Seçim sonrası doların ne kadar olacağını açıkladı! Piyasa kahini İslam Memiş öyle bir rakam verdi ki...

Seçim sonrası doların ne kadar olacağını açıkladı! Piyasa kahini İslam Memiş öyle bir rakam verdi ki...

Altın fiyatlarını dair isabetli yorumlarıyla kamuoyunda ilgiyle izlenen piyasa uzmanı İslam Memiş, bu kez dolar/TL kuruna dikkat çekti. Seçim sonrası dönemi piyasa açısından değerlendiren İslam Memiş, doların bugünkü kur değerinin çok çok üzerine çıkmasının sürpriz olmayacağını söyledi. İşte, İslam Memiş altın, dolar, euro, borsa yorumları...

Finans piyasaları uzmanı İslam Memiş'in altın, döviz, borsa yorumları yakından takip ediliyor.

Konuk olduğu Medyatava TV'de piyasaları değerlendiren İslam Memiş, dolardan kripto paraya borsadan gram altına kadar birçok yatırım aracı için çarpıcı açıklamalar yaptı.

BORSA İSTANBUL DÜŞMEYE DEVAM EDECEK Mİ?

İslam Memiş'in Borsa İstanbul ile ilgili açıklamaları şöyle:

Evet piyasalarda biraz daha dalgalı seyir var ve belirsizlik fiyatlamalar var, bu da yatırımcıların aslında yatırım araçlarında acaba hangi yatırım araçlarını tavsiye edebiliriz veya hangi yatırım araçları kazandırır noktasında, yükselenler düşer mi düşenler yükselir mi gibi çok sorular gelmeye başladı yatırımcılarda.

Dilerseniz borsa tarafından yavaş yavaş yorumlamaya başlayalım; borsa tarafında dalgalı bir seyre yıllık bazda odaklanmak gerekiyor yani ne dip seviyeler ne de zirve seviyeler görüldü, olaya böyle bakmak lazım.

altin-yukselir-mi-islam-memis.jpg

BORSA İSTANBUL NE KADAR DÜŞER, NEREYE KADAR YÜKSELİR?

Yatırımcılar genelde yıllık ve uzun vadeli bir yatırım aracı olarak bu Piyasayı görmesi lazım genelde kumar piyasası olarak görmemesi gerekiyor, kredili işlem yapmaması gerekiyor, hisselerini mutlaka çeşitlendirilmesi gerekiyor.

Eğer bu tedbirleri aldıktan sonra uzun vadeli bir yatırımcıysa, borsa tarafında bir zarar etme olasılığı çok zayıf ancak beklediğimiz seviyeler var, mesela yıl içerisinde 4400 puan seviyesinin dip seviyesi 6.500 puan seviyesinin zirve seviyesi olarak takip edeceğiz ve bugünkü seviyeleri gözünde bulundurduğumuz zaman da tam böyle orta noktadayız.

Yani kırılma noktası yukarı yönlü de olacak, aşağı yönlü de olacak ve dalgalı seviyede bu fiyatlamalar devam edecek diye tahmin ediyorum.

Satış noktasında son bir hamle daha gelebilir buna dikkat çekmek istiyorum çünkü aşağıda biraz daha alanı var, düzeltme alanı var. Teknik olarak bir düzeltmeye ihtiyacı olduğu için düşüşler mutlaka yatırımcılar tarafından değerlendirilebilir.

islam-memis-altin-yorumlari.jpg

DOLAR UÇACAK MI?

"Dolar tarafında malum, stabil yani bir dalgalanma yok 18,81 lira seviyesinde ama serbest piyasalarda dolar TL kuru şu an itibariyle 19,05 19,07 lira arasında yani Kapalı Çarşı piyasada, dövizcilerde, bankalarda 19 lira seviyesi üzerinde bir dolar kuru var.

Ekranlarda 18,81 lira seviyesinde bir kur var ve bu kurunda bozulmasını en azından seçimlere kadar beklemiyoruz ama seçimlerden sonra yukarı yönlü kur atakları da yaşanabilir özellikle yılın yarısından sonra Haziran ayından sonraki süreçlerde Dolar TL kurunda 24-25 lira aralığı yaşanırsa bizim için sürpriz olmayacaktır.

Euro TL kuru dolara kıyasla yılın ilk 3 haftasında, yılın ilk ayında diyelim yine performansı iyi, en azından euro dolar kalitesi 2022 yılında malum yirmi yılın dip seviyesine kadar gerilemişti 0,95 seviyesine kadar, şu anda 1,08,58 seviyesinde ve yıllık bazda euro dolar paritesinde 1.15 seviyesinde yukarıda takip etmeye devam edeceğiz, düşüşleri bir alım fırsatı olarak değerlendireceğiz ve dolayısıyla da euro tekrar uzun bir aradan sonra,8 ay aradan sonra tekrar doların üzerine çıkmış oldu.

20.42 ekranlarda ama serbest piyasalardaki kur 20,66 lira seviyesinde yine Euro'nun dolara kıyasla performansının iyi olduğunu gözlemliyoruz.

altin-yorumlari-islam-memis.jpg

BITCOIN'İN ZİRVE YÜRÜYÜŞÜ

Kripto para yatırımcısı da yıla sevinçle başladı aslında,16.500 puan dolar seviyeleri görülmüştü 23.000 dolar seviyesinde, teknik olarak 25 bin dolar seviyesini yukarıda takip etmeye devam ediyoruz ama buradan da tekrar bir satış gelebilir, yatırımcısı 20-25 bin dolar aralığını takip etmesi gerekiyor.

Daha önceki takip ettiğimiz bant aralığı 16-18.000 dolar aralığıydı, bu yukarı yönlü kırılmalarla birlikte 20-25 bin dolar aralığında dalgalanan bir Bitcoin piyasası karşımızda olabilir diye tahmin ediyorum, yine Kripto paralar baskılanmaya devam ediyor ve dolayısıyla Kripto para piyasasındaki mutlaka orta ve uzun vadede varlıklarını korumak için sabırla beklemesi gerekiyor, burada da açığa işlem yapmama kripto para piyasasında önem arz ettiğini söyleyebilirim.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN