09.11.2019  12:54

Çavuşoğlu'ndan ABD'ye petrol mesajı: Suriye'nin zenginlikleri Suriye halkınındır

ABD'nin 'Suriye'nin petrol rezervlerini biz değerlendireceğiz' demesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu bir kez daha vurgulayan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Buralar Suriye halkınındır ve Suriye halkının faydalanacağı şekilde değerlendirilmesi lazım" diye konuştu

+
-

Dışişleri Bakanı Mevlüt  Çavuşoğlu ile Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (EİT) Genel Sekreteri Hadi Soleimanpour,  EİT 24. Bakanlar Konseyi Toplantısının ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

"DİKKATLE TAKİP EDİYORUZ"

ABD Savunma Bakanlığ'ının (Pentagon), ABD'nin Suriye'de kontrol ettiği petrol sahalarının gelirinin terör örgütü YPG/PKK'nın ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'ne (SDG) gittiği yönündeki açıklamalarına ilişkin değerlendirmesinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, ABD'den yapılan söz konusu açıklamaları dikkatlice takip ettiklerini söyledi. 

"PETROL İÇİN TERÖR ÖRGÜTLERİNİ DESTEKLİYORLAR"

Çavuşoğlu, "Özellikle oradaki petrol rezervleri için bulunduklarını da itiraf ediyorlar, açıkça söylüyorlar. Başka bir ülkenin petrol zenginlikleri için, ona el koymak için burada olduğunu saklamayan bir ülkeden bahsediyoruz ve özellikle de buradan elde edilen gelirle de YPG, PKK gibi terör örgütlerinin desteklendiğini görüyoruz." ifadelerini kullandı.

Daha önce terör örgütü DEAŞ'ın yaptığı gibi YPG/PKK'nın da petrol kaçakçılığı yaptığını kaydeden Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"SURİYE DIŞINDA KİMSENİN HAKKI YOK"

"Suriye'nin zenginlikleri üzerinde hiç kimsenin bir hakkı yoktur. Biz Türkiye olarak, diğerleri gibi, ABD'nin de itiraf ettiği gibi Suriye'deki Barış Pınarı Harekatını Suriye'nin zenginliklerine el koymak için değil, teröristleri temizlemek için başlattık ve Suriye'nin bölünmesinin önüne geçtik ki Suriye'nin toprak bütünlüğünü çok güçlü şekilde destekliyoruz. Önümüzdeki süreçte de bu bölgenin istikrara kavuşması için çalışmaya devam edeceğiz." 

Çavuşoğlu, ABD'nin, on binlerce kilometre uzaktan gelerek, "Suriye'nin petrol rezervlerini biz değerlendireceğiz" demesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunun altını çizerek, "Biz de buna karşıyız. Buralar Suriye halkınındır ve Suriye halkının faydalanacağı şekilde değerlendirilmesi lazım." dedi.

ANTALYA/ANKARA/AA

 

DİĞER HABERLER
Bağışların hangi bankalara yapılacağı belli oldu
Erdoğan yeni yardım kampanyasını duyurdu
Milli Dayanışma Kampanyası'na bağışlar başladı
Koronavirüs trafiği
''Biz Bize Yeteriz Türkiyem''
Online ilk kabine toplantısı
Paranız varsa ödeyin, yoksa yardım toplayın