Üretici ile market fiyatlarındaki makas açıldı TZOB Başkanı vatandaşı suçladı: Fiyatları sorgulamadan alışveriş yapıyorlar

Üretici ile market fiyatlarındaki makas açıldı TZOB Başkanı vatandaşı suçladı: Fiyatları sorgulamadan alışveriş yapıyorlar

Ocak ayı üretici ve market fiyatları arasındaki farkı değerlendiren TZOB Başkanı Bayraktar, fiyat farkında "Üreticide 34 ürünün 21’inde fiyat artışı olurken 5 üründe ise fiyat düşüşü görüldü” dedi. Bayraktar, tüketicinin fahiş fiyat tespit ettikleri marketleri cezalandırmalarını belirtip "Tüketicilerimizin ayak alışkanlığı ile girdikleri marketlerde fiyatları sorgulamayarak alışveriş yapmaları aile bütçelerine zarar veriyor" dedi.

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ocak ayı üretici ve market fiyatlarını değerlendirdi.

Bayraktarın verdiği bilgilere; elmadaki fiyat farkını yüzde 223,6 ile kırmızı mercimek, yüzde 218,7 ile pırasa, yüzde 208,9 ile marul, yüzde 196,7 ile limon, yüzde 190 ile kuru üzüm takip etti. Üreticide 5 lira olan elma 17 lira 42 kuruşa, 13 lira 84 kuruş olan kırmızı mercimek 44 lira 79 kuruşa, 4 lira 50 kuruş olan pırasa 14 lira 34 kuruşa, 5 lira 14 kuruş olan marul 15 lira 88 kuruşa, 6 lira olan limon 17 lira 80 kuruşa, 25 lira olan kuru üzüm ise 72 lira 51 kuruşa markette satıldı.

'ÜRETİCİDE 34 ÜRÜNÜN 21’İNDE FİYAT ARTIŞI OLDU'

Şemsi Bayraktar, açıklamasının devamında şöyle konuştu:

Ocak ayında markette 42 ürünün 36’sında fiyat artışı, 6’sında ise fiyat azalışı görüldü. Markette fiyatı en fazla artan ürün, yüzde 79,8 ile patlıcan oldu. Patlıcandaki fiyat artışını yüzde 46,6 ile yeşil fasulye, yüzde 44 ile kabak, yüzde 42,1 ile salatalık, yüzde 29,1 ile domates takip etti. Markette fiyatı en fazla azalan ürün ise yüzde 43,4 ile lahana oldu. Lahanadaki fiyat düşüşünü yüzde 11,7 ile pırasa, yüzde 2,4 ile maydanoz, yüzde 1,4 ile ayçiçeği yağı izledi.

Ocak ayında, üreticide 34 ürünün 21’inde fiyat artışı olurken 5 üründe ise fiyat düşüşü görüldü. 8 üründe de fiyat değişimi yaşanmadı. Ocak ayında üreticide fiyatı en fazla düşen ürün, yüzde 17 ile pırasa oldu. Pırasadaki fiyat düşüşünü, yüzde 14,8 ile karnabahar, yüzde 14,3 ile limon, yüzde 8,7 ile mandalina, yüzde 0,3 ile beyaz lahana izledi. Üreticide en fazla fiyat artışı, yüzde 96,4 ile kabakta görüldü. Kabaktaki fiyat artışını, yüzde 53,6 ile salatalık, yüzde 47,2 ile domates ve patlıcan, yüzde 34,3 ile yeşil soğan, yüzde 33,3 ile havuç, yüzde 32,1 ile marul takip etti.

GİRDİ FİYATLARINDAKİ AYLIK VE YILLIK DEĞİŞİM

Odalarımız aracılığıyla girdi piyasalarından aldığımız fiyat verilerine göre; ocak ayında, aralık ayına göre üre gübresi yüzde 9,4, kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 5,1, DAP gübresi yüzde 4,9, amonyum sülfat gübresi yüzde 4,1 ve 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 3,6 oranında düştü.

Geçen yılın aralık ayına göre ise son bir yılda 20.20.0 kompoze gübresi yüzde 35,7, DAP gübresi yüzde 31,5 ve kalsiyum amonyum nitrat gübresi yüzde 8,6, artarken amonyum sülfat gübresi yüzde 10,1 ve üre gübresi yüzde 0,5 oranında düştü. Mazot fiyatı aylık olarak yüzde 5,7 düştü, son bir yıla göre ise yüzde 67,8 oranında arttı.

'TÜKETİCİNİN AYAK ALIŞKANLIĞI AİLE BÜTÇELERİNE ZARAR VERİYOR'

Daha önce de ifade ettiğimiz gibi, aynı ürünün değişik marketlerde çok farklı fiyatlardan satıldığına şahit oluyoruz. Marketleri dolaştığımızda bu durumu gördüğümüz gibi, oturduğumuz yerden de internet ortamında bile bu bilgilere ulaşabiliyoruz. Tüketicilerimiz, fahiş fiyattan ürün sattığını tespit ettikleri marketlerden alışveriş yapmamalı, ürün fiyatlarına bu yolla müdahale ederek bu marketleri cezalandırmalıdır.

Tüketicilerimizin ayak alışkanlığı ile girdikleri marketlerde fiyatları sorgulamayarak alışveriş yapmaları aile bütçelerine zarar veriyor. Kaldı ki normal fiyatların bile tüketicilerimizi zorladığını düşündüğümüzde, fahiş fiyatlara dayanma gücünün olmadığını da görüyoruz. Yine tüketicilerimiz, semt pazarlarından özellikle meyve ve sebzesini daha uygun fiyatlardan temin edebilir.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (7)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
7 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN