Çevre katliamı torba kanunda: Zeytinliklerle savaş devam ediyor...

Çevre katliamı torba kanunda: Zeytinliklerle savaş devam ediyor...

Daha önce zeytinliklerin madenciliğe açılması teklifi Danıştay'dan dönen AK Parti, hazırladığı 'torba kanunla' çevre katliamını yeniden Meclis'e taşıdı. Teklifin gerekçesinde ise enerji ihtiyacına vurgu yapıldı.

Gündemde uzun süre yer alan ve madencilik faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi planlanan yerleşim yerlerinde protestolara sebep olan 'zeytinliklerin madenciliğe' açılması hakkında yasalaştırma çabaları yeniden Meclis'e geldi.

AK Parti milletvekillerinin hazırladığı “Elektrik Piyasası Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” dün gece TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

TEKLİFİN GEREKÇELERİ

Kanun teklifi ile Maden Kanuna geçici bir madde eklenerek zeytinlik alanlarda madencilik faaliyetine imkan sağlanıyor. Maddeye göre; düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarihte ruhsat sahibi veya rödövansçı olan gerçek veya tüzel kişiler tarafından ülkenin elektrik ihtiyacını karışlamak için yürütülen madencilik faaliyetlerinin tapuda zeytinlik olarak kayıtlı alanlarda veya fiili olarak üzerinde zeytinlik bulunan alanlara denk gelmesi ve faaliyetin başka alanlarda yürütülmesinin mümkün olmadığı durumlarda Bakanlık tarafından izin verilebilecek.

Daha önce “Maden Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”, 1 Mart tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanmış ve birçok kesimden tepki almıştı. İlgili maddenin yürütmesi ise Danıştay tarafından hukuka aykırı bulunarak durdurulmuştu.

Torba Kanunu'ndaki diğer değişiklik talepleri ise şöyle:

Doğal Gaz Piyasası Kanununa eklenen geçici maddeye göre, BOTAŞ’ın, kanunun yürürlüğe girdiği tarih itibariyle Ticaret Bakanlığına bağlı tahsil dairelerine vadesi geldiği halde ödenmemiş olan her türlü vergi, fon ve paylar ile idari para cezaları, bunlara bağlı gecikme zammı ve gecikme faizi borçları, Hazineden 31 Aralık 2022 tarihine kadar oluşan görevlendirme bedeli alacaklarına karşılık merkezi yönetim bütçesinin gelir ve gider hesaplarıyla ilişkilendirmeksizin mahsup suretiyle Ticaret Bakanlığınca terkin edilecek.

BOTAŞ’ın Hazineden görevlendirme bedeli alacağı tutarını tespit etmeye, mahsup suretiyle terkin işlemlerini belirlemeye Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkili olacak. Yasa teklifinin gerekçesinde BOTAŞ’ın nakit yönetiminin sağlıklı bir şekilde yürütülmesinin hedeflendiği kaydedildi.

TEDAŞ BORÇLARI 5 TAKSİTTE ÖDENECEK

Yasa teklifi ile TEDAŞ’a olan borçların yeniden yapılandırılmasına imkan sağlanıyor. TEDAŞ’a elektrik tüketiminden kaynaklanan ve özelleştirme devir işlemleri sırasında TEDAŞ’a devredilmiş olan alacaklarından maddenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle asıl alacak tutarı 2 bin TL’yi aşmayan alacaklar ile TC Kimlik numarası, vergi kimlik numarası tespit edilememesi nedeniyle ulaşılamayan, feshedilmiş, ticaret sicilinden terkin edilmiş ve tasfiye edilmiş aboneliklere ilişkin alacakları tüm fer’ileriyle birlikte silinecek. Silinecek alacaklar için açılan dava ve icra takipleri sona erecek.

Bunun dışında kalan abonelerin vadesi 1 Ekim 2021 tarihi itibariyle geldiği halde düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibariyle ödenmemiş ve yapılandırılmamış olan alacaklarının asıllarının tamamının 2023 yılının Eylül ayı sonuna kadar TEDAŞ’a yazılı başvurulması ve ödenmesi gereken tutarın ilk taksitinin 2023 Ekim ayı sonuna kadar ve bakiyesinin her yılın Ekim ayı sonuna kadar 5 eşit taksitte ödenmesi şartıyla, bu alacakların ödenen kısmına isabet eden fer’ilerin tahsilinden vazgeçilecek. Bu alacaklarla ilgili olarak 2027 Ekim ayı sonuna kadar kanunlara göre öngörülen zamanaşımı süresi işlemeyecek.

LİMANLARDA İŞLETME SÜRESİ UZATILIYOR

Yasa teklifi ile Türkiye Denizcilik İşletmelerine ait 14, TCDD’ye ait 5 limanda işletme sürelerinin 49 yıla kadar uzatılması yeni bir düzenleme ile tekrar Meclise getirildi. İşletme süresinin ihalesiz olarak 49 yıllığına uzatılması Ağustos ayında Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN