03.02.2020  08:50

Çavuşoğlu'ndan İslam ülkelerine 'barış planı' tepkisi: İlkesizliği Allah da ümmet de affetmez

Son dakika haberi... İİT'nin olağanüstü Filistin toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Filistin kararlarını destekler görünüp hilafına hareket edenler var. İlkesizliği Allah da ümmet de affetmez. İki dünyada hesap veremezler" açıklaması yaptı.

+
-

İslam İşbirliği Teşkilatı'nın (İİT) olağanüstü Filistin toplantısında konuşan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu "Filistin kararlarını destekler görünüp hilafına hareket edenler var. İlkesizliği Allah da ümmet de affetmez. İki dünyada hesap veremezler" açıklaması yaptı.

İİT dışişleri bakanları düzeyinde 'Açık Katılımlı Acil İcra Komitesi' toplantısında konuşan Çavuşoğlu, bu toplantının yapılmasını teklif eden Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki'ye ve toplantının kısa sürede düzenlenmesini sağlayan İİT Genel Sekreteri Yusuf bin Ahmed el-Useymin'e teşekkür etti.

Çavuşoğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

"ABD'nin açıkladığı belge barış değil, ilhak planıdır. Plan, Kudüs ve Batı Şeria'daki İsrail işgal ve ilhakını meşrulaştırmaya yönelik bir dayatmadı. Önümüzdeki plan İsrail'in maksimalist taleplerinin ABD'nin ağzından dikte edildiği bir satış belgesidir. Filistinlileri İsrail işgaline ve işgalin getirdiği acılara ilelebet mahkum etmeyi amaçlamaktadır. Siyonistlerin ve destekçilerinin en arsız rüyalarını gerçekleştirmelerini sağlamak üzere tasarlanmış bir plandır. İsrail'in güvenliği bahanesiyle, tüm Filistin halkını tecrit edilmesi gereken potansiyel teröristler olarak göstermeye çalışan bir plandır. Sınırlar, yasa dışı yerleşimler, Kudüs'ün statüsü ve mülteciler başta olmak üzere, sorunun adil, kapsamlı ve kalıcı çözümüne yönelik tüm uluslararası parametrelere aykırıdır.

"İLKESİZLİĞİ ALLAH DA ÜMMET DE AFFETMEZ"

ABD'nin Kudüs, yasa dışı yerleşimler, Golan Tepeleri ve UNRWA'ya dair kararlarına bakıldığında, bu iddia zaten çoktan kaybolmuştur. Bu plan Kudüs-ü Şerif'i Filistin'den koparmakta, 1967 sınırları temelinde, coğrafi bütünlüğe sahip egemen bir Filistin devletinin kurulmasını imkansız kılmaktadır.

Bu yönüyle planın hedefi, aslında İsrail'in yarım asırdır devam eden işgaliyle yaratılan apartheid devletini meşrulaştırmaktır. Bunu yaparken de Filistinlileri ikinci sınıf insan olarak görüp, aşağılamaktadır. Ortak davamız Filistin için burada ve diğer platformlarda aldığımız onca kararı önce destekliyor görünüp, ardından bu kararlar hilafına hareket edenler olduğunu müşahede ediyoruz. Bilmenizi isterim ki böyle bir ilkesizliği Allah da affetmez, Ümmet de affetmez, biz de affetmeyiz. İki dünyada hesap veremezler.

20-02/03/ana-manset-2-1580720621.jpg

"YÜZYILIN ZİLLETİNİ TARİHE GÖMMELİYİZ"

Filistinli kardeşlerimizin onurunu, kurtuluşunu, istiklalini savunmaktan hiçbir zaman geri durmayacağız. Esasen İsrail-Filistin barışını kimse onlardan daha fazla isteyemez. İslam dünyası olarak kendimize sormamız gereken soru şudur: Kudüs’ün müdafaası için kurulan İslam İşbirliği Teşkilatı, 50. yıl dönümünde Kudüs’ü Filistin’den koparmaya çalışan bu plana karşı ortak ve sağlam bir tutum benimseyebilecek midir? Bu, Filistin davası için olduğu kadar, ümmetin teşkilatımızdan beklentileri bakımından da önemli bir imtihandır. Tüm dünyanın gözü işte bu yüzden bugün üzerimizdedir. Gün birlik günüdür. Ümmetin temsilcileri olarak aramızdaki görüş ayrılıklarını bir kenara bırakarak safları sıklaştırmalıyız. Yüzyılın zilleti olan bu girişimi açıkça reddetmeli ve tarihe gömmeliyiz.

"KAZANAN TARAF BİZ OLACAĞIZ"

2017 ve 2018'de (İİT) dönem başkanlığımız sırasında Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan'ın liderliğinde gerçekleşen 'Olağanüstü İslam Zirveleri'nden sonra yaptığımız gibi, mesajlarımızı BM Güvenlik Konseyi'ne ve Genel Kurulu'na taşımalıyız. Kudüs'ün statüsü ve Filistinli sivillerin korunması konularında BM'de kabul ettirdiğimiz kararlarda olduğu gibi, ABD planının da BM gündeminde yer almasını sağlamalıyız.

20-02/03/ana-manset-2-1580720646.jpg

Kudüs'ün tarihi ve hukuki statüsünün muhafazası ve Ürdün Haşimi Krallığı'nın himayesindeki Harem-i Şerif'in kutsiyetinin korunması için çabalarımızı artırmalıyız. Kardeş Filistin halkı işgale direndiği ve hakları için mücadele ettiği müddetçe, hiçbir güç karşısında pes etmeyeceğiz. Ve sonunda Allah'ın izniyle kazanan taraf biz olacağız."

DİĞER HABERLER
Tüm görüşler ertelendi
Peş peşe koronavirüs soruşturmaları
Kritik toplantı sona erdi
Demircan koronavirüs belirtilerini açıkladı
Huzurevindeki yaşlılar için önemli adım
Rize Valiliğinden karantina açıklaması
Ramazan nisan ayında başlayacak