Akaryakıt fiyatlarını tavan yaptıracak karar! Fiyatlar hiç olmadığı kadar artacak... Kimse Rusya'dan bu hamleyi beklemiyordu

Akaryakıt fiyatlarını tavan yaptıracak karar! Fiyatlar hiç olmadığı kadar artacak... Kimse Rusya'dan bu hamleyi beklemiyordu

Rusya, ihracatçılarına fiyat sınırını uygulayan ülkelere petrol ve petrol ürünü satışı yapmalarını 5 ay süre ile yasakladı. Şubat ayından itibaren başlayan uygulamanın akaryakıt fiyatlarına zam olarak yansıması öngörülüyor. İşte, akaryakıt sektörünü yakından ilgilendiren son dakika haberi...

Rusya hükümeti, Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 27 Aralık 2022 tarihinde yayınladığı kararnamenin uygulanmasına yardım için yeni tedbirler aldı. Hükümet, yurt içi petrol ihracatçılarının ve gümrük kurumlarının Batı'nın Rus petrolüne fiyat sınırı uygulamasına uymalarını yasakladı.

akaryakit-son-dakika.jpg

ŞUBATTAN İTİBAREN 5 SÜREYLE YASAKLANDI

Alınan tedbir ile ham petrol ve petrol ürünleri üreticilerinin Batı'nın fiyat sınırına uyan ülkelere ihracat yapmaları 1 Şubat 2023 gününden geçerli olmak üzere 5 ay süre ile yasaklandı.

Çıkarılan yasayla Rus şirketlerinin ve şahısların petrol fiyat sınırı uygulama girişimleri içinde yer almaları yasaklandı. Buna ek olarak gümrük kurumlarına fiyat sınırı mekanizması uygulandığı tespit edilen malların Rusya'dan çıkışını engelleme görevi verildi.

Bu kararın Brent petrol fiyatlarını etkilemesine kesin gözüyle bakılıyor. Bu da akaryakıt fiyatlarını etkileyecek.

petrol-fiyatlari-neden-yukseliyor.jpg

PETROL FİYATLARININ YÜKSELMESİ BEKLENİYOR

Brent petrolün varili, uluslararası piyasalarda 84,13 dolardan işlem görüyor.

Dün 87,48 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 84,5 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.58 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,44 azalarak 84,13 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 77,47 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki düşüşte, ABD Merkez Bankası'nın (FED) yarın açıklayacağı para politikası kararları ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubu toplantısı öncesinde yatırımcıların ihtiyatlı tutumları etkili oldu.

FED'in 25 baz puan faiz artırmasına kesin gözüyle bakılırken, piyasalarda daha fazla faiz artışının küresel ekonomiyi yavaşlatacağı ve petrol talebini zayıflatacağı endişeleri artıyor. Bu durum ise petrol fiyatlarında düşüşe neden oluyor.

benzin-dizel-ne-kadar.jpg

AB'DEN RUS PETROLÜNE AMBARGO

Öte yandan, OPEC+ grubu 1 Şubat 2023 tarihindeki üretim politikasını gözden geçirmek üzere çevrim içi toplanacak.

OPEC+ ülkeleri, 5 Ekim 2022 tarihindeki toplantıda, günlük petrol üretimini Kasım 2022'den itibaren 2 milyon varil azaltma kararı almıştı.

Avrupa Birliği'nin Rus rafineri petrol ürünlerine yönelik ambargosu 5 Şubat 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. Aynı gün, G7 ülkelerinin bu ürünlere yönelik tavan fiyat uygulamasının da devreye girmesi bekleniyor.

Brent petrolde teknik olarak 84,20 ile 84,38 dolar aralığının direnç, 84,02 ile 83,84 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

akaryakit-indirim-haberi.jpg

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN