin civarında Antalya ve Türkiye tatili almış misafir var. Bu durum da bir belirsizliğe girdi. Bunlar ne olacak Paraları iade mi edecek İptal mi edecekler Önümüzdeki günlerde göreceğiz ama büyük olasılıkla diğer tur operatörleri birtakım alternatifler hazırlayarak, bu yolcuların gelmesini sağlayacaklardır diye düşünüyorum. Ama yine de bir kısım kayıp olacaktır" dedi.

BÜYÜK MAĞDURİYETLER YARATIYOR

Recep Yavuz, FTI aracılığıyla Türkiye'ye gelmiş olan 25 bin misafirin sorunsuz bir şekilde geri dönmesinin sağlanması gerektiğini belirtti. "Bu misafirlerin sorunsuz ve problemsiz bir şekilde geri gitmesi gerekiyor. Ama maalesef bu işler, çok mağdur yaratıyor. Bir kere elinde biletiyle havaalanında olup da uçağa binemeyen kişi de mağdur. Haftaya gelmeyi düşünen, iznini almış, bütün planını yapmış, parasını ödemiş olan turist de mağdur. Uçak şirketi de mağdur, otel de mağdur. Şirketin 11 bin çalışanı var, onlar şu anda ne olacağını bilmiyorlar, onlar da mağdur. Bu iflas, çok ciddi bir mağduriyet yaratıyor. Bunu geçtiğimiz Thomas Cook döneminde yaşadık. Bu tarz firmaların yeri kolay kolay da dolmuyor. O yüzden Akdeniz ülkeleri bu süreçte bir bocalama dönemine girecektir" dedi.

Antalya'ya giden turist sayısı yüzde 176 arttı | Ekonomi Haberleri

PAZARIN DURUMU VE GELECEK BEKLENTİLER

Kundu'daki beş yıldızlı bir otelin Genel Müdürü İsmail Çağlar, yaşanan iflasın etkilerine dikkat çekti. "Türkiye için çok önemli bir tur operatörüydü. Orada ciddi kayıplarımız var. Türkiye için yaklaşık 1 milyar euro gibi bir ciro oluşturan yapıdan bahsediyoruz. Dün itibarıyla operasyonlarını durdurdu. Bu bizim için kötü bir durum. Şimdi onun çalışmasını yapıyoruz. Bayram moralimizi düzeltmişti ama dün itibarıyla biraz moraller bozuldu. Şu an onu çözmek için tüm turizmciler harekete geçti. İnşallah kısa sürede çözeriz" dedi.

500 BİN ÜZERİNDE REZERVASYON

İsmail Çağlar, Alman pazarının bu yıl rekor beklenen bir pazar olduğunu belirtti ve iflasın olumsuz yansımalarına değindi. "Şu anda Türkiye'ye 500 bin aşkın misafirin rezervasyonu gözüküyor. Bu rezervasyonlar gelebilecek mi Mevcut rezervasyonları her an getirecek bir yapı yok. Çünkü halihazırda orada iki farklı tur operatörü var. Onlar da kendi planlamasını yapmıştır. Bu işin operatör ayağı var, acente ayağı var, otel ayağı var. Bunları tamamlamak kolay değil. Büyük bir insan hareketinden bahsediyoruz, çok zor. Belli bir kısmı illaki gelecektir. Çünkü tatil Avrupa'da temel ihtiyaç ama bunun tamamının gelmesinin zor olduğunu düşünüyorum. Sigorta şirketleri aracılığıyla zannediyorum zararlar karşılanacaktır" dedi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN