Bayram sonrası Meclis’te mesai başlıyor: Gündem ekonomi ve yargı paketi

Bayram sonrası Meclis’te mesai başlıyor: Gündem ekonomi ve yargı paketi

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından yoğun bir gündemle bugün açılan TBMM, temmuz ayı sonuna kadar çalışmayı planlıyor. Ekonomi ve dokuzuncu yargı paketi Meclis'in öncelikli gündem maddelerini oluşturuyor.

Dokuz günlük Kurban Bayramı tatilinin ardından yoğun bir gündemle bugün açılacak olan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM), temmuz ayı sonuna kadar çalışmayı planlıyor.

Ekonomi ve dokuzuncu yargı paketi, Meclis'in öncelikli gündem maddelerini oluşturuyor. Asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi uygulamasını içeren yeni vergi paketinin de önümüzdeki hafta Meclis'e sunulması bekleniyor.

AK Parti kurmayları, Öğretmenlik Meslek Kanunu'nun da Meclis tatili öncesi yasalaştırılacağını kaydetti.

KRİPTO PARA PİYASASI

Türkiye gazetesinden Baki Sancak’ın haberine göre, gelecek hafta Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak kripto varlıklarla ilgili düzenlemenin görüşülmesi bekleniyor. Teklif ile, kripto para piyasasında şeffaflığı artırmak ve yatırımcıyı korumanın yanı sıra, kurallara uymayan platformlara ağır yaptırımlar getirilmesi öngörülüyor.

UÇAĞA BİNMENİN KURALLARI DEĞİŞİYOR

Ulaştırma alanında bazı yeni düzenlemeler öngören teklif de Meclis tatile girmeden genel kurulda görüşülecek. Bu teklife göre, havalimanı girişlerinde tüm yolcular cihazla aranacak. Cihazla aranmanın yetersiz kaldığı durumlarda elle arama yapılacak.

ASGARİ KURUMLAR VERGİSİ VE ASGARİ GELİR VERGİSİ UYGULAMASINA GEÇİLMESİ

AKP’nin Meclis’e sunacağı vergi paketinde ise asgari kurumlar vergisi ve asgari gelir vergisi uygulamasına geçilmesi öngörülüyor. Teklifte, bazı KDV istisnalarının kaldırılması, engellilerin araç alımındaki ÖTV indirimi uygulamasının yeniden düzenlenmesi, yurt dışı çıkış harcının artırılması, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında bazı vergi cezalarının artırılması gibi düzenlemeler de öngörülüyor.

MOTOKURYELER, AR-GE PERSONELİ

Vergi paketinde ayrıca vergi kaçıranları bildirenlere verilen ihbar ikramiyelerinin artırılması, motokuryelerin elde ettiği gelirin vergilendirilmesi ve AR-GE personeline uygulanan ücret istisnasına üst limit getirilmesi yer alıyor.

Yem, gübre, yabancılara verilen sağlık hizmetleri, basılı kitap ve süreli yayınlardaki KDV istisnasının yeni teklifle kaldırılması hedefleniyor.

9. YARGI PAKETİ

Meclis tatile girmeden önce, casusluk faaliyetleriyle etkin mücadele amacıyla TCK’da yeni bir suç ihdas edilmesi ve cezasızlık algısının ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeleri içeren 9’uncu Yargı Paketi de kanunlaştırılacak. Bu doğrultuda denetim serbestliğinden faydalanabilmek için en az 30 gün cezaevinde kalma şartı gelecek. Mevcut durumda, iki yıl ve altında ceza alan kişiler cezaevine girmiyor. Toplumdaki cezasızlık algısının ortadan kaldırılması için hükümlülerin denetimli serbestlikten faydalanabilmesi, 30 gün cezaevinde kalma şartına bağlanacak.

Teklife göre ayrıca hakaret suçu uzlaştırma kapsamından çıkarılacak ve ön ödeme kapsamına alınacak. Para cezası artık devlete ödenecek.

Boşanma davasının reddi sonrası üç yıl bekleme kuralı bir yıla inecek. Anayasa Mahkemesi üç yıllık sürenin taraflara katlanamayacakları bir külfet yüklediği gerekçesiyle bu hükmü iptal etmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN