Bahçelievler Belediyesi'nin kapısına mühür vurduğu Kitapyurdu isyan etti: Belediyenin istediği bağış değil haraç

Bahçelievler Belediyesi'nin kapısına mühür vurduğu Kitapyurdu isyan etti:  Belediyenin istediği bağış değil haraç

Kitapyurdu internet sitesi, Yenibosna'daki operasyon merkezinin ruhsatını yenilemek için kendisinden bağış isteyen Bahçelievler Belediyesi'ne isyan etti. Sitesinden 'Durduk Yere Durdurulduk' başlıklı bir duyuru yayınlayan şirket, 160 kişinin çalıştığı merkezin mühürlendiğini duyurdu. Kitapyurdu'nun sahibi Sadi Kizir KARAR'a konuştu: “İstenen bağış değil haraç, çünkü zorla istenen bağış haraçtır. Para verin ruhsatınızı yenileyelim diyorlar. Ben hayatım boyunca kimseye haraç vermedim vermem de."

SALİHA SULTAN

Türkiye'de internet üzerinden kitap satışının zirve ismi Kitapyurdu sitesi, Yenibosna'daki operasyon merkezinin ruhsatını yenilemek için kendisinden bağış adı altında 'haraç' isteyen Bahçelievler Belediyesi'ne isyan etti. Bugün Kitapyurdu'nun internet sitesine giren kullanıcılar, 'Durduk Yere Durdululduk' başlıklı bir duyuru ile karşılaştı. Duyuruda, “Yirmi dört yıldır kitap satışıyla uğraşan ve kültür ile edebiyat alanında tanınan markalardan biri olan kurumumuzun, İstanbul Bahçelievler'deki yerleşkesi, ruhsatımızın eksik olduğu gerekçesiyle mühürlenmiştir” denildi.
Yeni ruhsat alabilmek için Bahçelievler Belediyesi'nin kendilerinden yüksek miktarda bir bağış istediğini ileri süren Kitapyurdu, “Tüm gereklilikleri yerine getirmemize rağmen bu talebimiz Bahçelievler Belediyesi tarafından kabul edilmemiş ve bu nedenle faaliyetlerimize ara vermek zorunda bırakılmış bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

160 ÇALIŞAN İŞİ BIRAKIP AVLUDA TOPLANDI

Duyurunun ardından ulaştığım Kitapyurdu'nun sahibi Sadi Kizir, ilk olarak 160 kişinin çalıştığı 9 bin 500 metrekarelik binada hali hazırda belediyenin mühürleme işleminin devam ettiğini, çalışanların ise işlerini bırakmak zorunda kalarak avluda toplandıklarını vurguladı. Yaşadıkları durumu KARAR'a aktaran Kizir, “İstenen bağış değil haraç, çünkü zorla istenen bağış haraçtır” görüşünü aktardı.

hdfh5f5.jpg

Süreç boyunca sorunu çözmek adına birçok kez Bahçelievler Belediye Başkanı dahil birçok kişi ile görüşmeler yaptıklarını aktaran Kizir, “Biz kültür sanat işi yapıyoruz, altın ya da giysi satmıyoruz. Bizi onlarla bir tutmayın dedik, hatırlı kişileri araya koyduk, alttan aldık ancak bir türlü lafımızı dinletemedik” diye konuştu.

'KANUNLARDAKİ EKSİKLERİ İSTEDİKLERİ GİBİ YORUMLUYORLAR'

Bahçelievler Belediyesi'nin ruhsat yenileme talebinin ayrıntılarına değinin Kizir, şunları aktardı: “Haklı olduğumuza inanıyoruz, çünkü onların iddiaları bizim matbaa faaliyeti gösterdiğimiz. Bizim ruhsatımız depo ruhsatıymış... Kullandığımız makineler fotokopinin irisi, matbaa makinesi değil ki gümrükten geçerken büro makinesi olarak giriş yapılıyor. Ama anlatamıyoruz. Sekiz yıl önce ruhsat verirken imzaladılar şimdi bunlar matbaa makinesi diyorlar. Kanunlardaki eksiklikleri istedikleri gibi yorumluyorlar.”

7hd7h7d7hd.jpg

'SPOR KULÜBÜMÜZE BAĞIŞ YAPIN DEDİLER'

Kizir, Kitapyurdu olarak haklarını aramak için mahkemeye başvuracaklarını belirterek, son olarak şunları söyledi: “Para verin ruhsatınızı yenileyelim diyorlar. Ben hayatım boyunca kimseye haraç vermedim vermem de. 25 kuruş da olsa vermem. Herkesin vicdanına soruyorum, zorla alınan şey bağış olabilir mi? Spor kulübümüze bağış yapın deniyor... Niye? Biz bağış yapıyoruz zaten.”

'DURDUK YERE DURDURULDUK'

Kitapyurdu'nun internet sitesinde yer alan duyurunun tam metni şöyle:

“Değerli Kitapkurtları,
Yirmi dört yıldır kitap satışıyla uğraşan ve kültür ile edebiyat alanında tanınan markalardan biri olan kurumumuzun, İstanbul Bahçelievler'deki yerleşkesi, ruhsatımızın eksik olduğu gerekçesiyle mühürlenmiştir. Yeni ruhsat alabilmemiz için belediye tarafından yüksek miktarda bir bağış yapılması talep edilmektedir. Tüm gereklilikleri yerine getirmemize rağmen bu talebimiz Bahçelievler Belediyesi tarafından kabul edilmemiş ve bu nedenle faaliyetlerimize ara vermek zorunda bırakılmış bulunuyoruz.
2018'den beri bu yerleşkede faaliyetlerimizi sorunsuz bir şekilde yürütmekteyiz. Ancak bu yılın Mart ayında, yerleşkemizin ruhsatının eksik olduğu gerekçesiyle belediye tarafından uyarı aldık.
Yirmi dört yıl boyunca, kitap ve kültür alanında siz değerli müşterilerimizle buluşmanın gururunu taşıyoruz. Sevilerek takip edilen bir marka olarak, güveninizi kazanmış olmanın bilinciyle hareket ediyoruz. Tüm gereklilikleri sağladığımızı belirtmemize rağmen, belediye istediği bağış yapılmadan işlem yapmayı kabul etmemektedir.
Hukuki yollardan hakkımızı arayarak, çalışma ortamımızı yeniden sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu süreçte siparişlerinizin sevkiyatında gecikmeler yaşanabilecektir. Bu durumdan ötürü derin üzüntü duyuyor ve siz değerli kullanıcılarımızdan içtenlikle özür diliyoruz. Gecikmeleri telafi edeceğimize söz veriyoruz.
Sizlerin desteğiyle, bu süreci de en kısa zamanda aşacağımıza inanıyoruz. Anlayışınız ve sabrınız için teşekkür ederiz.
Saygılarımızla,
Kitapyurdu"

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN