Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından seçim öncesi talebi: Özgür ve özerk üniversite

Boğaziçi Üniversitesi mezunlarından seçim öncesi talebi: Özgür ve özerk üniversite

Boğaziçi Üniversitesi mezunları seçimler öncesinde siyasilere bir açık mektup kaleme alarak özgür ve özerk üniversite taleplerini iletti.

Boğaziçi Üniversitesinden bir grup mezun yaklaşan seçimler öncesi özgür ve özerk üniversite taleplerini bir açık mektupla kamuoyuna ve siyasilere iletti.

“Yaşlarımız, mesleklerimiz, siyasi görüşlerimiz birbirinden farklılık gösterse de, Boğaziçili olmanın ortak gururunu paylaşıyor; bilimin ve farklılıklara gösterilen saygının şekillendirdiği Boğaziçi kültürünün her birimize yaşamlarımız boyunca yol gösterdiğine inanıyoruz” diyen Boğaziçi mezunları, deprem sürecinde bilimin ışığında hareket etmemenin, bilim insanlarının görüşlerini sistematik olarak yok saymanın ve kapasitelerini toplumumuz için kullanması gereken kurumların gerekli liyakate sahip olmayan yöneticiler tarafından atıl bırakılmasının binlerce yaşama mal olabileceğinin bir kez daha görüldüğünü hatırlattı.

“Boğaziçi Üniversitesi mezunları olarak, ülkemizin hatırladığı bu acı gerçeği uzun süredir bilfiil yaşıyoruz” denilen mektupta Türkiye’nin en önemli yüksek öğrenim kurumlarından biri olan Boğaziçi’nin siyasi kutuplaşma motivasyonuyla yönetilen bir kuşatmaya karşı 825 günü aşkın süredir direndiği belirtildi.

Seçim sürecine gidilirken özgür ve özerk üniversiteye dair bir dizi talebin iletildiği mektupta şu ifadeler yer aldı:

"Bilimsel görüş ve teamülleri yok sayan kararlar, liyakat esasının gözetilmediği atamalar, bilim insanlarını sistematik olarak üniversiteden uzaklaştıran yaklaşımlar; Boğaziçi Üniversitesi’nin kurumsal varlığını, Boğaziçi Üniversitelilerin hak ettikleri akademik eğitim ve normlara erişim imkânlarını, ülkemizin yeni nesillerinin gelecek planlarını tehdit etmeye devam ediyor.

Ülkemizde 60 milyonun üzerinde seçmen, 14 Mayıs 2023 tarihinde Cumhurbaşkanı Seçimi ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi için sandık başına gidecek.

Seçimlerin ülkemizde özgür ve özerk üniversite şuurunun yerleşmesi, hakkaniyetle uygulanması ve ülkemizdeki kurumların güçlenmesi için yeni bir başlangıç olmasını temenni ediyoruz.

Bu doğrultuda, Türkiye’nin geleceğini belirleyecek olan tüm seçmenleri Boğaziçi Üniversitesi’ne yönelik tehditlerin Türkiye’ye verdiği zarara ilişkin bilgilendirmeyi, tüm siyasi katılımcıları ise Boğaziçi Üniversitesi’ni kurumsal varlığı ve kültürüyle korumaya çağırmayı bir sorumluluk olarak benimsiyoruz."

TALEPLER

  • Çağdaş bir Cumhuriyet kurumu olan Boğaziçi Üniversitesi Türkiye’nin geleceği için ayakta kalmalıdır.
  • Boğaziçi Üniversitesi’nin, farklı görüşlere ve kimliklere saygı göstermeye dayalı kültürü, akademik özerkliği ve demokratik karar alma süreçleri korunmalıdır.
  • Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin üniversiteden ve öğrencilerinden sistematik olarak uzaklaştırılmaları uygulamasına son verilmelidir.
  • Üniversitenin fakültelerinin, bölümlerinin ve akademik birimlerinin görüşü ya da onayı alınmaksızın, “paraşüt” usulüyle yapılan atama ve görevlendirmeler iptal edilmelidir.
  • Türkiye’nin tüm üniversiteleri akademik özgürlüğe ve kurumsal özerkliğe sahip olmalıdır.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN