Babacan, Gezi Davası için dilekçe verdi: Mağdur değilim, adımı çıkarın

Babacan, Gezi Davası için dilekçe verdi: Mağdur değilim, adımı çıkarın

Gezi Parkı Davası'nda şikayetçi olarak yer alan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve dönemin Adalet Bakanı DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin, mağduriyetlerinin olmadığını belirterek mahkemeye dilekçe verdi. Babacan ve Ergin, mağdurlar arasından isimlerinin çıkarılmasını talep ederek Gezi Parkı davasında herhangi bir şikayetinin olmadığını belirtti.

Gezi Parkı Davası'nda şikayetçi olarak yer alan dönemin başbakan yardımcısı, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve dönemin Adalet Bakanı DEVA Partisi Teşkilat İşleri Başkanı Sadullah Ergin, mağduriyetleri olmadığını belirterek mahkemeye dilekçe sundu. Babacan ve Ergin Gezi Parkı davasında herhangi bir şikayetinin olmadığını söyleyerek isimlerinin mağdurlar arasından çıkarılmasına yönelik talepte bulundu.

Gezi Davası’nda savcılık, dönemin hükümet üyelerinin tamamını mağdur olarak iddianameye yazmıştı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nden ayrılan o dönemin bakanlar kurulu üyeleri Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sadullah Ergin de iddianamede mağdurlar arasında yer alıyordu. Davutoğlu ve Babacan, kendi haberleri olmadan savcılığın isimlerini mağdur olarak yazdığını açıklamıştı.

Nisan ayında Gezi Davası’nda mahkeme, Osman Kavala’ya ağırlaştırılmış müebbet, Can Atalay, Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman, Hakan Altınay, Çiğdem Mater, Mine Özerden ve Yiğit Ali Ekmekçi’ye ise 18 yıl hapis cezası vermişti.

GEZİ TUTUKLULARININ AİLELERİ RESMİ BAŞVURU ÇAĞRISINDA BULUNMUŞTU

Bu karar büyük tepki geçerken, Gezi tutuklularının aileleri, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’a mağdur olmadıklarına yönelik resmi başvuru yapmaları çağrısında bulunmuştu. Ahmet Davutoğlu geçtiğimiz günlerde mahkemeye bir dilekçe göndererek o dönem Gezi olaylarından mağdur olmadığını belirtmiş ve iddianameden isminin çıkartılmasını istemişti.

Ali Babacan ve Sadullah Ergin’in avukatları da dün mahkemeye sunduğu dilekçede mağdur listesinde yer alan isimlerinin iddianameden çıkartılması talep etti. Babacan’ın dilekçesinde dava sürecinin hiçbir safhasında mahkemeye mağdur olduğunu söylemediği ve yargılanan kişilerden şikayetçi olmadığı belirtildi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN