Aşı olmayan koronavirüs hastaları yoğun bakımları doldurdu

Aşı olmayan koronavirüs hastaları yoğun bakımları doldurdu

Yoğun bakımda yatan koronavirüs hastaları içerisinde ilk sırada hiç aşı olmayanlar yer alıyor. İkinci sırada tek doz aşı olmuş, henüz ikinci aşısını olmamış vatandaşlar bulunuyor. Üçüncü sırada ikinci aşısını daha yeni olmuş kişiler yer alırken, dördüncü sırada iki doz aşı olmuş ve aradan üç aydan daha fazla zaman geçmiş kişiler bulunuyor.

Ankara Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmail Balık, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın, 3 doz aşı olanların 2 doz aşı olanlara göre daha fazla korunduğuna dair açıklamasını ve 4. doz aşının gerekliliği ile ilgili tartışmaları değerlendirdi.

"YENİ VARYANTLARA KARŞI AŞININ ETKİSİ AZALIYOR"

Prof. Dr. İsmail Balık, daha önce özellikle inaktif aşıların başlangıçtan itibaren 3 doz yapılmasının daha güçlü bir bağışıklık, daha güçlü bir kalıcılık bırakacağını belirterek, "Özellikle yeni varyantlarla birlikte aşıların etkinliği giderek yavaş yavaş azalmaya başladı ve bu da ister istemez aşıların etkisini daha çok güçlendirme ihtiyacı doğurdu.

Bunu da nasıl yaparız; aşı dozunu artırarak yaparız. Ya da aşının içeriğini en son varyanta göre değiştirmek gerekir. Fakat bu zaman alıcı bir şey. Eğer aşıların bir doz yapılmakla etkinliği artacaksa bu yöntem öncelikli olarak tercih edilir. Şu anda da dünyada bu yapılmaya başlandı" dedi.

190620211253157617547.jpg

"TEK DOZ AŞI NEREDEYSE HİÇBİR İŞE YARAMIYOR"

Prof. Dr. Balık, aşılamanın ilk günlerinde aşı yaptıranların Sinovac aşısı olduğunu belirterek şunları söyledi:

"Bu aşıların etkinliği 3. aydan itibaren azalmaya başlıyor. Bunlara mutlaka hemen 3. doz aşı yapılması gerekiyor. Bu, Sağlık Bakanı'nın verdiği çalışma sonucunda da çok net bir şekilde görüldü. Zaten bize başvuran hastalardan da görüyoruz ki eğer 2 doz Sinovac aşısı yapılmış ve üzerinden 3 aydan daha fazla zaman geçmişse bu vakaları biz hasta olarak çok sayıda görmeye başladık.

Aslında 'Kimler hastalanma ve yoğun bakıma girme bakımından daha fazla riskli' diye sıralama yapacak olursak; ilk sırayı aslında hiç aşı olmamış olanlar alıyor. Yoğun bakıma yatma açısından bunlar açık ara fark atıyorlar diğerlerine göre. 2. sırada tek doz aşı olmuş olan kişiler; henüz 2. aşısını olmamışlar. 3. sırada ise 2. aşısını daha yeni olmuş yani bağışıklığı tam gelişmemiş olan kişiler. 4. sırada da 2 doz aşı olmuş ve aradan 3 aydan daha fazla zaman geçmiş olan kişiler yoğun bakıma yatış sırasını oluşturuyor.

Dolayısıyla hiç aşı olmamış olanların bir an önce aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Daha sonra da tek doz aşı olmuş ve 2. doz sırası geldiği halde olmayanların bir an önce aşılarını yaptırmaları gerekiyor. Çünkü, tek doz aşı neredeyse hiçbir işe yaramıyor. Diğer taraftan önce 2 doz Sinovac aşısı olup da 3. dozu henüz olmamış olanların da bir an önce ister 3. dozu Sinovac olarak isterse Biontech olarak yaptırmaları gerekiyor. Çünkü göreceli olarak düşük de olsa risk bunlarda da var.

resized-c7ecf-032fbe691.jpg

"TIBBEN 4. DOZ GEREKLİ DEĞİL"

4. doz kesinlikle şu aşamada gerekli değil. Şu anda Delta varyantı için 3 doz aşılı olmak yeterli oluyor. Dolayısıyla 4. dozu bu aşamada kullanmamız gerekmiyor. 4. doz ne zaman gerekebilir; 3. dozun etkinliğinin azaldığı bir nokta tespit edildiğinde ki bu kaç ay sonra olacak bunu göreceğiz ama bakanlık 4. doz hakkını sadece yurt dışına seyahat izni, seyahat sertifikası almak amacıyla ihtiyaç duyan kişiler için açtı.

Birçok Avrupa ülkesi 2 doz Biontech aşısı olanlara seyahat izni veriyor. 2 doz Biontech'i olmayan yani 2 doz Sinovac üzerine 1 tane Biontech yapmış olan kişilere 2. bir Biontech, yani bu dolayısıyla 4. doz olmuş oluyor; bunlara aşı hakkını tanımış oldu. Bu kişiler seyahate gitme iznini bir dilekçe ile belirttiklerinde 2. Biontech dozunu veya 4. dozunu yaptırma hakkına sahip olacaklar. Fakat tıbben 4. doz gerekli değil. Burada bir kafa karışıklığı oldu fakat, 3 doz aşı olan kişilerin eğer seyahat etmeyeceklerse seyahat sertifikasına ihtiyaçları yoksa 4. dozu olmalarına gerek yok."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (6)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
6 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN