Bu kişilerin canı fena yanacak! Ozan Bingöl, 'Yerel seçime kadar devam edecek' diyerek kara haberi duyurdu

Bu kişilerin canı fena yanacak! Ozan Bingöl, 'Yerel seçime kadar devam edecek' diyerek kara haberi duyurdu

Yaklaşık son 2 yıldır yaşanan ekonomik krizi değerlendiren Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, zam bekleyen emeklilere ve ayrıca sigortalı çalışanlara kötü haberi duyurdu. İşte detaylar...

Enflasyonun yükselmesiyle gelen zamların tam bir skalaya oturmadığını kaydeden Vergi Uzmanı Dr. Ozan Bingöl, yerel seçime kadar anestezik boyutu yüksek dolaylı vergi artışlarıyla devam edileceğini söyledi.

Haber 3'te yer alan habere göre, asıl sıkı maliye tedbirlerinin seçim sonrasında olacağını belirten Ozan Bingöl, "Canımız fena yanacak, zamları iliklerimize kadar hissedeceğiz. En büyük mali tedbir olarak, çalışan maaşlarının artışındaki sınırlamalar karşımıza çıkacak" ifadeleri kullandı.

YEREL SEÇİMDEN SONRA HİSSEDECEĞİZ

Türkiye'nin bütçe açığına dikkat çeken Ozan Bingöl, "Bütçedeki delik büyük diyeceğim ama ortada bütçe falan kalmamış" diyerek şunları söyledi:

"Orta Vadeli Program'a (OVP) göre önümüzdeki dört yılda toplanması hedeflenen vergi 32.5 trilyon lira, hedeflenen bütçe açığı 7.9 trilyon lira, ödenmesi hedeflenen faiz gideri ise 6 trilyon lira. Bizler daha çok vergi ödeyeceğiz, onlar daha çok harcama yapacaklar ama kime, nasıl, hangi ölçülerle? Çünkü OVP'ye göre bu yıl sonundaki bütçe açığı yaklaşık 1.6 trilyon lira olarak öngörülüyor. Bu kadar büyük açık rakam; vergi artışlarının devam edeceğinin en güçlü sinyali."

Emeklilere verilen zam sözlerine karşın maaşlarda talep edilen düzenlemenin yapılmaması ile ilgili de Ozan Bingöl, "Yapılacak artışın bütçede bir karşılığı var mıdır diye bakmadan söz verilemez. Bu bütçe hakkının ve Meclis'in yok sayılması" diye konuştu.

KORKUTAN SENARYOYU AÇIKLADI

Ozan Bingöl, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu da 2024'te vergi, harç ve cezalara en iyimser tahmin ile yüzde 55'in üzerinde zam demek. Yüksek YDO ile vergi ve cezalarını artırmak, 2023'ün yüksek enflasyonunun bir kısmını 2024'e sürüklemek sonucunu da doğuracak. Örneğin 2022'de üç yıl ve üzeri bir pasaport harcı 1.478,30 TL idi, 2023'te 4.943,50 TL'ye çıktı."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN