Artan ısınma giderlerine devletten 1000 TL fatura desteği! Çalışanların maaşına 1000 TL ilave edilecek

Artan ısınma giderlerine devletten 1000 TL fatura desteği! Çalışanların maaşına 1000 TL ilave edilecek

Sigortalı çalışanlara 1000 TL doğal gaz ve elektrik fatura desteği Resmi Gazete'de yayımlandı. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla işverenlere, işçilere verilmek üzere 1000 TL doğal gaz fatura desteği verilecek. İşte, doğal gaz, elektrik yardımı son dakika haberi...

Özel sektörde çalışan işçilere, işveren tarafından ısınma giderleri için 1000 TL'ye kadar destek ödeneğinin verilmesi, 2022 yılında konuşuluyordu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak amacıyla sosyal yardım ödemeleri başlatırken, doğal gaz ve elektrik fatura destek ödeneği pek çok aileye can suyu oldu.

Resmi Gazete'de yayımlanan karar sonrasında işverenlerin, işçilere sağlayacağı ısınma destek ödeneklerinde netlik kazanmaya başladı.

SİGORTALI ÇALIŞANLARA 1000 TL FATURA DESTEĞİ

İşverenlerin çalışanlarına vereceği elektrik ve doğalgaz destek ödeneklerinde sona gelindi. 30 Haziran 2023 tarihine kadar devam edecek projeye ilişkin Resmi Gazete'de yayımlanan kararlar şöyle:

(1) Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren işverenler tarafından çalışanlara elektrik, doğalgaz ve diğer ısınma giderlerine karşılık olmak üzere 30/6/2023 tarihine kadar (bu tarih dâhil) mevcut ücretlerine/prime esas kazançlarına ilave olarak yapılan aylık 1.000 Türk lirasını aşmayan ödemeler, 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununa göre prime esas kazanca dâhil edilmez ve bu tutar üzerinden 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu uyarınca gelir vergisi hesaplanmaz.

(2) Bu maddenin uygulanmasına ilişkin usul ve esasları belirlemeye ilgisine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilidir.

TÜRKİYE AİLE DESTEK PROGRAMI BAŞVURU SAYFASI

E-DEVLET SOSYAL YARDIM BAŞVURU EKRANI

SOSYAL YARDIM BAŞVURU SORGULAMA SAYFASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN