“Burada yetişmez” diyenlere inat yetiştirdi! Şimdi kilo kilo ürün topluyor! Her gün daha fazla kazanıyor!Yapmayan pişman oldu...

“Burada yetişmez” diyenlere inat yetiştirdi! Şimdi kilo kilo ürün topluyor! Her gün daha fazla kazanıyor!Yapmayan pişman oldu...

Kimse yapamazsın dedi ancak genç üretici kulaklarını tıkadı. Burada hiçbir şey yetişmez diyenlere İnan 42.000 metrekarelik alanda 15-20 kilo arasında değişen bir verim aldı. Genç üretici azmi ile herkese hayran bırakıyor. İşte tüm detaylar…

Verimli toprakları bulunan bir bozkırda yaşamını sürdüren genç üreticinin seneler süren uğraşı sonunda verim olarak geri döndü. Çevresindeki birçok kişiden işi yapamayacağı yönünde yorumlar duyan genç üretici çalıştı çabaladı ve 42.000 metrekarelik alanda 15 ila 20 kilo arasında verim aldı. Azmi ile herkese örnek olan genç üreticinin 10 yıllık yolculuğu herkesi hayran bıraktı. İşte tüm detaylar…

10 YILDA HER İŞİN ÜSTESİNDEN GELDİ

Anadolu topraklarında yaşamını sürdüren genç bir üreticinin çabası herkese örnek oluyor. 10 yıl süren üretim yolculuğu hem genç çiftçinin hem de duyanların yüzünü güldürdü. Bozkır'da yaşamını sürdüren Eren Korkmaz, 2013'te bahçe kurma hayaliyle yola çıktı. Birçok kişinin 'burada yetişmez' sözlerine karşılık pes etmeden yoluna devam eden, süreci başarılı bir şekilde atlattı.

badem-agaclari.jpg

Sivas'ın Gemerek ilçesinde yaşayan Korkmaz, 10 yıl önce çıktığı yolculukta büyük bir verimle geri döndü. 42.000 metrekarelik alana badem ağacı dikme fikri ile yola çıkan Eren Korkmaz, Sivas'ta yetişmez laflarına kulak asmadım. 2013 yılında bahçesine 850 adet badem ağacı diken Eren Korkmaz, 10 yıl sonra emeklerinin karşılığını aldı.

HASAT SÜRECİNE GEÇİLDİ

Bahçesine ektiği ağaçların bakımına oldukça dikkat eden Eren Korkmaz 10 yıllık bir sürecin ardından bademleri hasat etmeye başladı. 42.000 metrekarelik alan üzerinde tarım yapmaya devam eden Korkmaz ürünlerin satışını perakende olarak yapmaktadır. Gemerek ile Karaözü Köyü arasında yer alan bir bölgede tarım yapmaya devam eden Eren Korkmaz, 850 adet badem ağacı diktiğini belirtti. Bu yolculuğa 2013 yılında başladığını dile getiren Korkmaz, bu zamana kadar ağaçların bakımını öğrenmeye çalıştığını söyledi. İlaçları ile ilgili birçok bilgi edindiğine değinen Korkmaz, “Bunun sonucunda birkaç senedir çok az verimle başladık. Bu sene verim olarak gayet iyi. Ama biz bunu daha da geliştireceğiz. Daha da verim artacak. Çünkü 10 yaşındaki bir badem ağacının ortalama verimi 15-20 kilogram arasında." sözlerine dile getirdi.

badem.jpg

20 GÜNDE HASAT EDİLECEK

Ağaçların kabuklarından ayrılma oranının yüzde 80’i bulduğunu ifade eden Korkmaz ağaçların altına çadır sererek fazla örselemeden yavaş bir şekilde çırpma işlemi yaptığını belirtti. Aldıkları ürünleri yaklaşık 10 gün kadar gölgede kuruttuğunu ifade eden Korkmaz, güneşte kuruma işleminde verim kaybı yaşandığını işaret etti. Çevresinden olumsuz yorumlar duyduğunda onları dinlememeyi tercih ettiğini ifade eden Eren Korkmaz, şu sözleri dile getirdi:

badem-agaci.jpg


“Sivas’ta olmaz gözüyle bakılıyor ama iklim şartları gayet uygun. Bizler ağaçlarda bakıma önem verdik. Bakımla birlikte bu hasadı gerçekleştirebildik. Daha da geliştirmeyi düşünüyoruz. Yaklaşık 20 gün kadar hasat süresi tahmin ediyoruz.”

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN